Local

VIDEO | Vești liniștitoare din Dubai! Cei 28 de elevi din Focșani sunt în siguranță. Consulul României i-a vizitat personal

Nicolae Manoliu
2 mar 2026 2761 vizualizări

Primarul din Soveja confirmă: copiii vrânceni sunt bine, situația este sub control, iar autoritățile consulare acționează exemplar.

Situația celor 28 de elevi vrânceni blocați în Dubai după închiderea spațiului aerian din Emiratele Arabe Unite primește noi clarificări oficiale. Duminică, 1 martie 2026, primarul comunei Soveja, Ionuț Filimon, a publicat două mesaje importante pe pagina sa de Facebook, însoțite de o înregistrare VIDEO care arată elevii din Focșani veseli și optimiști, în ciuda contextului tensionat din regiune.

 

Potrivit informațiilor făcute publice, copiii sunt în siguranță, iar situația este gestionată cu calm de către Consulatul General al României la Dubai.


Elevii din Focșani sunt bine. Mesaj de calm pentru părinți

În prima postare, activată la ora 11:20, edilul din Soveja a transmis un mesaj ferm împotriva panicii:

„Situația din Emirate este încă tensionată, dar, în acest moment, se află sub control. (…) La acest moment, nimeni nu trebuie să intre în panică.

Primarul a precizat că a ținut legătura permanent cu reprezentanții Consulatului și cu cadrele didactice care însoțesc grupul de elevi vrânceni.

Un detaliu emoționant relatat în mesaj este faptul că băieții au oferit mărțișoare colegelor lor, un gest simbolic care a adus un strop de normalitate în mijlocul unei situații dificile.


 Consulul Viorel Badea i-a vizitat pe elevii vrânceni

În a doua postare, publicată la ora 13:20, primarul Ionuț Filimon a anunțat că consulul Viorel Badea a efectuat o vizită la grupul de copii din Focșani.

Potrivit acestuia, întâlnirea a decurs în condiții normale, iar elevii sunt bine și așteaptă deblocarea situației privind spațiul aerian din Emiratele Arabe Unite.

Edilul a transmis felicitări copiilor, cadrelor didactice și Consulatului pentru profesionalism și promptitudine.


 Context: elevi din Vrancea, blocați după închiderea spațiului aerian din Emiratele Arabe Unite (EAU)

Reamintim că Ziarul de Vrancea a publicat sâmbătă, 28 februarie 2026, informația potrivit căreia un grup de 28 de elevi vrânceni, din clasele V–XII, aflați într-o deplasare privată cu scop cultural în Dubai, sunt blocați temporar din cauza închiderii spațiului aerian din regiune.

Inspectorul general al ISJ Vrancea, prof. dr. Livia Marcu, a confirmat oficial că elevii sunt în siguranță și mențin legătura cu reprezentanții Consulatului României.

Închiderea spațiului aerian vine în contextul escaladării conflictului Israel–Iran, care a dus la suspendarea zborurilor comerciale în mai multe state din Orientul Mijlociu.


 Ce urmează pentru elevii vrânceni din Dubai?

În prezent, reluarea curselor aeriene depinde de evoluția situației de securitate din regiune. Autoritățile române monitorizează permanent situația, iar Ministerul Afacerilor Externe recomandă cetățenilor români prudență și evitarea deplasărilor neesențiale.

Pentru părinții din Focșani și din județul Vrancea, mesajele oficiale de duminică aduc un important sentiment de liniște: copiii sunt în siguranță.

Ziarul de Vrancea va continua să monitorizeze cazul și va reveni cu actualizări oficiale privind revenirea elevilor acasă.

Nicolae Manoliu

Citiți și:Elevi din Vrancea, blocați în Dubai după închiderea spațiului aerian din EAU


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.