De interes pentru vrânceni: Candidații care vor să se angajeze în sistemul public vor fi verificați la diplomele de studii
Persoanele care vor să se angajeze în sistemul public vor fi verificate din perspectiva autenticității diplomelor de studii pe care le prezintă. Instituțiile publice vor fi obligate să facă acest lucru la toate concursurile de angajare pentru a evita situațiile în care un funcționar este angajat sau prmovează în baza unor documente false.
Instituțiile și autoritățile publice ar putea fi obligate prin lege să verifice autenticitatea diplomelor de studii depuse de candidații la examenele pentru angajare în sistemul public. Un proiect legislativ își propune să combată fenomenul diplomelor de studii false.
Autorii proiectuluu susțin că în ultimii ani au existat mai multe situații în care persoane au ocupat funcții în baza unor doumente de studii falsificate sau nerecunoscute oficial. Se dorește rezolvarea problemelor apărute în ultimii ani, când la angajările din sectorul public au fost depuse diplome false sau acte de studii care nu aveau recunoaștere oficială.
Instituțiile publice vor trebui să folosească sistemul informatic prin care pot fi verificate diplomele eliberate sau echivalate în România, de fiecare dată când analizează dosarele candidaților. Astfel, procedurile de recrutare ar deveni mai clare și mai sigure, fără a implica alt costuri bugetare.
Inițiativa a fost lansată după ce, chiar zilele trecute, presa a descoperit că 50 de funcționari au fost angajați sau au promovat pe funcții la ANAF și la Ministerul Finanțelor, pe baza unor studii făcute la universități fantomă. Mulți dintre ei au continuat să lucreze în sistem chiar dacă unele acte de studii au fost anulate în justiție.
În urmă cu doi ani, alți doi funcționari ai ANAF care vizau funcții de conducere în cadrul Direcția Generală Antifraudă au fost trimiți în judecată pentru că s-au angajat și au promovat în baza unor diplome de studii falsificate.
Unul dintre cele mai notorii cazuri de funcționari care a avansat în baza unor documente de studii false este cel al lui Laurențiu Baranga. În 2020, Baranga, fost șef al Oficiului de Prevenire şi Combatere a Spălării Banilor, recunoștea în fața procurorilor că și-a falsificat diploma de bacalaureat, obținută la vârsta de 33 de ani. Mai grav, el a ocupat timp de 11 ani și poziția de director adjunct la Oficiul Registrului Naţional al Informaţiilor Secrete de Stat (ORNISS).
În acest context, deși cu întârziere, proiectul legislativ propune modificarea art. 30 din Codul muncii. Prin lege, la înscrierea unui candidat la concursul sau examenul organizat pentru ocuparea unui post într-o instituție publică, reprezentanții acesteia vor face o verificare a diplomelelor de studii, a documentelor pentru echivalarea studiilor efectuate în străinătate și a tuturor celorlalte acte care dovedesc nivelul de pregătire al candidatului. Autenticitatea acestor documente va fi confirmată exclusiv prin Ministerul Educației.
În termen de 60 de zile de la publicarea legii în Monitorul Oficial, Ministerul Educaţiei și Cercetării va trebui să adopte metodologia și modalitățile tehnice privind atestarea autenticităţii actelor de studii.














