Un al treilea vrâncean și-a pierdut viața în tragediile de pe Siret. Tânărul de 32 de ani din Bătinești a fost găsit decedat în zona Cosmești
După confirmarea decesului celor doi tineri de 18 ani din Movilița, noi informații arată că și bărbatul de 32 de ani găsit fără viață în zona Cosmești era din județul Vrancea. Recuperarea trupului a fost realizată cu ajutorul unui voluntar din Galați, echipat cu sonar.
Un al treilea vrâncean și-a pierdut viața în tragediile de pe Siret. Tânărul de 32 de ani din Bătinești a fost găsit decedat în zona Cosmești
Bilanțul tragediilor produse în weekendul 1–2 august 2026 pe râul Siret devine și mai dureros pentru județul Vrancea. După ce luni a fost confirmată moartea celor doi tineri de 18 ani din satul Diocheți, comuna Movilița, au apărut informații potrivit cărora și bărbatul de 32 de ani găsit fără viață în zona Cosmești era originar din județul Vrancea.
Potrivit unei postări publicate luni, 3 august 2026, pe pagina de Facebook „Fii Informat România”, victima este un tânăr de 32 de ani din satul Bătinești, județul Vrancea, care dispăruse în apele Siretului în zona Cosmești.
Până la această oră, această informație nu a fost confirmată oficial de autoritățile competente în ceea ce privește domiciliul victimei. Ziarul de Vrancea o prezintă ca informație provenită din spațiul public, aflată în concordanță cu datele privind intervenția desfășurată duminică.
Trupul victimei ar fi fost localizat cu ajutorul unui sonar
Potrivit aceleiași surse, trupul bărbatului a fost găsit de Grigoraș Sorin Ștefan, un voluntar în vârstă de 33 de ani din comuna Matca, județul Galați, cunoscut pentru implicarea sa în numeroase operațiuni de căutare a persoanelor dispărute în apă.
Conform relatării publicate pe Facebook, voluntarul intervine în timpul liber, folosindu-și propria ambarcațiune și un echipament cu sonar, suportând din resurse proprii costurile de combustibil și întreținere.
Postarea susține că utilizarea sonarului permite localizarea victimelor într-un timp mult mai scurt decât metodele clasice de căutare utilizate în astfel de intervenții.
O zi cu trei tragedii pentru județul Vrancea
Ziarul de Vrancea a relatat încă de duminică seară despre intervențiile desfășurate pe râul Siret.
În aceeași zi:
- un bărbat de 32 de ani a dispărut în zona podului de la Cosmești și a fost găsit ulterior decedat;
- doi adolescenți de 18 ani din satul Diocheți, comuna Movilița, au dispărut în zona Călimănești–Poiana.
Luni, ISU Galați a confirmat oficial pentru Ziarul de Vrancea că cei doi tineri din Movilița au fost găsiți fără viață pe teritoriul județului Galați, după reluarea operațiunilor de căutare.
În urma informațiilor apărute acum în spațiul public privind identitatea bărbatului de 32 de ani, rezultă că toate cele trei victime ale tragediilor produse în acel sfârșit de săptămână pe Siret erau din județul Vrancea.
Intervențiile au mobilizat importante resurse de salvare
Operațiunile de căutare au implicat echipaje ale ISU Vrancea, ISU Galați și, în cazul căutării celor doi adolescenți, salvatori specializați din cadrul ISU București–Ilfov.
În timpul intervențiilor a fost utilizată inclusiv tehnologia sonar pentru localizarea victimelor aflate pe fundul apei, facilitând desfășurarea operațiunilor în sectoarele cu adâncime și curenți puternici.
Autoritățile reiau apelul la prudență
Tragediile petrecute în numai câteva ore readuc în atenție pericolele scăldatului în zone neamenajate și în apropierea barajelor sau a sectoarelor de râu cu curenți puternici.
Autoritățile recomandă evitarea acestor locuri și respectarea tuturor măsurilor de siguranță pentru prevenirea unor noi accidente.
Ziarul de Vrancea va continua să urmărească acest caz și va publica orice informație oficială suplimentară privind identitatea victimei și concluziile anchetelor aflate în desfășurare.
Petre Paraschiv














