Ultima oră
O regiune din China vrea înfrăţire cu Focşaniul
8 dec 2014
1364 vizualizări
O delegaţie oficială din Regiunea Hebei, din China, a vizitat ieri Vrancea. Dimineaţă, oficialii chinezi s-au întâlnit cu Dragoş Bârlădeanu, vicepreşedintele Consiliului Judeţean, Decebal Bacinchi, primarul Focşaniului, şi subprefectul Cristi Misăilă.
Scopul vizitei delegaţiei din China a fost de a pune bazele unei colaborări în domenii de interes comun, precum viticultura, comerţul sau energia regenerabilă, după cum informează autorităţile. “În perspectiva organizării Reuniuni liderilor locali China – Europa Centrală şi de Est, 2016 de către Regiunea Hebei, intenţionăm realizarea unei înfrăţiri cu municipiul Focşani”, a declarat Li Ming, consilier în cadrul Ambasadei Republicii Chinezi în România. La rândul său, Dragoş Bârlădeanu le-a spus oficialilor chinezi că Marian Oprişan, preşedintele CJ, salută iniţiativa Regiunii Hebei de a dezvolta parteneriate cu Vrancea. Membrii delegaţiei din China au vizitat ieri Crama Gîrboiu, producător de vin care are relaţii economice cu parteneri chinezi. Regiunea Hebei are o populaţie de 72 de milioane de locuitori, 11 municipalităţi şi un guvern regional. (M. B.)
Ziarul de Vrancea nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.