Jurnalism cetatenesc

Calendarul zilei:

Ziarul de Vrancea
15 iun 2015 621 vizualizări
Istoria zilei de 16 iunie

1462: Vlad Ţepeş a condus un atac surpriză, de noapte, asupra taberei otomane (nu se cunoaşte numele localităţii unde s-a petrecut lupta), provocând mari pierderi inamicului şi o mare debandadă; trupele lui Vlad Ţepeş s-au retras apoi la nord de Târgovişte
1599: Mihai Viteazul încheie, la Târgovişte, un tratat cu trimişii lui Andrei Bathory, acceptând să fie inclus în pacea cu otomanii, pentru a câştiga timpul necesar în vederea finalizării pregătirilor pentru a neutraliza ostilităţile Porţii.
1671: Rebelul cazac Stenka Razin este executat la Moscova.
1864: Prin protocolul de la Constantinopol, puterile garante recunosc dreptul statului român de a-şi modifica legiuirile interne fără o prealabilă aprobare din partea lor.
1903: Fondarea, la Detroit, a Companiei „Ford Motor Company" de către Henry Ford
1913: A fost declanşat cel de-al doilea război balcanic, între foştii aliaţi (Bulgaria împotriva Greciei, Serbiei şi Muntenegrului), cărora li se va alătura România şi Turcia (16/29).
1940: Al doilea război mondial: Franţa cere armistiţiu, încheiat la 22 iunie cu Germania şi, la 24 iunie, cu Italia.
1955: Papa Pius al XII-lea îl excomunică pe Juan Perón
1958: În noaptea de 16/17 iunie au fost condamnaţi la moarte şi executaţi organizatorii revoluţiei anticomuniste, din 1956, din Ungaria  (Imre Nagy, Pal Maleter, Miclos Gimes); au fost reabilitaţi juridic în iunie 1989, iar la 16 iunie 1989 au avut loc funeraliile naţionale ale lui Imre Nagy.
1963: A fost lansată nava cosmică Vostok-6, pilotată de Valentina Terescova, prima femeie cosmonaut.
1990: În cadrul unei şedinţe de guvern au fost analizate Manifestaţiile din Piaţa Universităţii. Preşedintele şi Guvernul cer intervenţia armată şi sprijinul populaţiei.
1991: A fost inaugurat al doilea Pod de Flori peste Prut.
1993: Inaugurarea primului post privat de televiziune din România - S.O.T.I..
1995: Un măslin adus din Israel şi oferit Papei Ioan Paul al II-lea a fost plantat în gradina Vaticanului pentru a marca prima aniversare a stabilirii relaţiilor diplomatice între Sfântul Scaun şi statul evreu.
1997: A fost adoptat Tratatul de la Amsterdam (Maastricht II), prin care se dorea crearea – prin extinderea UE – a unei Europe unite.
2004: O echipă de cercetători de la Universitatea Innsbruck (Austria) a publicat, în revista de ştiinţă „Nature", un articol în care anunţa realizarea primei „teleportări"; experimentul nu presupunea deplasarea dintr-un spaţiu în altul, ci transferarea proprietăţilor fizice ale unui foton unui alt foton, instantaneu, fără a exista nici o cale de comunicare între cele două particule de lumină.
2005: Preşedintele Traian Băsescu şi premierul Călin Popescu-Tăriceanu participă la reuniunea Consiliului European de vară. Şeful statului român are o întrevedere cu regele Belgiei, Albert al II-lea. Este prima dată când România şi Bulgaria participă, în calitate de observator, la lucrările Consiliului European (Bruxelles, 16-17).


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.