Local

Muncă nedeclarată și deficiențe de securitate, sancționate de ITM Vrancea în urma unei campanii naționale de control

Ziarul de Vrancea
31 iul 2025 1717 vizualizări

În perioada 21 – 26 iulie 2025, Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) Vrancea a desfășurat o amplă campanie de control, în cadrul unei acțiuni naționale inițiate de Inspecția Muncii. Campania a vizat identificarea și combaterea muncii nedeclarate, precum și verificarea respectării normelor legale privind relațiile de muncă și securitatea și sănătatea în muncă, în domeniile hotelier și alimentație publică.

 

Obiectivul principal al acțiunii a fost depistarea cazurilor de muncă la negru și sancționarea angajatorilor care nu respectă legislația muncii. Totodată, campania a urmărit și conștientizarea angajatorilor și salariaților asupra importanței respectării prevederilor legale privind timpul de lucru, contractele de muncă și condițiile de siguranță la locul de muncă.

Rezultatele campaniei: muncă nedeclarată, salarii nereflectate în acte și lipsa evidențelor de prezență

În urma celor 9 acțiuni de control, inspectorii de muncă au identificat 15 neconformități în domeniul relațiilor de muncă. Au fost aplicate 5 sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 120.500 lei.

Cinci persoane au fost depistate prestând muncă nedeclarată. Angajatorii au fost obligați să încheie și să înregistreze contracte individuale de muncă pentru aceste persoane, precum și să achite contribuțiile aferente. Pentru această abatere gravă, s-au aplicat sancțiuni în valoare de 100.000 lei, atât angajatorilor, cât și lucrătorilor care au acceptat să muncească fără forme legale.

De asemenea, în două cazuri s-a constatat acordarea unor salarii nete mai mari decât cele evidențiate în statele de plată și declarațiile fiscale. Sancțiunile aplicate în aceste situații au totalizat 16.000 lei.

Printre alte nereguli constatate s-au numărat:

Verificări și pe linia securității și sănătății în muncă

În paralel, inspectorii de muncă au efectuat și controale în domeniul securității și sănătății în muncă. Au fost verificați 9 angajatori cu un total de 115 salariați. Au fost identificate 4 deficiențe, sancționate cu 3 avertismente și o amendă de 4.000 lei.

Deficiențele constatate au vizat lipsa semnalizării corespunzătoare a riscurilor și instruirea insuficientă a lucrătorilor privind normele de securitate.

Pentru toate neconformitățile, inspectorii ITM au dispus măsuri obligatorii cu termene clare de remediere, urmând ca în perioada următoare să fie verificate modul în care acestea au fost implementate.

Recomandări pentru angajatori

ITM Vrancea reamintește tuturor angajatorilor obligația de a păstra la locul de muncă o copie a contractului individual de muncă al fiecărui angajat și de a ține o evidență clară și completă a orelor lucrate zilnic, inclusiv orele de început și sfârșit ale programului.

Acțiunea face parte din eforturile continue ale instituției de a combate munca nedeclarată și de a promova condiții legale și sigure de muncă pentru toți lucrătorii din județul Vrancea.

Citiți și conținutul Comunicatului de presă transmis de ITM Vrancea pe această temă:

COMUNICAT DE PRESĂ

Obiectivul principal ale campaniei de control s-a axat pe identificarea cazurilor de muncă nedeclarată și descurajarea acestui fenomen prin sancțiunile aplicate și identificarea situațiilor de încălcare a prevederilore legale privind timpul de muncă și de odihnă .

Conform metodologiei transmisă de Inspecția Muncii, Inspectoratul Teritorial de Muncă Vrancea a desfășurat în perioada 21 - 26 iulie 2025 Campania naţională pentru identificarea și combaterea muncii nedeclarate și pentru verificarea modului în care sunt respectate le legale privind securitatea și sănătatea în muncă de către angajatorii care desfășoară activități în domeniile hoteluri și alte facilități de cazare, restaurante și alte activități de alimentație.   

Un alt obiectiv esențial al acestei campanii naționale de control l-a reprezentat creșterea gradului de conştientizare a angajatorilor şi a lucrătorilor în ceea ce priveşte necesitatea respectării prevederilor legale în domeniul relațiilor de muncă și a securității și sănătății în muncă .

Inspectorii de muncă din cadrul serviciul control relații de muncă și muncă nedeclarată angrenați în desfășurarea acestei campanii au efectuat 9 acțiuni de control în urma cărora au fost constatate 15 neconformități față de prevederile legale pentru care au fost dispuse măsuri obligatorii de intrare în legalitate cu termene stricte de realizare . Inspectorii de muncă au aplicat 5 sancțiuni contravenționale în valoare totală de 120.500 lei .

Totodată au fost identificate cinci persoane care prestau muncă nedeclarată, pentru care s-a dispus angajatorilor măsura întocmirii și înregistrării contractului individual de muncă și plata contributiilor ce derivă din executarea acestuia . Angajatorii respectivi au fost sancționați contravențional cu suma de 100.000 lei . Totodată au fost sanctionați și lucrătorii care au acceptat să presteze munca fără incheierea unui contrasct individual de muncă . Pentru două persoane identificate la locul de muncă inspectorii de muncă au constatat acordarea de către angajatori a unui salariu net mai mare decât cel evidențiat în statele de plată a salariului și în declarația lunară privind obligațiile de plată către bugetul statului . Angajatorii respectivi au fost sancționați contravențional cu suma de 16.000 lei .

Dintre neconformităţile constatate remarcăm următoarele:  primirea la muncă a unei persoane fără transmiterea elementelor contractului individual de muncă în registrul general de evidență a salariaților cel târziu în ziua anterioara începerii activității,  acordarea unui salariu net mai mare decât cel evidențiat în statele de plată a salariului și în declarația lunară privind obligațiile de plată către bugetul statului nepăstrarea la locul de muncă organizat a copiilor contractelor de muncă, neevidentierea, în mod real, în foile colective de prezență, a tuturor orelor de muncă prestate de către salariaț și necompensarea muncii suplimentare cu ore libere plătite sau cu spor la salariu.

Majoritatea neconformităţilor constatate au fost remediate în timpul controlului, pentru celelalte dispunându-se măsuri cu termene stricte de realizare urmând ca în perioada următoare inspectorii de muncă să verifice modul de realizare a măsurilor dispuse . 

Reamintim angajatorilor obligația de a păstra la locul de muncă o copie a contractului individual de muncă pentru salariații care prestează activitate în acel loc și evidența orelor de muncă prestate zilnic de fiecare salariat , cu evidențierea orelor de începere și de sfârșit ale programului de lucru și de a supune controlului inspectorilor de muncă aceste documente. 

În domeniul securității și sănătății în muncă, în timpul controalelor s-a avut în vedere modul de aplicare a planului de prevenire şi protecţie asumat de angajator, respectiv modul de realizare a măsurilor tehnice, organizatorice şi de altă natură menţionate în acesta.

În cadrul acţiunilor întreprinse, toate neconformităţile constatate au fost sancţionate conform prevederilor Legii nr. 319/2006 a securității și sănătății în muncă, modificată şi completată, respectiv a Legii nr.108/1999 privind organizarea şi funcţionarea Inspecţiei Muncii, actualizată.

Au fost controlați 9 angajatori care aveau în total 115 salariaţi, la care au fost constatate un număr de 4 neconformități, pentru care inspectorii de muncă din domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă au aplicat 4 sancţiuni contravenţionale (3 avertismente şi 1 amendă în valoare de 4000 lei).

Sancţiunile aplicate au la bază urmatoarele deficienţe constatate:

-  semnalizare de securitate și sănătate în muncă incompletă;

-  nu s-a asigurat lucrătorilor o instruire suficientă și adecvată in domeniul securității și sănătății în muncă.

Pentru remedierea neconformităţilor constatate, inspectorii de muncă au dispus măsuri şi termene de intrare în legalitate.

 

Inspector sef                                                                      

Botezatu Eliza                                                                    

Inspectoratul Teritorial de Muncă Vrancea

 

Inspector șef adjunct RM

Ciocan Sebastian

 

 

 


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.