Ultima oră

Incendiu la o casă lovită de trăsnet!

Raluca Manolache
24 mai 2013 432 vizualizări
Un bărbat din comuna Garoafa a apelat joi de urgenţă numărul unic 112 şi i-a chemat pe pompieri după ce a observat că propria locuinţă riscă să fie cuprinsă de flăcări.

La faţa locului s-a deplasat un echipaj de pompieri militari din cadrul Detaşamentului Focşani, care a acţionat în colaborare cu reprezentanţii Serviciului Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă din localitate, pentru localizarea şi lichidarea incendiului. „La sosirea la faţa locului, incendiul se manifesta la instalaţia electrică a locuinţei, incendiul fiind lichidat în limitele găsite, în urma acestuia deteriorându-se şi firida centrală de alimentare cu energie electrică. În urma verificărilor efectuate, s-a stabilit că, cel mai probabil, trăsnetul a dus la producerea acestui eveniment”, spun pompierii. Furia naturii s-a simţit şi la Adjud. Un echipaj de pompieri militari din cadrul Secţiei Adjud a acţionat, în colaborare cu reprezentanţii Serviciului Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă Adjud, pentru a evacua apa acumulată în două beciuri şi o curte. Pompierii au intervenit cu o autospecială şi o motopompă. Aceştia spun că nu s-au înregistrat pagube materiale. Vrancea a ieşit ieri de sub avertizarea de vant puternic, ploi şi descărcări electrice, emisă de meteorologi. (Raluca MANOLACHE)


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.