Issys s-a întors acasă! A fost găsită cățelușa tinerei care a murit în accidentul din apropiere de Garoafa, pe 13 Septembrie
Povestea emoționantă a cățelușei Issys este dezvăluită de salvatorii ei, care au reușit să o readucă în sânul familiei sâmbăta trecută. Încă din ziua accidentului, aceștia s-au mobilizat și au pornit în căutarea cățelușei rasa Amstaff pentru a o aduce alături de tatăl tinerei de 25 de ani care a murit în accident. Voluntarii au deschis un grup pe facebook, dedicat căutării animăluțului rătăcit și au trecut printr-o serie de peripeții, pe care îi lăsăm să vi le împărtășească. La finalul aventurii, au ținut să ne mulțumească pentru ajutorul acordat și ne-au trimis o înregistrare video, în care apare cățelușa recuperată.
La rândul ei, Issys a urmărit cât au ținut-o puterile mașina care o transporta pe stăpâna sa, Andreea, însă nu a reușit să parcurgă decât o porțiune din drumul către spital. Vă invităm să citiți întreaga aventură a căutării lui Issys, la finalul căreia îl veți cunoaște și pe... Issu.
Doina Cazacu s-a implicat personal în căutarea cățelușei și tot ea ne-a anunțat când Issys și-a regăsit familia. S-o lăsăm, așadar, să vă dezvăluiască întreaga aventură:
”Am căutat-o pe Issys la pas, parcurgând distanțe lungi pe jos, în locuri în care ea ne-a fost semnalată, tapetând toate străzile și șoselele cu afișe: de la Garoafa la Bizighești, de la Bizighești la Garoafa, de la Bizighești la Tișița. Am survolat cu drona, am cutreierat câmpuri și livezi, iar în final ne-am reîntors la locul accidentului mergând spre Focșani, făcând același lucru. Cățelușa a încercat să urmărească mașina care a luat corpul stăpânei, dar nu a reușit să parcurgă decât o porțiune din drumul către spital.
Acum două seri (n.r sâmbătă, 22 septembrie), a fost semnalată de un om de bine că a intrat pe proprietatea lui, furând mâncarea pisicilor. Prietenul fetei decedate, venit de la Iași, împreună cu noi, a ajuns acolo imediat și a strigat-o.
Reîntâlnirea a fost una emoționantă și vă voi da un fimuleț. Îi mulțumim acelei persoane care ne-a anunțat unde a fost văzută, mulțumim ziarului dumneavoastră, care a avut o contribuție semnificativă și tuturor persoanelor care au mediatizat.
S-a reunit cu ea (n.r. cățelușa Issys) prietenul fetei decedate, dar ore în șir a căutat și a adulmecat după stăpâna ei decedată, plângând...
Am găsit-o în stare bună, iar familia a decis ca Issys să se reîntoarcă alături de tatăl stăpânei care acum nu mai este printre noi.
Issys, cățelușa pierdută și recuperată, a fost singura care a scăpat teafără din mașina implicată în acest accident. Altfel spus, câinele a încercat să își urmeze stăpânul și pe ultimul drum.
Momentele reîntâlnirii cu Issys sunt mai jos”
În timp ce o căutau pe cățelușa Issys, cei din grupul care s-a ocupat de această operațiune și care au activat un cont dedicat de facebook, numit Voluntari pentru Issys, catelusa Andreei Ra, au găsit un mascul de aceeași rasă, asemănător la înfățișare cu animăluțul rătăcit, despre care inițial au crezut că ar fi Issys. Acesta părea rătăcit la rândul său de stăpânii adevărați. Pentru că l-au considerat ”steluța norocoasă” care i-a ajutat să o găsească pe Issys, cei din grup l-au ”botezat” Issu și s-au hotărât să încerce să-l ajute să își găsească o căsuță.
Issu, ”steluța norocoasă”, își caută stăpân
”De-a lungul zilelor în care am căutat-o pe Issys, am trecut prin multe peripeții. Am căutat pe câmpuri și am strigat până am rămas fără voci, am survolat cu drona, am plecat acolo unde au fost semnale false, ne-am oprit la toate urmele din noroi unde erau lăbuțe de câine, văzând dacă ele conduc undeva, am pătruns pe proprietăți private sau locuri părăsite și uitate de lume și am zburat acolo unde eram anuntați și am fi crezut că era Issys.
Într-una din zile am fost anuntați că Issys ar putea fi într-un sat la o casă părăsită. Am primit fotografii, am fost nevoiți să intrăm din greșeală pe o proprietate privată, despre care am fost anuntați că este de fapt părăsită (istorii, povești, consecințe, dar mă rog... sperăm ca proprietarii să înțeleagă că nu am fost infractori, ci doar căutători și îi rugăm să ne ierte).
Am crezut că este chiar ea, asemănarea fiind izbitoare, dar de fapt, ajunși la fața locului era un băiețel (n.r. cățeluș) speriat, flămând, tremurând, mușcat de alți câini.
Acolo unde credeam că este casa părăsită, în spatele nostru s-au înființat proprietarii, oripilați că am pătruns pe proprietatea lor, dar câinele nu le aparținea.
Pentru că am conștientizat că ura lor este în apogeul de a se revărsa pe câinele și așa traumatizat, l-am ”împachetat”, l-am luat în mașina mea și am spus ”vedem noi cum facem, îl luăm să îl ajutăm”. L-am dus la medic, este clinic sănătos doar că-i slăbuț și nu are microcip.
Am fost convinși că ne vin de peste tot semnale că divinitatea ține cu noi, iar Issu, așa cum l-am botezat generic, a fost cățelul nostru, care am știut că ne va purta noroc.
În dimineața în care Issys a fost găsită, iar noi eram exact la locul la care am prins-o pe Issys, Issu, băiețelul rămas la un teren cu vicii de îngrădire, a... fugit.
Astăzi, după căutari repetate, l-am regăsit. A venit imediat la vocea mea și a mers la pas după mine până la locul în care îl pusesem în siguranță.
Este un băiețel cuminte, vesel, cu urmele traumei poveștii lui prin care a trecut.
Este un băiețel care are nevoie de o casă, dependent de om și care fuge de singurătate, un băiețel care dă semne că altă dată ar fi crescut într-un pat. Pare tânăr, poate maxim un an și jumătate.
Căutăm un om bun, o familie care să îl primească și să îl îngrijească. Mă voi ocupa de tot pentru Issu: de vaccinare, sterilizare, deparazitare și hrană pentru o lună, important este ca și el să își găsească familia. Nu este agresiv și este talie medie.
Issu are și el o poveste neștiută și o dramă prin care a trecut, poartă urmele încarnării unei zgărzi, dar de la o zi la alta este din ce în ce mai vesel și frumos și mai încrezător în oameni.
Acum că Issys a fost adusă în siguranță lângă cei dragi, ajutați-l și pe Issu să își găsească o căsuță, pentru că el a fost pentru noi ca o steluță norocoasă ”-Doina Cazacu-contul de facebook