Ultima oră

Informare meteo de ploi, lapoviţă şi ninsori, începând de mâine dimineaţă

Ziarul de Vrancea
5 nov 2013 1617 vizualizări
Ce zone vor fi afectate

 

În majoritatea regiunilor ţării va ploua, urmând să se înregistreze, izolat, până la 35 de litri pe metru pătrat, iar la munte vor fi lapoviţă, ninsori şi rafele de vânt de peste 80 de kilometri pe oră, potrivit unei informări emise de ANM pentru intervalul miercuri, ora 10.00 - joi, ora 10.00.

Informare meteo de ploi, lapoviţă şi ninsori, începând de mâine dimineaţă. Ce zone vor fi afectate-Foto:mediafax.ro

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) precizează că, în intervalul menţionat, va ploua temporar în cursul zilei de marţi, în special în sud-vestul, centrul şi nordul ţării, iar spre seară şi noaptea, cu precădere în est, sud-est şi în zona montană.

Cantităţile de apă vor depăşi local 15-20 de litri pe metru pătrat şi izolat 30-35 de litri pe metru pătrat, potrivit sursei citate.

www.mediafax.ro

 

PROGNOZA METEO pe trei zile:Ploile îşi fac apariţia, iar vremea se răceşte uşor

 

PROGNOZA METEO. Doar ziua de marţi va mai oferi un registru termic specific primăverii, iar de miercuri vremea se răceşte şi va ploua, pe arii extinse.

 

    

  

PROGNOZA METEO pe trei zile: Ploile isi fac aparitia, iar vremea se raceste usor

PROGNOZA METEO pe trei zile: Ploile îşi fac apariţia, iar vremea se răceşte uşor-Foto:romaniatv.net

Marţi avem parte de vreme caldă, chiar mult mai caldă decât în mod normal la această dată, meteorologii prognozează de la 17, 18 grade în depresiuni şi în deltă până la 24 grade în Delta Dunării. Cerul va fi variabil, cu puţină ceaţă dimineaţa în regiunile extracarpatice şi ceva înnorări în vest şi în nord-vest, unde vor fi şi ploi, mai ales averse, posibil însoţite de descărcări electrice. Vântul suflă tare la munte, dar prinde putere din când în când şi în Banat, în Crişana şi în Maramureş, dar şi în Transilvania şi în Dobrogea.

Marţi, în Capitală, vremea continuă să fie mult mai caldă decât în mod obişnuit în această perioadă, cu maxime în jur de 22 grade, aproximativ 8 grade mai mult decât media climatologică. Va fi şi destul de frumoasă vremea, după posibila ceaţă matinală soarele împarte cerul cu norii, iar vântul nu trece de moderat.

Citeşte şi PROGNOZA METEO pe două săptămâni. Vremea se va răci accentuat

Miercuri, vremea se răceşte în toată ţara, mai accentuat în vest, în nord şi în centru, chiar şi cu 7, 8 grade, unde vorbim despre maxime normale pentru această perioadă, în timp ce în sud-est este încă mai cald. Aşteptăm aşadar valori după-amiază de la 11 grade în estul Transilvaniei până la 23 grade în sud-est. Cerul va fi acoperit de nori o bună parte a zilei şi plouă temporar în toate regiunile. Noaptea, în zona montană, aşteptăm şi precipitaţii sub formă de lapoviţă şi ninsoare, iar aici şi vântul va sufla destul de tare, în celelalte regiuni vor doar intensificări locale.

În Bucureşti, miercuri norii se aduna mai ales după-amiaza şi seara când va ploua temporar. Vântul e ceva mai alert, dar după-amiaza e cald încă, maximele ating 20, 21 grade Celsius.

Citeşte şi Directorul ANM Ion Sandu: De Sărbători, sunt posibile temperaturi foarte scăzute

Joi, temperaturile mai scad puţin în majoritatea regiunilor şi vorbim despre valori apropiate de cele normale în nord şi în centru şi chiar uşor peste cele obişnuite în celelalte regiuni, adică de la 10 grade în estul Transilvaniei până la 21, poate 22 grade în sud-vestul extrem. Nori mai groşi zăbovesc încă peste nordul ţării, iar în primele ore şi peste zonele centrale, unde mai cad ceva ploi slabe. La munte, trecător, mai cad lapoviţa şi ninsoare. În celelalte regiuni revine vremea mai frumoasă, cu cerul variabil. Vântul suflă mai tare doar pe crestele munţilor.

Bucurestenii au parte de o vreme caldă, joi, încă pentru prima decadă a lunii noiembrie, meteorologii anunţă maxime în jur de 20 grade Celsius. Norii se mai răresc, lasă loc şi soarelui pe cer, iar vântul nu trece de moderat.

Vineri vorbim din nou despre vreme în general frumoasă, cu temperaturi în uşoară creştere în toată ţara. Cerul e variabil şi doar peste nordul extrem trec ceva mai mulţi nori ce pot lasă câteva ploi slabe, iar dimineaţa sunt condiţii de ceaţă în zonele joase. Temperaturile maxime se vor situa în general între 15 şi 21 grade.

În weekend, dar şi la începutul săptămânii viitoare vremea e în general frumoasă, mai cu seamă în jumătatea de sud-est a ţării pentru că duminică şi luni sunt posibile ploi în vest şi în nord-vest. Dimineaţa şi noaptea ceaţa reapare în zonele joase, iar temperaturile sunt comparabile cu cele de vineri.


www.romaniatv.net

În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.