Ultima oră

VIDEO!!! Pompier de la ISU Vrancea, rănit într-o tamponare la Lactobar

Dan Chiriac
5 nov 2015 2066 vizualizări
Accidentul a avut loc pe fondul neacordării de prioritate u poliţiştii trebuie să decidă cine este de vină u poliţiştii au oprit în judeţ câţiva şoferi de tractoare pentru nereguli

Un angajat al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Vrancea  a fost rănit într-un accident rutier produs în Focşani. Incidentul a avut loc joi la prânz la intersecţia de la restaurantul Central, fostul Lactobar. Un autoturism Mitsubishi Pajero s-a izbit cu o maşină Peugeot. “Din primele verificări s-a stablit că şoferul maşinii  Mitsubishi, în timp ce circula dinspre Ceasul Rău spre Big, a virat la stânga pe strada Ştefan cel Mare, fără a acorda prioritate de trecere şi a intrat în coliziune cu un autoturism Peugeot ce circula din direcţia Big – Ceasul Rău. Urmează să efectuăm cercetări pentru a stabili împrejurările şi mecanismul producerii accidentului”, ne-a spus comisarul şef Cătălin Stegărescu, şeful Biroului Poliţiei Rutiere Focşani. La faţa locului au ajuns colegii şoferului rănit, Andrei Nistoroiu, 27 de ani. El a fost preluat de un echipaj SMURD şi transportat la Spitalul Judeţean. Primele investigaţii medicale arată că angajatul ISU Vrancea are o fractură la piciorul drept. “Subofiţerul implicat în accident este angajatul ISU Vrancea. Se afla în afara orelor de program şi conducea maşina personală”, ne-a spus lt. Cristina Duţă, ofiţerul de presă al ISU Vrancea.

Se cercetează a cui este vina

Şoferul maşinii Pajero se apără şi susţine că pompierul Andrei Nistoroiu, 27 ani, ar fi forţat semaforul, trecând pe roşu. Tânărul de 27 de ani este angajat al ISU Vrancea la Serviciul Logistic şi era în afara orelor de program. Primele date ale verificărilor indică că şoferul maşinii Pajero nu a acordat prioritate la efectuarea virajului la stânga. Oamenii legii urmează să efectueze mai multe expertize care vor stabili viteza de deplasare a maşinilor, dar şi dacă şoferul din Peugeot a trecut pe culoarea roşie. Intersecţia de la “Central” a fost întotdeauna una cu probleme în  Focşani. Aici s-au format mereu cozi de maşini, iar traficul s-a desfăşurat cu greutate. Oamenii legii au deschis un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă în acest caz.

Poliţiştii de la rutier au întocmit alte dosare penale

Pe DJ 205E, în comuna Garoafa, poliţiştii din localitate au depistat un bărbat de 63 ani, din Odobeşti, în timp ce conducea un tractor cu semiremorcă neînmatriculată. Pe DN 2D, în comuna Boloteşti, poliţiştii au oprit un bărbat de 65 ani, din comuna Câmpuri, pentru că era la volanul unui tractor neînmatriculat. Pe DJ  205L, în comuna Negrileşti, poliţiştii din localitate au tras pe dreapta un bărbat de 51 ani. Întrucât conducătorul auto emana halenă alcoolică, i s-a solicitat testarea cu aparatul alcooltest. Bărbatul a refuzat testarea, precum şi recoltarea de mostre biologice în vederea stabilirii alcoolemiei. (Dan CHIRIAC)

Get your own valid XHTML YouTube embed code

În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.