(Update) Trei persoane rănite luni dimineață într-un accident pe DN 2-E85, la Haret. Traficul a fost reluat în zonă
Un accident rutier s-a produs în această dimineață, în jurul orei 07:00, pe drumul național DN 2 – E85, în localitatea Haret. În eveniment au fost implicate două autovehicule, iar trei persoane au fost rănite ușor.
Potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul de Poliție Județean, din primele cercetări reiese că o femeie în vârstă de 49 de ani, aflată la volanul unuia dintre autoturisme, nu ar fi acordat prioritate de trecere unui alt autovehicul condus de un bărbat de 39 de ani, intrând în coliziune cu acesta.
Cauza probabilă a producerii accidentului este neacordarea de prioritate. Ambii șoferi au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele indicând valori de 0,00 mg/l alcool pur în aerul expirat.
În urma impactului, trei persoane au suferit leziuni ușoare și au primit îngrijiri medicale la fața locului. Traficul pe DN 2, în zona localității Haret, se desfășoară alternativ, pe un singur sens, până la finalizarea cercetărilor efectuate de polițiști.
Citiți și informările de presă făcute publice luni 3 noiembrie 2025 de către purtătorul de cuvânt al IPJ Vrancea în legătură cu această știrec
Informarea de presă inițială, luni 3 noiembrie 2025, ora 08:21, IPJ Vrancea: În această dimineață, în jurul orei 07:00, pe drumul DN 2 – E85, în localitatea Haret, a avut loc un accident rutier în care au fost implicate două autovehicule. În urma impactului, trei persoane au suferit leziuni ușoare.Din primele cercetări efectuate de polițiști, a reieșit că o conducătoare auto în vârstă de 49 de ani nu ar fi acordat prioritate de trecere unui alt autovehicul, condus de un bărbat de 39 de ani, intrând astfel în coliziune cu acesta.Cauza probabilă a producerii accidentului este neacordarea de prioritate. Ambii conducători auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind 0,00 mg/l alcool pur în aerul expirat.Traficul în zonă se desfășoară alternativ, pe un singur sens, până la finalizarea cercetărilor la fața locului
Informare de presă actualizată, luni 3 noiembrie 2025, ora 9:42, IPJ Vrancea: Traficul a fost reluat.










