Local

(Update) Tragedie fără margini în Vrancea: Doi tineri din Focșani au murit carbonizați într-un cumplit accident la Vârteșcoiu

Petre Paraschiv
14 mai 2026 2974 vizualizări

Accident rutier devastator pe DJ 205 C, în comuna Vârteșcoiu: un autoturism a intrat într-un cap de pod și a fost cuprins de flăcări. Alte două persoane au fost salvate în ultima clipă și transportate în stare gravă la spital.

O nouă tragedie rutieră zguduie județul Vrancea. Două persoane și-au pierdut viața în noaptea de marți spre miercuri, 13 mai 2026, după ce autoturismul în care se aflau a intrat violent într-un cap de pod pe DJ 205 C, în comuna Vârteșcoiu, și a fost cuprins imediat de flăcări.

Potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul de Poliție Județean Vrancea, apelul la 112 a fost înregistrat la ora 02:28. La fața locului au intervenit de urgență polițiști, pompieri, echipaje SMURD și ambulanțe ale Serviciului de Ambulanță Județean Vrancea.

Din primele verificări efectuate de anchetatori a reieșit că șoferul autoturismului, un tânăr de 22 de ani din municipiul Focșani, nu ar fi adaptat viteza la condițiile de drum, a pierdut controlul direcției de deplasare și s-a izbit violent de un cap de pod. Impactul a fost urmat de un incendiu extrem de violent, autoturismul fiind cuprins de flăcări în doar câteva momente.

În mașină se aflau patru persoane. Din nefericire, conducătorul auto și pasagera aflată pe locul din dreapta față, o tânără de 20 de ani din Focșani, au rămas blocați în autoturism și au decedat carbonizați.

Ceilalți doi pasageri, un tânăr de 20 de ani din Focșani și o tânără de 19 ani din localitatea Bălești, au reușit să fie scoși din autoturism înainte ca focul să cuprindă întreaga mașină. Potrivit SAJ Vrancea, aceștia au fost salvați în ultima clipă de martorii ajunși rapid la locul accidentului.

Victimele salvate prezentau multiple fracturi și traumatisme severe, fiind preluate de echipajele medicale și transportate de urgență la Unitatea de Primiri Urgențe Focșani.

În momentul impactului, toate cele patru persoane au rămas încarcerate în interiorul mașinii cuprinse rapid de flăcări. Doi tineri au fost salvați în ultima secundă, înainte ca focul să cuprindă întreaga mașină”, au transmis reprezentanții Serviciului de Ambulanță Județean Vrancea.

La intervenție au participat trei echipaje din cadrul Detașamentului de Pompieri Focșani, cu o autospecială de stingere și modulul SMURD, precum și mai multe ambulanțe SAJ Vrancea.

Pompierii au intervenit atât pentru lichidarea incendiului, cât și pentru descarcerarea victimelor rămase captive în autoturismul incendiat și pentru prevenirea altor situații de risc.

Polițiștii vrânceni au deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă și vătămare corporală din culpă, cercetările continuând pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-a produs tragedia.

Accidentul de la Vârteșcoiu readuce în atenție pericolul vitezei excesive și drama produsă în doar câteva secunde pe șoselele din Vrancea.

Petre Paraschiv

Citiți și conținuturile integrale ale informărilor de presă făcute ăublice în legătură cu această știre de purtătorii de cuvânt ai IPJ, ISU și respectiv SAJ Vrancea 

Informarea de presă inițială, miercuri 13 mai 2026 ora 03:17 , IPJ Vrancea: ACCIDENT RUTIER GRAV PE DJ 205 C, ÎN COMUNA VÂRTEȘCOIU

La data de 13 mai a.c., ora 02:28, polițiștii vrânceni au fost sesizați prin apel 112 cu privire la producerea unui accident rutier pe DJ 205 C, în comuna Vârteșcoiu. Din primele verificări efectuate la fața locului a reieșit faptul că un autoturism ar fi intrat într-un cap de pod, ulterior fiind cuprins de flăcări. În autoturism s-ar fi aflat patru persoane. Două dintre acestea au reușit să se autoevacueze, fiind preluate de echipajele medicale și transportate la spital pentru acordarea îngrijirilor de specialitate. Din nefericire, celelalte două persoane au fost identificate decedate, carbonizate, în interiorul autoturismului incendiat. Din primele date, cauza probabilă a producerii accidentului ar fi viteza excesivă. Polițiștii se află la fața locului și efectuează cercetări pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-a produs evenimentul rutier.

Informare de presă actualizată, miercuri 13 mai 2026, ora 06:49, IPJ Vrancea: UPDATE ACCIDENT RUTIER GRAV PE DJ 205 C În urma cercetărilor efectuate la fața locului, polițiștii au stabilit faptul că un tânăr de 22 de ani, din municipiul Focșani, în timp ce conducea un autoturism pe DJ 205 C, în interiorul localității Vârteșcoiu, nu ar fi adaptat viteza la condițiile de mers, a pierdut controlul asupra direcției de deplasare și a intrat într-un cap de pod, autoturismul fiind ulterior cuprins de flăcări. În autoturism se aflau patru persoane. În urma impactului, conducătorul auto și pasagera aflată pe locul din dreapta față, o tânără de 20 de ani, din municipiul Focșani, au decedat carbonizați. Totodată, cei doi pasageri aflați pe bancheta din spate, un tânăr de 20 de ani, din municipiul Focșani și o tânără de 19 ani, din localitatea Bălești, au reușit să se autoevacueze, fiind răniți și preluați de echipajele medicale. În cauză, polițiștii efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de ucidere din culpă și vătămare corporală din culpă.

Comunicat de presă, miercuri 13 mai 2026 ora 07:19, SAJ Vrancea SERVICIUL DE AMBULANȚĂ JUDEȚEAN VRANCEA. Comunicat de presă. Accident rutier deosebit de grav, soldat cu două persoane carbonizate și doi tineri răniți grav. Un autoturism a intrat într-un cap de pod și a luat foc. În noaptea de 13.05.2026, la ora 02:28, dispeceratul SAJ Vrancea a fost alertat prin numărul unic de urgență 112 cu privire la producerea unui accident rutier deosebit de grav în localitatea Vârteșcoiu, soldat cu patru victime. Un autoturism a părăsit partea carosabilă, a intrat într-un cap de pod și a luat foc imediat după impact. Având în vedere numărul mare de victime, la fața locului a fost declanșată o mobilizare masivă și rapidă de forțe medicale. S-a acționat în mod integrat cu următoarele echipaje: - O ambulanță tip C2 cu medic de la stația centrală Focșani; - O ambulanță tip B2 cu asistent de la stația centrală Focșani; - O ambulanță tip B2 cu asistent de la substația Odobești; - Echipajul SMURD Focșani, alaturi de echipajele de stingere și descarcerare din cadrul ISU Vrancea. În momentul impactului, toate cele patru persoane au rămas încarcerate în interiorul mașinii cuprinse rapid de flăcări violente. Doi tineri au fost salvați în urma secundă, înainte ca focul să cuprindă întreaga mașină. Două persoane încarcerate, un tânăr de aproximativ 20 de ani și o tânără de 19 ani, au fost extrase la timp din mașină către martorii sosiți rapid la fața locului. Cele două victime care au fost extrase din mașină prezentau multiple fracturi și traumatisme severe în urma accidentului. Acestea au fost preluate imediat de echipajele medicale, au primit asistență medicală de urgență avansată pentru stabilizare și au fost transportate de urgență, sub monitorizare permanentă, la Unitatea de Primiri Urgențe Focșani pentru investigații și îngrijiri de specialitate. Din nefericire, pentru celelalte două persoane rămase blocate în interiorul autoturismului nu s-a mai putut face nimic. Mașina a fost cuprinsă de flăcări în totalitate într-un timp extrem de scurt. Cele două victime decedate, carbonizate, nu au putut fi identificate la fața locului, identificarea acestora urmând a fi stabilită ulterior de către organele de cercetare penală.

Informare de presă actualizată, miercuri 13 mai 2026 ora 08:25, ISU Vrancea: În cursul acestei nopți, pompierii militari din cadrul Detașamentului de Pompieri Focșani au intervenit în comuna Vârteșcoiu pentru gestionarea unei situații de urgență generată de un accident rutier în care a fost implicat un autoturism, urmat de incendiu. La fața locului au fost mobilizate de urgență trei echipaje cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și modulul SMURD. În urma accidentului au rezultat patru victime. Din nefericire, două persoane au decedat, iar alte două persoane, conștiente și cu politraumatisme, au fost preluate de echipajele Serviciului de Ambulanță Județean și transportate la spital pentru îngrijiri medicale de specialitate. Pompierii au acționat pentru lichidarea incendiului și asigurarea măsurilor de prevenire a altor situații de risc.În cursul acestei nopți, pompierii militari din cadrul Detașamentului de Pompieri Focșani au intervenit în comuna Vârteșcoiu pentru gestionarea unei situații de urgență generată de un accident rutier în care a fost implicat un autoturism, urmat de incendiu. La fața locului au fost mobilizate de urgență trei echipaje cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și modulul SMURD. În urma accidentului au rezultat patru victime. Din nefericire, două persoane au decedat, iar alte două persoane, conștiente și cu politraumatisme, au fost preluate de echipajele Serviciului de Ambulanță Județean și transportate la spital pentru îngrijiri medicale de specialitate. Pompierii au acționat pentru lichidarea incendiului, asigurarea măsurilor de prevenire a altor situații de risc, precum și pentru descarcerarea persoanelor rămase încarcerate în autoturism

 


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.