VIDEO | Vrancea, promovată la Radio România Actualități
Jurnalistul vrâncean Gabriel Sava a prezentat județul întregii țări, de la stațiunea Vizantea-Livezi la cramele și gastronomia locală.
Vrancea a fost protagonista emisiunii „Matinal” de la Radio România Actualități, unde jurnalistul Gabriel Sava a vorbit despre cele mai frumoase locuri ale județului, tradițiile locale, turismul balnear, podgoriile vrâncene și experiențele autentice care pot transforma o singură zi într-o vacanță memorabilă.
Vrancea, promovată la Radio România Actualități: jurnalistul vrâncean Gabriel Sava a prezentat județul întregii țări, de la stațiunea Vizantea-Livezi la cramele și gastronomia locală
Vrancea s-a aflat vineri, 17 iulie 2026, în centrul atenției la Radio România Actualități, unde jurnalistul Gabriel Sava, corespondentul postului public în județul Vrancea, a fost coprezentator al emisiunii „Matinal”, alături de Daniela Petrican. Timp de mai multe intervenții în direct, acesta a prezentat ascultătorilor din întreaga țară frumusețile naturale ale județului, destinațiile turistice aflate în plină dezvoltare, gastronomia locală și potențialul viticol al Vrancei.
Într-o postare publicată pe pagina oficială de Facebook a Radio România Actualități înaintea emisiunii, realizatorii au anunțat că ediția este dedicată „județului cutremurelor și al marilor podgorii”, promițând povești culese direct din teren, informații și surprize pentru ascultători.
Ulterior, într-o a doua postare, lansată în timpul emisiunii, ascultătorii au fost provocați să răspundă la întrebarea: „Dacă ai avea doar 24 de ore la dispoziție și 100 de euro în buzunar, cum ai descoperi Vrancea?”
Vizantea-Livezi, prima recomandare pentru turiști
Invitat să construiască un traseu turistic prin județ, Gabriel Sava a afirmat că, dacă aceeași întrebare i-ar fi fost adresată cu doar câteva luni în urmă, ar fi recomandat imediat zona Lepșa-Greșu sau Soveja.
Astăzi însă, spune jurnalistul, primul loc pe lista recomandărilor este Vizantea-Livezi, unde recent a fost inaugurat primul complex balnear construit de la zero în România după 1989.
Acesta a subliniat că investiția valorifică izvoarele minerale cunoscute încă din secolul al XVIII-lea și oferă servicii moderne de recuperare medicală și tratamente balneare, contribuind la renașterea unei stațiuni cu tradiție.
Liniștea de lângă Focșani și frumusețea naturii
Întrebat unde merge pentru a se relaxa, Gabriel Sava a povestit că preferă împrejurimile municipiului Focșani, în special zona bălților din apropiere, unde poate petrece timp în natură.
El a amintit și de o experiență specială trăită în acest an, când, alături de prieteni, a urmărit o familie de lebede care și-a făcut cuib în zonă și crește puii înainte de migrație.
Produsele locale și gastronomia autentică, printre atracțiile Vrancei
În ceea ce privește gastronomia, jurnalistul vrâncean nu a indicat un singur preparat tradițional, ci a recomandat vizitarea punctelor gastronomice locale, apreciind inițiativele care promovează produsele autentice.
Un exemplu oferit în direct a fost Punctul Gastronomic Local „Căprițele lui Robert” din Răcoasa, unde turiștii pot degusta preparate realizate din lapte și carne de capră, provenite din propria fermă.
Totodată, Gabriel Sava a evidențiat renumele cașcavalului produs în zona montană a Vrancei, considerând că acesta reprezintă unul dintre produsele emblematice ale județului.
Festivalurile și tradițiile, motive în plus pentru a vizita Vrancea
În intervenția sa, corespondentul Radio România Actualități a remarcat dezvoltarea evenimentelor culturale și folclorice organizate în localitățile montane.
Acesta a amintit festivalurile din Bârsești, Nereju și Soveja, precum și competițiile sportive organizate în această perioadă, apreciind că aproape fiecare sfârșit de săptămână oferă turiștilor oportunități de a descoperi tradițiile autentice ale Vrancei.
Cu 100 de euro și 24 de ore prin ținutul marilor podgorii
Provocat să alcătuiască un itinerariu pentru un turist cu un buget de 100 de euro și doar o zi la dispoziție, Gabriel Sava a pus accent pe unul dintre cele mai importante atuuri ale județului: viticultura.
El a arătat că, în ultimii ani, investițiile realizate prin fonduri europene au permis dezvoltarea unor crame moderne, care organizează degustări de vinuri și experiențe turistice accesibile atât pentru grupuri, cât și pentru vizitatori individuali.
Potrivit jurnalistului, un tur al cramelor vrâncene, completat de preparate tradiționale și produse locale, reprezintă una dintre cele mai atractive modalități de a descoperi județul, iar bugetul propus este suficient atât pentru degustări, cât și pentru achiziționarea unor vinuri sau produse locale.
O promovare valoroasă pentru imaginea Vrancei
Participarea jurnalistului Gabriel Sava în postura de coprezentator al emisiunii „Matinal” a reprezentat o oportunitate importantă de promovare națională a județului Vrancea.
Prin recomandările formulate în direct, ascultătorii Radio România Actualități au descoperit un județ care îmbină patrimoniul natural, stațiunile balneare aflate în dezvoltare, tradițiile gastronomice, festivalurile populare și renumitele podgorii, confirmând că Vrancea poate deveni o destinație atractivă pentru un city-break sau o vacanță în România.
Sursa foto și informații: Radio România Actualități – pagina oficială de Facebook și emisiunea „Matinal”, difuzată în 17 iulie 2026
Eduard Popescu














