Local

Doi bărbați reținuți după ce au furat un autoturism din Golești cu care s-au plimbat, sub influența alcoolului și fără permis de conducere

Ziarul de Vrancea
20 iul 2023 931 vizualizări

La data de 17.07.2023, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Golești au fost sesizați prin SNUAU 112 de către un bărbat, în vârstă de 62 de ani, cu privire la faptul că persoane necunoscute au pătruns fără drept în curtea locuinței sale, de unde au sustras un autoturism.

Cu ocazia deplasării la fața locului, a fost identificat apelantul, iar din verificările efectuate a rezultat că persoane necunoscute ar fi pătruns fără drept în curtea locuinței,  de unde ar fi sustras autoturismul, care avea cheile lăsate în contact.  

În urma investigațiilor efectuate, polițiștii au identificat principalele persoane bănuite în cauză, doi bărbați, în vârstă de 22, respectiv 33 de ani.De asemenea, autoturismul a fost recuperat și predat proprietarului.

Tot cu această ocazie, s-a stabilit faptul că autoturismul sustras ar fi fost condus de către unul dintre cei doi bărbați cercetați în cauză, care nu deține persmis de conducere pentru nicio categorie auto, iar în urma testării acestuia cu aparatul etilotest a rezultat valoarea de 0,66 mg/l alcool pur în aerul expirat. Bărbatul a fost condus la o unitate medicală, unde i-au fost recoltate probe biologice, în vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei.

În cauză a fost întocmit dosar penal, în care se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de furt în scop de folosință, conducerea unui vehicul fără permis de conducere, conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.

 Față de cei doi bărbați a fost luată măsura reținerii pentru 24 de ore, fiind introduși în Centru de Reținere și Arestare Preventivă Vrancea.

Buletin de presă Nr. 245  din 18 iulie 2023



În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.