Ultima oră

SPORT: CFR - Unirea Urziceni 4-2 (d.p.)/ Superficialitate ialomiteana

19 iul 2010 434 vizualizări
CFR Cluj a castigat pentru a doua oara consecutiv Supercupa Romaniei, echipa din Gruia impunandu-se, scor 4-2 (dupa executarea loviturilor de la 11 metri), in fata Unirii Urziceni. Dupa 120 de minute tabela a aratat 2-2. Nuno Claro a parat trei penaltiuri, in timp ce ialomitenii nu au reusit sa marcheze din patru executii de la punctul cu var.

CFR Cluj si Unirea Urziceni au oferit un spectacol frumos, cele doua echipe avand nevoie de lovituri de la 11 metri pentru a fi departajate. Scorul a fost deschis de Kivuvu (13\'), acelasi jucator egaland pentru Urziceni (53\') dupa un autogol hilar. S-a incheiat 1-1 dupa 90 de minute, iar prelungirile aveau sa aduca alte doua reusite.

Marinescu inscrie pentru Urziceni in minutul 98, pentru ca Deac (105\') sa egaleze si sa trimita partida la loteria penaltiurilor.

Clujenii au avut nervii mai tari si s-au impus cu 2-0 (au marcat Picollo si Emil Dica), in timp ce ialomitenii au ratat toate executiile (Marinescu, Maftei, Brandan si Petre Marin).

Ciprian Deac a fost desemnat jucatorul partidei.

CFR Cluj penaltiuri: Muresan rateaza, Picollo marcheaza, Deac rateaza, Emil Dica marcheaza

Unirea Urziceni penaltiuri: Marinescu rateaza, Maftei rateaza, Brandan rateaza, Petre Marin rateaza

Echipe:

CFR Cluj: Nuno Claro - Panin, Picollo, Cadu, Edimar- Kivuvu, Muresan Gabi, Culio- Hora, Bjelanovic, Deac

Rezerve: Stancioiu, Tony, Dani, Dica, Traore, Alcantara, Bud

Unirea: Arlauskis - Dan Matei, Maftei, Galamaz, Petre Marin - Marinescu, Brandan, Paraschiv - Onofras, Bilasco, Neaga

Rezerve: Grigore, Dale, Paduretu, Semedo, Bruno Fernandes, Bordeanu, Frunza.