Ultima oră

Alo, Moş Crăciun? 304 brazi confiscaţi într-o săptămană

Dan Chiriac
9 dec 2013 2359 vizualizări
Bradul de Crăciun, pe cat posibil natural, este nelipsit din casele romanilor. Tocmai de aceea, hoţii de brazi se află la cea mai intensă activitate în această perioadă, pentru că într-o lună de zile pot face bani cat să trăiască precum belferii tot anul.

Şi îşi asumă toate riscurile. Timp de o săptămană, poliţiştii vrânceni au desfăsurat activităţi în cadrul acţiunii naţionale “Pomi de Crăciun”, pentru prevenirea şi combaterea operaţiunilor ilegale în domeniul tăierii, transportului şi comercializării acestora. În acestă perioadă poliţiştii din cadrul structurilor de ordine publică au organizat 55 de controale pe drumurile publice, în fondul forestier, precum şi în piete, oboare şi târguri, constatând şapte infracţiuni, prevăzute de Codul Silvic. De asemenea, au fost aplicate 71 de sancţiuni contravenţionale prevăzute în legislaţia din domeniul silvic, în valoare totală de 90.000 lei. În cadrul dosarelor penale a fost confiscată cantitatea de 64,5 mc material lemnos, în valoare totală de 12.052 lei. Totodată, au fost confiscaţi 304 Pomi de Crăciun, tăiaţi ilegal din fondul forestier naţional şi 630 kg de cetină. Pentru sărbătorile de Crăciun, în Romania se taie în jur de trei milioane de brazi, care provin din judeţele muntoase, între care şi Vrancea. Deocamdată, în pieţele din Focşani nu au fost scoşi la vanzare pomi de iarnă, comercianţii  fiind interesaţi să-i ducă mai întai în zona de sud a ţării. (Dan CHIRIAC)


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.