Ultima oră

Nepot de afacerist controversat, la zdup într-un dosar cu droguri

Gabriel Sava
16 oct 2016 3147 vizualizări
Vasile Panţică a primit o condamnare de un an şi cinci luni în dosarul în care a fost acuzat de complicitate la trafic de droguri de risc u acesta avea însă un rest neexecutat de 620 zile, aşa că a ajuns după gratii din nou pentru următorii trei ani u el a fost plasat în arest la domiciliu anul trecut în decembrie

Vasile Panţică de 28 de ani, nepotul unui afacerist din Focşani, cunoscut ca unul dintre liderii interlopi din Focşani, a ajuns după gratii în urma unei decizii definitive a Curţii de Apel Ploieşti, dispusă într-un dosar privind traficul de droguri de risc. „La data de 14 octombrie a.c., poliţiştii focşăneni au pus în executare mandatul de executare a pedepsei privative de libertate de 1 an, 5 luni şi 620 zile de închisoare privind un bărbat din municipiul Focşani.  Mandatul a fost dispus de Tribunalul Prahova, iar după depistare bărbatul a fost introdus  în Penitenciarul Focşani în vederea executării pedepsei”, au comunicat poliţiştii vranceni.

Cercetat în stare de arest la domiciliu în dosarul drogurilor

Bărbatul, care este domiciliat în comuna Răstoaca, a ajuns în arest la domiciliu pe 5 decembrie 2015. Panţică a fost singurul dintre cei patru inculpaţi din acest dosar ce soluţionat de procurorii DIICOT Ploieşti care a scăpat de arestul preventiv, după ce judecătorii au apreciat că participarea sa în această cauză este una minoră, în forma complicităţii la trafic de droguri de risc. Pedeapsa cu executare i-a adus-o însă restul de 620 de zile rămas neexecutat dintr-o pedeapsă anterioară. Prima sentinţă în acest dosar a fost dispusă de Tribunalul Prahova pe 1 iulie 2016. „Condamnă pe inculpatul Panţică Vasile, (...) la pedeapsa de 1 an şi 4 luni închisoare pentru comiterea infracţiunii de complicitate la trafic de droguri de risc în formă continuată. (...) condamnă pe acelaşi inculpat la pedeapsa de 3 luni închisoare pentru comiterea infracţiunii de deţinere de droguri de risc pentru consum propriu, fără drept, în formă continuată. (...) inculpatul va executa pedeapsa cea mai grea, aceea de 1 an şi 4 luni închisoare, la care se va adăuga un spor de o treime din cealaltă pedeapsă stabilită, rezultând în final 1 an şi 5 luni închisoare (...)  adaugă la restul de 620 zile rămas neexecutat din pedeapsa de 6 ani închisoare aplicată prin sentinţa penală nr.344/13.12.2011 pronunţată de Judecătoria Câmpina, definitivă prin nerecurare la data de 28.12.2011, pedeapsa de 1 an şi 6 luni închisoare (...)  inculpatul urmând să execute în final pedeapsa de 1 an, 5 luni şi 620 zile închisoare (....) deduce din pedeapsa aplicată perioada reţinerii şi a arestului la domiciliu, de la data de 05.12.2015 la zi”, este sentinţa dispusă de Tribunalul Prahova în luna iulie.

Inculpatul a executat parţial dintr-o condamnare de şase ani

Pe 14 octombrie, Curtea de Apel Ploieşti a respins ca nefondate apelurile celor patru inculpaţi din acest dosar, inclusiv pe cel al lui Panţică, menţinand decizia instanţei de fond. Vasile Panţică a fusese condamnat în 2011 de Judecătoria Campina pentru un furt calificat la trei luni de închisoare. Numai că, şi atunci, judecătorii au revocat o pedeapsă de trei ani de închisoare dispusă în 2008 de Judecătoria Focşani, rezultand pedeapsa de şase ani de închisoare cu executare. Pe 26 noiembrie 2014, Panţică s-a liberat condiţionat din Penitenciarul Focşani, rămanand cu restul de pedeapsă rămas neexecutat de 620 de zile care i-a fost cumulat la ultima condamnare. (Z. V.)




În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.