Viața satului
Info-Rural: Fitioneşti: 3 milioane euro pentru Victor Roman
23 mar 2013
2852 vizualizări
Roman Impex Prest SRL a caştigat un contract cu o valoare de aproape trei milioane de euro şi în comuna Fitioneşti pentru realizarea sistemului public centralizat de canalizare al apelor uzate menajere şi staţie de epurare a efluentului uzat menajer.
Valoarea lucrărilor este de 11,428 milioane lei, fără TVA. Firma aparţinand deputatului PSD Victor Roman a fost singura care a participat la licitaţie şi a oferit un preţ mai mic cu 6.000 de lei decat estimarea făcută de primărie. Realizarea investiţiei va fi finanţată din surse bugetare. (M. B.)
Gugeşti: Trei investiţii la start
Autorităţile locale au anunţat caştigătorii a trei licitaţii pentru lucrări în comună. Extinderea canalizării în sistem vacuumatic din satul Oreavu va fi realizată de firma Recon şi Doje SRL din Bucureşti, cu un buget de 1,8 milioane lei, fără TVA. Modernizarea străzilor din Satu vechi şi centru va costa 2,9 milioane lei şi va fi realizată de asociaţia Lemacons SRL şi Vega 93 SRL. Tot pentru aceeaşi sumă va fi realizată şi modernizarea străzilor din Satu nou şi cartier sinistraţi, dar de către firma Podgoria Coteşti. (M. B.)
Sulber: Deputatul Roman repară un drum
Firma deţinută de deputatul PSD Victor Roman, Roman Impex Prest SRL, a caştigat un contract în valoare de 3,4 milioane lei, fără TVA, la Spulber. Obiectul contractului este refacerea şi modernizarea drumului comunal 108. Investiţia din comuna de munte, condusă de un edil social-democrat, va fi finanţată prin Programul Naţional de Dezvoltare Rurală. (M. B.)
Ziarul de Vrancea nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.