Local

Lista primarilor și structura politică a consiliilor locale din UAT-urile din Vrancea, rezultate după scrutinul din 27 septembrie 2020

Ziarul de Vrancea
2 oct 2020 3261 vizualizări

Biroul Eletoral Central(BEC) nu a publicat încă rezultatele finale pentru Consiliul Județean Vrancea și nici pentru consiliile locale din Nistorești, Fitionești și Broșteni. După numărarea voturilor introduse în urne de votanții din județul Vrancea la alegerile locale din 27 septembrie 2020, rezultatele arată că PSD a câștigat 42 de primării, respectiv municipiul Focșani, orașele Odobești și Mărășești și 39 de comune, iar PNL a câştigat primăriile din Adjud, Panciu și 26 de comune. Trei comune au fost câștigate de: candidatul PMP – la Băleşti, candidatul AUR – la Pufeşti și un independent – la Sihlea.

Clasamentul provizoriu de până acum al partidelor politice din județul Vrancea (fără rezultatele pentru Consiliile Locale din Nistorești, Fitionești și Broșteni) în funcție de numărul de consilieri locali obținut se prezintă astfel: PSD are 410 aleși locali, PNL – 355, PMP – 40, USR – 25, Pro România – 14, ALDE – 13 și AUR – 5. De asemenea, 18 consilieri locali din județul Vrancea au candidat pe listă comună PNL – USR-PLUS. 

Focșani – Misăilă Cristi Valentin (PSD)

Consiliul Local

PNL – 10

PSD – 9

USR-PLUS – 2

Adjud – Florin Nechifor (PNL)

Consiliul Local

PNL – 12

PSD – 7

Odobești – Nicolaș Daniel (PSD)

Consiliul Local

PSD – 11

PNL – 4

Mărășești – Chitic Valerică (PSD)

Consiliul Local

PSD – 10

PNL – 6

ALDE – 1

Panciu – Nicolae Mărăscu (PNL)

Consiliul Local

PNL – 7

PSD – 4

USR – 4

Andreiaşu de Jos – Cristian Vasilică (PSD)

Consiliul Local

PSD – 7

PNL – 4

Băleşti – Gheorghe Stoica (PMP)

Consiliul Local

PMP – 4

PNL – 4

PSD – 3

Biliești – Vasile Chirilă (PNL)

Consiliul Local

PNL – 7

PSD – 2

USR-PLUS – 2

Bîrseşti – Ștefan Caba (PNL)

Consiliul Local

PSD – 3

PNL – 3

PMP -2

ALDE – 1

Bogheşti – Aur Sandu (PSD)

Consiliul Local

PSD – 5

PNL – 3

PMP – 1

Boloteşti – Fănică Popa (PNL)

Consiliul Local

PNL – 8

PSD – 3

USR-PLUS – 2

Bordești – Adrian Gavrilă (PNL)

Consiliul Local

PNL – 4

PSD – 4

PMP – 2

Pro România – 1

Chiojdeni – Constantin Grigore (PNL)

Consiliul Local

PNL – 5

PSD – 4

PMP – 2

Ciorăști – NIcolae Braicău (PNL)

Consiliul Local

PNL – 8

PSD – 2

Pro România – 1

Cîmpineanca – Ivan Tudorel (PSD)

Consiliul Local

PSD – 9

PNL – 3

PMP – 1

Cîmpuri – Vlad Ion (PSD)

Consiliul Local

PSD – 7

PNL – 4

PMP – 2

Cîrligele – Ștefan Moscu (PSD)

Consiliul Local

PSD – 11

PNL – 2

Corbiţa – Emil Tacu (PSD)

Consiliul Local

PSD – 6

PNL – 3

USR-PLUS – 2

Cotești – Dorel Bolovan (PSD)

Consiliul Local

PSD – 7

PNL – 4

PMP – 1

Pro România – 1

Dumbrăveni – Valentin Tîlvăr (PSD)

Consiliul Local

PSD – 8

PNL – 4

PMP – 1

Dumitrești – Viorel Banaurs (PNL)

Consiliul Local

PNL – 7

PSD – 6

Garoafa – Laurențiu Diaconu (PNL)

Consiliul Local

PNL – 6

PSD – 4

ALDE – 2

USR-PLUS – 1

Goleşti – Alexandru Zar (PSD)

Consiliul Local

PSD – 8

PNL – 4

Pro România – 1

Gologanu – Riciu Neculai (PSD)

Consiliul Local

PSD – 5

Pro România – 3

PNL – 3

Gugeşti – Vasile Vatră (PSD)

Consiliul Local

PSD – 11

PNL – 4

Gura Caliţei – Gică Grosu (PNL)

Consiliul Local

PNL – 7

PSD – 3

PMP – 1

Homocea – Vasile Petrea (PNL)

Consiliul Local

PNL – 12

PSD – 3

Jariştea – Ciprian Grama (PNL)

Consiliul Local

PNL – 11

PSD – 2

Jitia – Ion Păun (PSD)

Consiliul Local

PSD – 6

PNL – 5

Măicănești – Răzvan Pascu ( PNL + USR-PLUS)

Consiliul Local

PNL + USR-PLUS – 10

PSD – 3

Mera – Ion Sticlaru (PSD)

Consiliul Local

PSD – 10

PNL – 3

Milcovul – Mihai Neață (PSD)

Consiliul Local

PSD – 7

PNL – 6

Moviliţa – Corneliu Cristian (PNL)

Consiliul Local

PNL – 5

PSD – 4

USR-PLUS – 3

PMP – 1

Năneşti – Nuți Balinca (PSD)

Consiliul Local

PSD – 6

PNL – 4

USR-PLUS – 1

Năruja – Mihăeș Grigore (PSD)

Consiliul Local

PSD -8

PNL – 3

Nereju – Toader Gemănaș (PNL)

Consiliul Local

PNL – 8

PSD – 5

Negrileşti – Ion Văsuianu (PSD)

Consiliul Local

PSD – 7

PNL – 2

PMP – 1

ALDE – 1

Obrejița – Nicu Pardos (PSD)

Consiliul Local

PSD – 5

PNL – 5

PMP – 1

Paltin – Nelu Cocioabă (PSD)

Consiliul Local

PSD – 6

PNL – 5

Păuneşti – Gheorghe Popa (PNL)

Consiliul Local

PNL – 12

PSD – 3

Păuleşti – Dănuț Soare (PSD)

Consiliul Local

PSD – 5

PNL – 2

PMP – 2

USR-PLUS – 2

Poiana Cristei – Vlad Petruș (PSD)

Consiliul Local

PSD – 7

PNL – 3

Pro România – 1

Ploscuţeni – Solomon Ștefan (PSD)

Consiliul Local

PSD – 7

USR-PLUS – 5

PNL – 1

Popeşti – Ciocănel Nicolae (PSD)

Consiliul Local

PSD – 4

PNL – 3

PMP – 2

AUR – 1

Pro România – 1

Pufeşti – Nicolae Damian (AUR)

Consiliul Local

PSD – 5

AUR – 4

PNL – 2

Pro România – 2

Răcoasa – Păun Vladimir (PSD)

Consiliul Local

PSD – 7

PNL – 3

ALDE – 3

Răstoaca – David Chiriță (PNL)

Consiliul Local

PNL – 8

PSD – 3

Reghiu – Cătălin-Georgel Valisăreanu (PSD)

Consiliul Local

PSD – 8

PNL – 3

Rugineşti – Ion Avram (PSD)

Consiliul Local

PSD – 9

PNL – 4

Sihlea – Radu Modreanu (independent)

Consiliul Local

PSD – 5

PMP – 4

PNL – 3

USR-PLUS – 2

Corneliu Bordea

Pasică Modreanu

Slobozia Bradului – Merlin Ivancea (PNL)

Consiliul Local

PNL – 8

PSD – 7

Slobozia Ciorăşti – Elena Gîrneață (PSD)

PSD – 9

PNL – 2

Spulber – Sorinel Vulcan (PNL)

Consiliul Local

PSD – 4

PNL – 4

PMP – 1

Soveja – Ionuț Filimon (PNL)

Consiliul Local

PNL – 5

PSD-ALDE – 4

PMP – 1

Pro România – 1

Străoane – Zbîrciog Vasile (PSD)

Consiliul Local

PSD – 7

PMP – 2

PNL – 2

USR-PLUS – 2

Suraia – Maria Stroe (PNL)

Consiliul Local

PNL – 9

PSD – 4

USR-PLUS – 1

PMP – 1

Tănăsoaia – Romeo Vulpe (PSD)

Consiliul Local

PSD – 6

PNL – 5

Tătăranu – Bănel Bărbieru (PSD)

Consiliul Local

PSD – 8

PNL – USR-PLUS – 4

PMP – 1

Tâmboiești – Mariean Pleșea (PNL)

Consiliul Local

PNL – 10

PSD – 3

Tulnici – Aurel Boțu (PNL)

Consiliul Local

PNL – 10

PSD – 3

Țifeşti – Gabriel Postolache (PNL)

Consiliul Local

PNL – 12

PSD – 3

Urecheşti – Nistor Bratosin (PNL)

Consiliul Local

PNL – 9

PSD – 2

Valea Sării – Valentin Marcu (PSD)

Consiliul Local

PSD – 4

PNL – 4

ALDE – 2

PMP – 1

Vidra – Silviu Pintilie (PSD)

Consiliul Local

PSD – 9

PNL – 5

PMP – 1

Vintileasca – Tudorel Vîlcociu (PSD)

Consiliul Local

PSD – 7

PNL – 3

PMP – 1

Vizantea Livezi – Dragoș Ciobotaru (PNL)

Consiliul Local

PNL – 11

PSD – 2

Vânători – Ionel Lupu (PSD)

Consiliul Local

PSD – 8

PNL – USR-PLUS – 4

Pro România – 1

PMP – 1

Ștefan Gurițoiu

Vârteşcoiu – Viorel Mîrza (PSD)

Consiliul Local

PSD – 11

PNL – 2

Vrâncioaia – Ionică Danțiș (PSD)

Consiliul Local

PSD – 7

PNL – 1

PMP – 1

Pro România – 1

ALDE – 1

Vulturu – Nicușor Păcuraru (PSD)

Consiliul Local

PSD – 10

PNL – 4

PMP – 1 


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.