Ultima oră

Vranceanul acuzat că şi-a bătut nevasta va fi extrădat în Spania

Ziarul de Vrancea
30 mar 2014 864 vizualizări
Procurorii de la Curtea de Apel Galaţi au emis mandatele de arestare pentru cei doi urmăriţi internaţional.

Astfel, Costel Linguraru şi Sorin C. au ajuns în arestul poliţiei, urmand să fie extrădaţi în ţările în care au comis infracţiunile. „La data de 28 martie a.c., ora 18.30, poliţiştii focşăneni l-au depistat pe Sorin C., 33 ani, din localitate, căutat de autorităţile judiciare în baza unui mandat european de arestare pentru comitarea infracţiunii de complicitate la pătrundere ilegală în Italia, fiind condamnat la o pedeapsă de 10 ani închisoare. Acesta a fost reţinut, urmând a fi predat autorităţilor italiene. Poliţiştii din Mărăşeşti au pus în executare mandatul de arestare provizorie emis de Curtea de Apel Galaţi privind pe L. Costel, de 31 ani, din localitate, pentru săvârşirea de infracţiuni cu violenţă împotriva unei persoanei pe teritoriul Spaniei. Acesta a fost reţinut, urmând a fi predat autorităţilor spaniole”, spune inspectorul principal Bogdan Toader, de la biroul de presă al poliţiei. Cei doi au reţinuţi iniţial pe 16 februarie, dar magistraţii au decis ca aceştia să fie puşi în libertate, sub control judiciar. După ce autorităţile din cele două ţări au cerut extrădarea bărbaţilor, magistraţii au decis să emită mandatele de arestare pe numele celor doi. Costel Linguraru, de 31 de ani din Mărăşeşti este acuzat că şi-a lovit în mod repetat soţia, în timp ce se aflau în Spania. După cum se ştie, în Spania, astfel de fapte sunt condamnate în cel mai grav mod posibil, vinovaţii riscand să ajungă ani grei după gratii. Dosarul vranceanului acuzat că şi-a bătut soţia este cercetat de Curtea Împotriva violenţei contra femeii şi copilului nr.1 din Vigo.Cel de-l doilea urmărit internaţional era căutat de autorităţile judiciare din Italia în baza unui mandat de arestare european pentru comiterea infracţiunii de trafic de migranţi, după cum au precizat poliţistii vranceni.  Sorin C. este acuzat că înainte de 1 ianuarie 2007, pană cand Romania a intrat în Uniunea Europeană, a transportat ilegal cetăţeni romani în Italia. Acesta s-a apărat spunand că nu a făcut decat să transporte persoane în Italia, contracost, cu un microbuz pe care îl conducea în acea perioadă, fără a comite vreo ilegalitate. Rămane însă de văzut dacă varianta sa va sta în picioare în Italia, acolo unde va fi adus în faţa judecătorilor.  (D. CHIRIAC, G. SAVA)


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.