Ultima oră
Ultima oră!!! Şeful DNA cere arestarea deputatului Trăşculescu
13 nov 2012
1509 vizualizări
Şeful Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA) a cerut, marţi, Ministerului Justiţiei să solicite Parlamentului arestarea deputatului Alin Trăşculescu, sub acuzaţiile de trafic de influenţă şi fals.
"Procurorul şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie a înaintat ministrului Justiţiei solicitarea de a sesiza Parlamentul României - Camera Deputaţilor pentru a cere, în conformitate cu prevederile art. 72 alin. 2 din Constituţia României, art. 24 din Legea 96/2006 privind Statutul deputaţilor şi senatorilor şi art. 193 din Regulamentul Camerei Deputaţilor, încuviinţarea arestării deputatului Trăşculescu Alin Silviu, inculpat în dosarul nr. 336/P/2012, în sarcina căruia au fost reţinute următoarele infracţiuni: trafic de influenţă, instigare la infracţiunea de fals în înscrisuri sub semnătură privată, comisă în legătură cu infracţiunea de trafic de influenţă şi instigare la infracţiunea de spălare a banilor, cunoscând că aceştia provin din săvârşirea infracţiunii de trafic de influenţă", se arată într-un comunicat remis agenţiei MEDIAFAX.
www.mediafax.ro
DNA solicita ministrului Pivniceru sa sesizeze Parlamentul pentru a cere incuviintarea arestarii preventive a deputatului Alin Trasculescu
Procurorul sef al Directiei Nationale Anticorutie a solicitat ministrului Justitiei Mona Pivniceru sa sesizeze Parlamentul pentru a cere incuviintarea arestarii deputatului Alin Trasculescu, presedintele organizatiei de Vrancea a PDL, se arata intr-un comunicat dat presei.
Comunicatul DNAProcurorul sef al Directiei Nationale Anticoruptie a inaintat ministrului Justitiei solicitarea de a sesiza Parlamentul Romaniei - Camera Deputatilor pentru a cere, in conformitate cu prevederile art. 72 alin. 2 din Constitutia Romaniei, art. 24 din Legea nr. 96/2006 privind Statutul deputatilor si senatorilor (republicata) si art. 193 din Regulamentul Camerei Deputatilor, incuviintarea arestarii deputatului TRASCULESCU ALIN-SILVIU, inculpat in dosarul nr. 336/P/2012, in sarcina caruia au fost retinute urmatoarele infractiuni:
- trafic de influenta, instigare la infractiunea de fals in inscrisuri sub semnatura privata, comisa in legatura cu infractiunea de trafic de influenta si instigare la infractiunea de spalare a banilor, cunoscand ca acestia provin din savarsirea infractiunii de trafic de influenta.
Detalii privind starea de fapt si alte masuri procesuale luate in cauza sunt continute in comunicatul nr. 817/VIII/3 din 11 noiembrie 2012.
Intr-un comunicat transmis presei, DNA informeaza ca deputatul PDL Trasculescu este cercetat penal pentru trafic de influenta, instigare la fals in inscrisuri si instigare la spalare de bani. Potrivit procurorilor anticoruptie, seful PDL Vrancea a solicitat de la denuntator, printr-o parte terta, mai intai suma de 50.000 de euro, majorata mai apoi la 150.000 de euro, pretinzand ca poate sa intermedieze aprobarea unor proiecte de investitii prin PNDI, program gestionat de Ministerul Dezvoltarii Regionale si Turismului.
Deputatul PDL Alin Trasculescu, care fusese retinut de procurorii anticoruptie, a fost eliberat luni dimineata din arestul Politiei Capitalei.
Plenul Camerei Deputatilor a luat act luni de raportul Comisiei juridice cu informarea din partea ministrului Justitiei, Mona Pivniceru, cu privire la retinerea si perchezitia deputatului PDL Alin Trasculescu
www.hotnews.ro
Ziarul de Vrancea nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.