Ultima oră

Doi cetățeni au descoperit în Crângul Petrești 4 bombe și 30 de proiectile din Al Doilea Război Mondial

Ziarul de Vrancea
15 oct 2018 1425 vizualizări

Doi cetățeni au descoperit luni în Crângul Petrești 4 bombe aruncător calibru 82 mm și 30 de proiectile perforante calibru 37 mm, care se pare că provin din Al Doilea Război Mondial.

Știre primită de la ISU Vrancea astăzi, 15,10,2018, la ora 20.41 prin intermediul compartimentului de relații publice: Astăzi, în urma unui apel primit la numărul unic de urgenţă 112,  echipa pirotehnică din cadrul Detaşamentului de Pompieri Focşani a fost solicitată să intervină pentru preluarea unor elemente de muniţie rămase neexplodate pe raza comunei Vânători.

Ajunşi la fața locului, pirotehniştilor le-au fost predate 4 bombe aruncător calibru 82 mm și 30 de proiectile perforante calibru 37 mm, care se pare că provin din Al Doilea Război Mondial. Muniția a fost descoperită în Crângul Petrești cu ajutorul detectoarelor de metale, de doi cetățeni care au ca hobby comun căutarea de vestigii de război.

Proiectilele descoperite au fost preluate și transportate în condiții de siguranță la depozitul special amenajat, în vederea distrugerii.


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.