Local

Foto | Bolarzii de pe Bulevardul Unirii, din nou înlocuiți: revoltă civică în Focșani și explicațiile Primăriei

Radu Tomescu
5 feb 2026 2231 vizualizări

Lucrări repetate, trafic restricționat și acuzații dure la adresa administrației locale. Primăria Focșani susține că intervențiile nu sunt plătite din bani publici.

Bolarzii de pe Bulevardul Unirii, între lucrări repetate, critici publice și explicațiile Primăriei Focșani

Bulevardul Unirii din Focșani revine în centrul atenției publice, după ce, pentru a nu știu câta oară, zona centrală a municipiului este afectată de lucrări de infrastructură care impun restricții de circulație. De această dată, este vorba despre înlocuirea bolarzilor montați la intersecțiile cu străzile Ștefan cel Mare și Unirea Principatelor, elemente urbane care, la scurt timp de la montare, s-au deteriorat și au devenit nefuncționale.

Subiectul a generat un val de reacții în spațiul public, după ce focșăneanul Constantin Petrișor, cunoscut pentru pozițiile sale critice față de administrația locală, a publicat o postare extrem de dură pe rețelele de socializare, în care acuză lipsa de profesionalism, improvizația și risipa în gestionarea lucrărilor de modernizare din municipiu.

„Cooperativa Munca în Zadar” – acuzații directe la adresa administrației locale

 

Foto:Contul de facebook:Petrisor Constantin

În mesajul său, Constantin Petrișor susține că problema nu este constructorul, ci proiectarea defectuoasă și acceptarea unor soluții tehnice total neadecvate pentru o arteră intens circulată precum Bulevardul Unirii. Acesta atrage atenția că bolarzii respectivi nu sunt proiectați pentru trafic greu și că mii de autovehicule care tranzitează zilnic zona produc un stres mecanic constant asupra echipamentelor.

Unu’ sapă, altu-ngroapă. Unu’ asfaltează, altu’ îl taie. Asta-i paradigma de lucru în Focșani”, afirmă Petrișor, care amintește și alte exemple controversate de lucrări edilitare realizate în ultimii ani, de la capacele de plastic ale cutiilor de conexiuni, până la intervenții asupra Monumentului Unirii.

Criticile vizează, în principal, lipsa de viziune urbanistică, absența asumării responsabilității și repetarea acelorași greșeli, în condițiile în care zona respectivă ar fi fost spartă și refăcută de mai multe ori într-un interval relativ scurt.

Poziția Primăriei Municipiului Focșani: „Nu se cheltuie bani publici”

Foto:Contul de facebook Primăria Municipiului Focșani

În replică la informațiile apărute în spațiul public, Primăria Municipiului Focșani a transmis marți, 3 februarie 2026, un comunicat oficial în care precizează că înlocuirea bolarzilor nu este realizată din bugetul local.

Potrivit administrației locale, prima lucrare nu a fost recepționată și nu a fost plătit niciun leu constructorului, deoarece bolarzii montați inițial erau deja deteriorați și nu funcționau conform cerințelor tehnice. În aceste condiții, firma executantă a fost notificată să refacă lucrarea din fonduri proprii, conform prevederilor proiectului tehnic.

Reprezentanții Primăriei dau asigurări că lucrările nu vor fi recepționate dacă nu vor respecta standardele de siguranță, calitate și funcționalitate și subliniază că pe durata intervențiilor traficul rutier se desfășoară alternativ, cu restricții temporare pe Bulevardul Unirii.

Trafic restricționat și nemulțumirea șoferilor

Foto:Contul de facebook Primăria Municipiului Focșani

Restricțiile de circulație, intrate în vigoare de luni, 2 februarie 2026, afectează una dintre cele mai circulate artere din Focșani, generând încetiniri semnificative ale traficului, mai ales la orele de vârf. Șoferii sunt sfătuiți să circule cu prudență și să utilizeze rute alternative, acolo unde este posibil.

Situația readuce în discuție modul în care sunt planificate și implementate lucrările de modernizare urbană în Focșani, dar și necesitatea unei evaluări reale a utilității și durabilității investițiilor realizate în ultimii ani.

Ziarul de Vrancea va urmări evoluția lucrărilor și va reveni cu informații despre finalizarea intervențiilor și impactul acestora asupra traficului din zona centrală a municipiului.

Radu Tomescu

Citiți și:Restricții de circulație pe Bulevardul Unirii din Focșani: lucrări la bolarzi impun trafic alternativ în zona centrală​


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.