Ultima oră
Poliţia caută doi piromani care au incendiat miriştea
31 iul 2016
1876 vizualizări
Poliţiştii vranceni fac cercetări în cazul a două arderi necontrolate produse la final de săptămană în judeţ. În ambele situaţii, oamenii au incendiat resturile de pe camp şi au lăsat focul nesupraveghat.
În ambele cazuri, întamplate în apropiere de Focşani, flăcările s-au extins la culturi aflate în vecinătate. Cum proprietarii acestor terenuri au depus plangeri sub aspectul săvarşirii infracţiuniii de distrugere, oamenii legii încearcă acum să afle cine a incendiat miriştea. Responsabilii ar putea fi acuzaţi de distrugere şi puşi să plătească pagubele. Astfel de incidente nedorite se întamplă des în ultima vreme, deşi pompierii au făcut mai multe apeluri la populaţie. Conform legii, arderea miriştii, a vegetaţiei uscate şi a resturilor vegetale se execută numai după obţinerea permisului de lucru cu focul. Emiterea permisului se face prin grija primarului de către şeful serviciului voluntar pentru situaţii de urgenţă sau persoana desemnată în acest sens. În perioadele de caniculă şi secetă prelungită, arderea miriştii, vegetaţiei uscate şi a resturilor vegetale este interzisă. Arderea resturilor vegetale, gunoaielor, deşeurilor şi a altor materiale combustibile, fără obţinerea permisului de lucru cu foc şi fără luarea măsurilor pentru împiedicarea propagării focului la vecinătăţi, constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de de la 1.000 la 2.500 lei. (Dan CHIRIAC)
Ziarul de Vrancea nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.