Ultima oră

S-au aprobat taxele pentru Evidenţa Persoanelor

Mihai Boicu
20 dec 2013 1304 vizualizări
Taxele speciale pentru activităţile prestate în anul 2014 de către Serviciul Public Coumnitarea Judeţean de Evidenţă a Persoanelor au fost aprobate ieri de consilierii judeţeni.

Sumele percepute sunt folosite pentru funcţionarea serviciului. De exemplu, pentru obţinerea avizului prealabil necesar transcrierii în actele de stare civilă romane a certificatului de stare civilă procurat în străinătate, taxa este de 50 de lei pentru regimul normal de eliberare de 20 de zile lucrătoare şi 100 de lei pentru regimul de urgenţă, de pană la trei zile lucrătoare. Fac excepţie certificatele de deces. Taxa specială pentru verificarea dosarului şi obţinerea aprobărilor necesare pentru schimbarea numelului este de 150 de lei. Certificatul de atestare a domiciliului şi cetăţeniei costă 24 de lei. Preţul furnizării de date cu caracter personal din Registrul Naţional de Evidenţă a Persoanei este de 21 lei. Verificarea şi eliberarea de adeverinţe din care să rezulte numele, prenumele, menţiunile înscrise pe marginea actului de stare civilă, ultimul domiciliu avut în ţară, documente de identitate eliberate etc costă 30 de lei. Aceste taxe constituie venituri cu destinaţie specială şi sunt fundamentate de necesitatea acoperirii cheltuielilor generate de menţinerea la parametrii optimi a sistemului informatic, service-ul tehnicii de calcul, utilizarea reţelei telefonice, costurile cu materialele consumabile, implementarea unui management electronic al actelor de stare civilă, cheltuielile de personal. (M. B.)


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.