Bărbat din Odobești, drogat și cu permisul de conducere suspendat, oprit în trafic la Focșani
Drogurile și alcoolul vă schimbă destinația, avertizează polițiștii vrânceni.
La data de 28 decembrie, în jurul orei 12:45, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Focșani au depistat un bărbat, de 30 de ani, din orașul Odobești în timp ce conducea un autoturism pe Bulevardul București deși avea acest drept suspendat.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul DRUG TEST rezultatul fiind pozitiv la THC.
În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducere a unui vehicul fără permis de conducere și conducere sub influența substanțelor interzise.
Astfel, dacă au fost descoperite substanțe psihoactive în organismul unui conducător auto, persoana în cauză riscă până la 5 ani închisoare.
Alegeți să ajungeți la destinație, nu la spital!
DE REȚINUT:
Consumul de substanțe psihoactive, indiferent de tipul acestora, pot perturba semnificativ starea psihologică a conducătorului auto afectând performanțele de conducere a vehiculelor.
Efectele diferitelor droguri sau medicamente psihoactive sunt complexe și variate. Cu toate acestea, marea majoritate au același efect net, adică o scădere a calității mentale și fiziologice necesare sarcinilor de conducere auto, alterearea performanțelor ducând la o creștere a riscului de implicare într-un accident.
În ceea ce privește existența unor urme de droguri în sânge sau urină, există „toleranță zero” la concentrație.
DROGURILE ȘI ALCOOLUL VĂ SCHIMBĂ DESTINAȚIA!
BULETIN DE PRESĂ Nr. 568 din 29 decembrie 2021