Ultima oră
Un băieţel în comă, salvat pe calea aerului cu elicopterul SMURD
8 mai 2013
407 vizualizări
Medicii de la Serviciul de Ambulanţă Judeţean (SAJ) Vrancea şi de la Spitalul Judeţean de Urgenţă “Sf. Pantelimon” Focşani au solicitat ieri ajutorul elicopterului Serviciului Mobil de Urgenţă, Reanimare şi Descarcerare (SMURD) Bucureşti pentru transportarea de urgenţă a unui băieţel din judeţul Bacău
Băiatul, împreună cu sora sa au fost internaţi la Spitalul Judeţean Focşani după ce maşina în care se aflau s-a răsturnat pe drumul european 85, la limita dintre judeţele Bacău şi Vrancea. La volanul maşinii se afla chiar tatăl copiilor, un tanăr de 26 de ani din Bacău. Acesta a pierdut controlul volanului şi s-a răsturnat cu maşina, fiind răniţi atat cei doi copii, cat şi mama acestora. Dacă fetiţa de doi ani şi jumătate era în stare comatoasă, fratele de un an şi jumătate se afla în stare şi mai gravă. Dr. Vitalie Beţişor, managerul de la Ambulanţă, ne-a precizat că băiatul este în comă profundă, intubat şi ventilat mecanic şi prezintă şi un traumatism cranian sever. Aşa se face că băiatul a fost preluat cu elicopterul şi transferat la Spitalul Clinic de Urgenţă “Bagdasar Arseni”. Şi sora acestuia a fost preluată de un echipaj al Ambulanţei şi transportată pană la Buzău, unde urma aseară să fie preluată tot de elicopterul SMURD şi dusă la Bucureşti, la aceeaşi unitate spitalicească. (Raluca MANOLACHE)
Ziarul de Vrancea nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.