Ultima oră

Echipa Ziarului de Vrancea - 13 ani de stiri, 13 ani de istorie locala

Ziarul de Vrancea
18 ian 2010 695 vizualizări
De-a lungul timpului, cititorii au fost multumiti de munca noastra si astfel ziarul nostru a ajuns liderul de piata al presei scrise din judet u noua noastra filosofie editoriala s-ar putea rezuma asa: E important sa fii informat, dar a pricepe e mai important decit a sti. Cu ziarul nostru chiar nu trebuie sa citesti printre rinduri!

Echipa Ziarului de Vrancea implineste astazi 13 ani de cind va aduce zi de zi cele mai proaspete stiri din judet, din tara si din lume, in ceea ce a devenit cel mai important cotidian de pe piata media locala. Pe 18 ianuarie 1997 o echipa de tineri inimosi scotea pe piata un ziar care avea sa defineasca noua generatie de jurnalisti, care lupta pentru cititori si au nu numai penita ascutita ci si gura mare. Pentru ca intotdeauna am gindit si am scris liber, ziarul i-a deranjat pe mai marii zilei, care nu au ezitat sa ne atace. Din pacate pentru tinara noastra democratie, anul 2002 ramine unul al rusinii pe harta libertatii de exprimare din Romania. Cum nu au reusit sa ne cumpere pentru a ne folosi intr-un program de manipulare finantat din bani publici, mai marii acestui judet au incercat sa ne distruga. Se stie ca Monitorul de Vrancea, brandul pe care echipa noastra l-a creat in judet, ne-a fost confiscat abuziv in 2002 de acolitii liderului PSD Marian Oprisan, insa noi am mers mai departe si am scos pe piata chiar de a doua zi o noua marca pentru cititori: "Ziarul de Vrancea- Iti spune ce altii iti ascund". In noua formula, ziarul nostru si-a facut loc pe piata presei locale pe 1 aprilie 2002. Totusi, punctul nostru de reper ramine data de 18 ianuarie 1997, ziua cind a aparut pe piata media locala primul altfel de ziar al vrincenilor, editat neintrerupt de aceeasi echipa timp de 13 ani. Cum ne-am facut bine munca de-a lungul timpului cititorii au fost alaturi de noi, dovada cifrele Biroului Roman de Audit al Tirajelor (BRAT) care certifica ziarul nostru ca lider de piata al presei scrise din judet. Atit in privinta exemplarelor tiparite si vindute cit si al cititorilor unici, al vizitelor si afisarilor editiei on-line(vezi cifrele Studiului de Audienta si Trafic Internet ""SATI-si cele ale www.trafic.ro.). Avem in spate aproape 4.000 de numere de ziar, in care am incercat sa scriem, asa cum este, istoria zilei pentru vrincenii din toate colturile lumii, pentru ca in afara de editia tiparita am dezvoltat si portalul www.ziaruldevrancea.ro, actualizat de mai multe ori pe zi. Noua noastra filosofie editoriala s-ar putea rezuma asa: "E important sa fii informat, dar a pricepe e mai important decit a sti. Cu ziarul nostru chiar nu trebuie sa citesti printre rinduri!" Pe viitor, echipa noastra si-a propus sa ramina un reper in mediul informational din Vrancea si un serviciu public in beneficiul vrincenilor, chiar daca mass-media din Romania stau inca sub semnul crizei economice, iar titlurile dispar unul cite unul de pe piata. Continuam sa muncim si sa scriem considerind ca libertatea presei este vitala in orice societate care promoveaza libertatea de gindire. Continuam sa ne documentam si sa scriem din pasiune pentru ca dvs, cititorii nostri, sa fiti informati corect si complet. Si pentru ca ne-ati sustinut in toti acesti ani sa vedem in fiecare zi lumina tiparului, tinem sa va multumim, pentru ca cititorii nostri sint mai informati decit ai lor! (Echipa Ziarului de Vrancea)


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 7

Adaugă comentariu
, acum 737877 zile, 19 ore, 50 minute, 23 secunde
MINI VEDETELE COMPANIEI ART KIDS UREAZA COTIDIANULUI "ZIARUL DE VRANCEA" VIATA LUNGA, STIRI SI REPORTAJE LA FEL DE OBIECTIVE CUM AU FOST IN 13 ANI, SI STAFF-ULUI UN AN PLIN DE IMPINIRI PROFESIONALE, citeste integral
, acum 737877 zile, 19 ore, 50 minute, 23 secunde
In primul rand felicitari ziarului pentru ca a reusit sa supravietuiasca. Pentru un ziar de provincie acest lucru nu este deloc usor. Cred ca este in continuare vital pentru vranceni ca acest ziar sa citeste integral
, acum 737877 zile, 19 ore, 50 minute, 23 secunde
La multi ani! spor in toate si sa fiti buni in continuare! Cum a trecut timpul... de necrezut ! Felicitari pentru verticalitate si promptitudine!
, acum 737877 zile, 19 ore, 50 minute, 23 secunde
Tot ce vreau sa va doresc este sa continuati sa aveti sanatate fizica si psihica sa puteti sa ne relatati asa cum stiti si la 50 de ani! Sunteti singurul mijloc mass-media din judet in care avem citeste integral
, acum 737877 zile, 19 ore, 50 minute, 23 secunde
Un sincer LA MULTI ANI!.
, acum 737877 zile, 19 ore, 50 minute, 23 secunde
La multi ani cu sanatate si multe succese! Nr. 13 al ziarului de astazi ne aduce bucuria de a spune sa multiplicati acest numar. Sa ramaneti tari in fata politicii. Viorel ot Faurei
, acum 737877 zile, 19 ore, 50 minute, 23 secunde
Desi americanii fug de cifra 13 ca dracul de tamaie la noi acest numar aduce noroc pentru activitatile de bun simt! La multi ani! La tiraje cat mai mari! Sa va dea bunul Dumnezeu sanatate si angajati citeste integral
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.