Șofer din Slobozia Bradului prins de polițiști pe DN 23, în Vrancea, deși avea permisul suspendat și consumase alcool
Incident rutier în comuna Vulturu: polițiștii din cadrul Secției 6 Poliție Rurală Nănești au întocmit dosar penal după ce un bărbat de 57 de ani a fost depistat la volan cu dreptul de a conduce suspendat
Un nou caz de încălcare gravă a legislației rutiere a fost înregistrat în județul Vrancea, după ce polițiștii din cadrul Secției 6 Poliție Rurală Nănești au depistat un șofer care conducea un autoturism pe DN 23, deși avea exercitarea dreptului de a conduce suspendată.
Potrivit informațiilor transmise de reprezentanții IPJ Vrancea, incidentul a avut loc în seara zilei de 9 mai 2026, în jurul orei 22:30, pe raza comunei Vulturu. Oamenii legii au oprit în trafic un autoturism condus de un bărbat în vârstă de 57 de ani, din comuna Slobozia Bradului.
În urma verificărilor efectuate de polițiști, s-a stabilit faptul că bărbatul avea dreptul de a conduce suspendat. Mai mult decât atât, șoferul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul indicând o valoare de 0,34 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Ca urmare a celor constatate, polițiștii vrânceni au întocmit dosar penal pentru săvârșirea infracțiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere.
Cazul readuce în atenție riscurile generate de conducerea sub influența alcoolului și ignorarea măsurilor dispuse de autorități privind suspendarea permisului auto. Polițiștii din Vrancea continuă acțiunile de monitorizare și control pe drumurile din județ, în special pe arterele intens circulate, pentru prevenirea accidentelor și creșterea siguranței rutiere.
Citiți și conținutul integral al comunicatului de presă făcut public astăzi, 11 mai 2026, de purtătorul de cuvânt al IPJ Vrancea în legătură cu această știre
ȘOFER DEPISTAT LA VOLAN AVÂND EXERCITAREA DREPTULUI DE A CONDUCE SUSPENDATĂ
La data de 9 mai a.c., în jurul orei 22:30, polițiștii din cadrul Secției 6 Poliție Rurală Nănești au depistat un bărbat, în vârstă de 57 de ani, din comuna Slobozia Bradului, în timp ce conducea un autoturism pe DN 23, în comuna Vulturu, având exercitarea dreptului de a conduce suspendată.
Totodată, în urma testării cu aparatul etilotest, a rezultat o valoare de 0,34 mg/l alcool pur în aerul expirat.
În cauză, a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul fără permis de conducere.













