Local
Cutremur administrativ la CSM Focșani 2007: auditul Curții de Conturi indică neconformități majore, iar directorul clubului a demisionat
16 mai 2026
1846 vizualizări
Raportul Camerei de Conturi Vrancea vorbește despre plăți nejustificate, datorii neraportate și cheltuieli peste buget la clubul sportiv al municipiului Focșani. Primăria cere demisia contabilei, iar fostul președinte al Comitetului Director, Liviu Macovei, îl acuză pe primarul Cristi Misăilă de „rescriere a realității”.
Un raport de audit de conformitate ad-hoc realizat de Curtea de Conturi a României, prin Camera de Conturi Vrancea, la Unitatea Administrativ-Teritorială Municipiul Focșani, scoate la iveală mai multe neconformități privind modul în care au fost gestionate fondurile publice la Clubul Sportiv Municipal Focșani 2007, instituție aflată în subordinea municipalității.
Documentul, devenit public pe 11 mai 2026, vizează în principal cheltuielile bugetare aferente domeniului „Sport”, efectuate în anul 2024, dar și aspecte privind gestionarea câinilor fără stăpân la nivelul municipiului Focșani. În cazul DDSP Focșani, Curtea de Conturi menționează că nu au fost efectuate plăți reprezentând prime pentru predarea câinilor în adăpost, după modificarea hotărârii de Consiliu Local.
Concluzie contrară a Curții de Conturi
Cea mai dură formulare din raport este concluzia auditului: Curtea de Conturi exprimă o „concluzie contrară”, arătând că subiectul auditat „nu este conform, sub toate aspectele semnificative, cu criteriile aplicate”, iar neconformitatea este considerată generalizată.
Printre principalele constatări se numără lipsa unor proceduri clare de negociere a remunerațiilor sportivilor și antrenorilor, contracte de activitate sportivă neavizate juridic, lipsa vizei de control financiar preventiv propriu, dar și inexistența unui calendar competițional pentru anul 2024 avizat și aprobat conform regulamentului intern.
Peste 9,2 milioane de lei obligații restante nereflectate în contabilitate
Una dintre cele mai importante constatări ale raportului vizează suma de 9.207.025 lei, reprezentând obligații de plată restante aferente activității sportive desfășurate în anul 2024. Potrivit auditului, această sumă nu ar fi fost reflectată în evidența financiar-contabilă și nici raportată în situațiile financiare întocmite pentru exercițiul financiar 2024.
Raportul mai arată că valoarea obligațiilor de plată pentru remunerații și chirii, de 13.165.971 lei, a depășit nivelul creditelor bugetare aprobate la alineatul 20.30.30, în valoare de 9.860.100 lei.
Curtea de Conturi menționează și o diferență de 1.991.657 lei reprezentând contribuții și impozit pe venit care nu ar fi fost declarată ca obligație de plată la bugetul de stat în anul 2024.
Plăți duble și sume fără documente justificative
Auditul mai consemnează efectuarea unei plăți duble de 750 lei pentru cheltuieli medicale în cazul unui sportiv accidentat, precum și plăți de 34.000 lei reprezentând sume forfetare pentru cazare/chirie, fără documente justificative care să ateste realitatea cheltuielilor.
De asemenea, în cazul unor sportivi de la secția de handbal, Curtea de Conturi a constatat plăți peste nivelul lunar prevăzut în contracte, în valoare totală de 2.500 lei.
În ceea ce privește contractele de cesiune de creanțe, raportul indică plata sumei de 18.750 lei către un cesionar persoană fizică în lipsa documentelor care să justifice transmiterea dreptului de creanță, dar și decontarea dublă a sumei de 3.500 lei către sportivi și cesionari.
Termen pentru implementarea recomandărilor: 31 iulie 2026
Prin scrisoarea adresată conducerii UAT Municipiul Focșani, Curtea de Conturi stabilește termenul de 31 iulie 2026 pentru implementarea recomandărilor. Acestea vizează recuperarea sumelor plătite necuvenit, extinderea verificărilor, întărirea controlului financiar preventiv propriu și înregistrarea corectă a obligațiilor de plată în contabilitate.
Raportul amintește și prevederile legale potrivit cărora nerecuperarea prejudiciilor, ca urmare a nedispunerii și neurmăririi măsurilor transmise de Curtea de Conturi, poate constitui infracțiune.
Primăria Focșani: directorul CSM și-a dat demisia
După publicarea raportului, Primăria Municipiului Focșani a transmis un comunicat în care anunță că primarul Cristi Valentin Misăilă a luat act de demisia directorului CSM Focșani 2007, Nicuță Oprea.
Municipalitatea susține că instituția sportivă are personalitate juridică proprie, iar conducătorul acesteia are calitatea de ordonator terțiar de credite, fiind responsabil, împreună cu compartimentul economic, de angajarea, lichidarea și ordonanțarea cheltuielilor.
Primăria mai precizează că a solicitat în mod repetat conducerii CSM Focșani 2007 respectarea legislației și încadrarea în prevederile bugetare aprobate. În comunicat sunt invocate adrese oficiale transmise în anii 2021, 2022 și 2025.
Totodată, primarul Cristi Valentin Misăilă cere public demisia contabilei CSM Focșani 2007, Săvulescu-Liuci Daniela, despre care afirmă că ar fi trebuit să urmărească respectarea prevederilor legale privind politica financiar-fiscală.
Liviu Macovei respinge acuzațiile și îl indică pe primar ca membru de drept al Comitetului Director
În aceeași zi, Liviu Macovei, actual prefect al județului Vrancea și fost președinte al Comitetului Director al CSM Focșani 2007, a publicat o replică amplă pe contul său de Facebook.
Acesta susține că primarul Cristi Valentin Misăilă a fost membru de drept al Comitetului Director și afirmă că hotărârile adoptate în anul 2024 ar fi fost luate în unanimitate. Macovei acuză Primăria că încearcă să transfere responsabilitatea și că adresele invocate drept avertismente nu ar demonstra o acțiune constantă a municipalității.
Fostul președinte al Comitetului Director mai susține că, dacă existau nereguli cunoscute încă din 2021, administrația locală ar fi trebuit să dispună măsuri ferme la timp, nu să invoce responsabilitatea altora după publicarea raportului Curții de Conturi.
CSM Focșani 2007, în centrul unei dispute administrative și politice
Cazul CSM Focșani 2007 devine astfel nu doar o problemă de audit financiar, ci și una de responsabilitate publică. Raportul Curții de Conturi pune pe masa administrației locale obligația de a recupera eventualele prejudicii și de a corecta deficiențele semnalate, în timp ce reacțiile publice ale Primăriei și ale fostului președinte al Comitetului Director deschid o dispută privind cine răspunde pentru situația clubului.
Pentru focșăneni, miza depășește zona sportului: este vorba despre modul în care sunt administrați banii publici ai municipiului și despre capacitatea instituțiilor locale de a asigura transparență, control și responsabilitate în gestionarea fondurilor alocate din bugetul local.
Nicolae Manoliu
Citiți în documentul atașat acestui articol conținutul integral al RAPORTULUI DE AUDIT DE CONFORMITATE AD-HOC privind verificarea aspectelor sesizate în petițiile adresate Curții de Conturi a României referitoare la Unitatea Administrativ Teritorială Municipiul Focşani nr 34352/ 11.05 2026
Citiți și conținutul integral al comunicatului de presă făcut public joi 14 mai 2926 pe contul de facebook Primăria Municipiului Focșani

Comunicat de presă – CSM Focșani 2007
Ca urmare a raportului de audit al Curții de Conturi și a discuțiilor cu conducerea CSM Focșani 2007, Primarul Cristi Valentin Misăilă a luat act de demisia directorului clubului sportiv, Nicuță Oprea.
Documentul Curții de Conturi constată existența unor neconformități legate de modul de organizare internă, de angajarea și evidențierea cheltuielilor, de exercitarea controlului financiar preventiv, de respectarea limitelor creditelor bugetare aprobate la nivelul CSM Focșani 2007.
Primăria Municipiului Focșani consideră necesară prezentarea unor clarificări publice asupra demersurilor întreprinse în ultimii ani în contextul raportului de audit întocmit de Curtea de Conturi a României cu privire la activitatea CSM Focșani 2007.
În primul rând, trebuie precizat că această structură sportivă funcționează ca instituție publică cu personalitate juridică proprie, iar conducătorul acesteia are calitatea de ordonator terțiar de credite, având, împreună cu compartimentul economic, responsabilitatea directă asupra angajării, lichidării și ordonanțării cheltuielilor, precum și asupra utilizării fondurilor publice, în limita alocărilor bugetare aprobate de Consiliul Local.
Trebuie precizat, de asemenea, că activitatea CSM Focșani 2027 este supervizată de către un Comitet Director, format din cinci membri, al cărui președinte a fost, în perioada 2021-2024, fostul consilier local Liviu Macovei.
Este important de subliniat că, în ultimii ani, Primăria Municipiului Focșani, ca ordonator principal de credite, a solicitat în mod repetat și constant conducerii CSM Focșani 2007 respectarea strictă a legislației în vigoare și încadrarea în prevederile bugetare aprobate anual.
În acest sens, încă din anul 2021, la Solicitarea Primarului Cristi Valentin Misăilă, Corpul de Control al Primarului a efectuat verificări privind activitatea clubului sportiv, fiind constatate mai multe nereguli, inclusiv lipsa procedurilor referitoare la aplicarea vizei de control financiar preventiv propriu. Raportul Corpului de Control a stat la baza unei sesizări a Primarului Cristi Valentin Misăilă către Camera de Conturi Vrancea care a realizat un audit și a formulat mai multe recomandări pe care CSM Focșani 2007, deși avea obligația, nu le-a implementat! Iată că, la următorul audit, Camera de Conturi Vrancea a identificat aceleași neconformități.
Menţionăm că Primăria Municipiului Focșani a transmis, în mod repetat, adrese oficiale și notificări, pentru a atenționa în legătură cu obligațiile pe care CSM Focșani 2007 le are, accentuând în mod special asupra obligației legale de a angaja cheltuieli exclusiv în limita creditelor bugetare aprobate și cu respectarea tuturor procedurilor privind controlul financiar preventiv propriu prin adresele: 74196/30.07.2021, 55655/31.05.2022, 121374/22.12.2025.
În toate aceste documente oficiale, Primăria Municipiului Focșani a atras atenția că ordonatorul terțiar de credite este răspunzător direct de derularea activităților instituției precum și de angajarea și utilizarea fondurilor publice în condiții de legalitate, eficiență și eficacitate.
Mai mult decât atât, prin adresele comunicate către CSM Focșani 2007 au fost indicate explicit prevederile Legii nr. 273/2006 privind finanțele publice locale, ale O.G. nr. 119/1999 privind controlul intern și controlul financiar preventiv, precum și prevederile Ordinului nr. 923/2014 privind exercitarea controlului financiar preventiv propriu.
Municipalitatea a atras atenția în repetate rânduri asupra obligației legale ca orice operațiune financiară să fie realizată numai în limita creditelor bugetare aprobate, cu existența documentelor justificative și cu aplicarea vizei de control financiar preventiv propriu, exact așa cum prevede legislația în vigoare.
Mai mult de atât, în toate luările de poziție în cadrul Comitetului Director, primarul Cristi Valentin Misăilă a precizat că este de acord cu angajarea unor cheltuieli de către CSM Focșani 2007 ”doar în limita creditelor bugetare aprobate de către Consiliul Local Focșani!”
De asemenea, Primăria Municipiului Focșani a comunicat în mod oficial faptul că bugetul local nu dispune de resurse suplimentare pentru acoperirea unor cheltuieli angajate peste nivelul creditelor aprobate și a solicitat conducerii clubului sportiv adoptarea tuturor măsurilor necesare în vederea respectării disciplinei financiar-bugetare.
Prin urmare, conducerea CSM Focșani 2007 este responsabilă pentru desfășurarea activităților și operațiunilor sale, în conformitate cu legile și reglementările aplicabile, precum și cu instituirea controalelor interne, necesare pentru a permite aplicarea regulilor, reglementărilor și liniilor directoare aferente care guvernează entitatea.
Primăria Municipiului Focșani reafirmă faptul că activitatea CSM Focșani 2007, ca și a tuturor instituțiilor din subordine, trebuie realizată exclusiv în condiții de legalitate, transparență și responsabilitate în utilizarea fondurilor publice.
Precizăm că activitatea sportivă a CSM Focșani 2007 se va desfăşura în continuare conform programului competiţional iar noua conducere, care urmează a fi desemnată, va avea ca sarcină expresă implementarea măsurilor stabilite prin raportul de audit al Curţii de Conturi cu scopul ca activitatea să respecte în integralitate legislaţia română şi prevederile referitoare la finanţele publice locale.
Pe această cale, primarul Cristi Valentin Misăilă cere public demisia contabilei CSM Focșani 2007, Săvulescu-Liuci Daniela cea care ar fi trebuit să urmărească, cu strictețe, respectarea prevederilor legale privitoare la politica financiar-fiscală
Citiți și conținutul integral al postării activată joi 14 mai 2026 pe contul de facebook Liviu Macovei actual prefect al judetului Vrancea și fost președinte al Comitetului Director al CSM Focșani 2007
Liviu Macovei, fost președinte al Comitetului Director al CSM Focșani 2007
Comunicatul Biroului de Presă al Primăriei Municipiului Focșani din această săptămână mă numește pe mine, cu nume și prenume, în legătură cu raportul de audit al Camerei de Conturi Vrancea. Mă văd, prin urmare, obligat să răspund — și o voi face strict cu fapte, lăsând restul publicului să judece.
Primăria afirmă că am fost președintele Comitetului Director în perioada 2021–2024. Adevărat. Dar comunicatul ocolește, cu o eleganță suspectă, un detaliu fără de care întreaga construcție narativă a domnului primar se prăbușește: conform Regulamentului de organizare și funcționare al CSM Focșani 2007, aprobat chiar prin HCL nr. 481/14.12.2023, domnul primar Cristi Valentin Misăilă este membru de drept al Comitetului Director. Nu observator, nu supervizor extern. Membru cu drept de vot. Și mai mult de atât: toate hotărârile Comitetului Director adoptate în anul 2024 au fost luate în unanimitate, inclusiv cu votul domniei sale. Nu există în arhiva clubului un singur proces-verbal în care domnul primar Misăilă să fi votat împotriva unei decizii pe care astăzi o critică public. Niciunul. Iar dacă există, îl rog să-l prezinte — eu sunt foarte curios să-l văd.
Așadar, formularea din comunicatul Primăriei, conform căreia primarul „a precizat în toate luările de poziție că este de acord doar cu cheltuieli în limita creditelor bugetare”, este, ca să folosesc cel mai blând cuvânt posibil, interpretabilă. În realitate, aceasta a fost o poziție comună, asumată de întreg Comitetul Director, prin vot unanim — nu o avertizare singulară a domnului primar. Toți cei cinci, respectiv patru membri ai Comitetului Director, în diversele formule, am fost de acord cu acest principiu și l-am consemnat ca atare în procesele-verbale. A-l prezenta astăzi ca pe un avertisment personal al primarului, ignorat de ceilalți, este o rescriere a realității. Procesele-verbale arată votul, nu memoria selectivă. Iar votul, atât pentru acest principiu, cât și pentru toate hotărârile concrete ale anului 2024, a fost pentru, sistematic, în unanimitate.
Mai adaug ceva ce comunicatul Primăriei trece sub tăcere: Comitetul Director, prevăzut statutar cu cinci membri, a funcționat perioade lungi cu doar patru. Cine răspunde că un organ statutar a funcționat sub numărul legal de membri? Ordonatorul principal de credite — adică tot domnul primar — care are obligația de a propune numirile către Consiliul Local. Aici nu există subordonat de blamat. Aici responsabilitatea e direct la primar.
Comunicatul Primăriei invocă apoi trei adrese oficiale, pretins „avertismente”, trimise către CSM: una din 30.07.2021, una din 31.05.2022, și una din 22.12.2025. Vă rog să citiți cu atenție această cronologie. O adresă în 2021. Una în 2022. Apoi tăcere completă timp de trei ani și șapte luni. Iar a treia adresă apare la 22 decembrie 2025 — adică la o lună și jumătate după ce Camera de Conturi începuse deja misiunea de audit, pe 3 noiembrie 2025. Acestea nu sunt avertizări. Acesta este un dosar de apărare construit retroactiv. O instituție publică ce avertizează cu adevărat nu o face prin trei adrese în cinci ani, dintre care ultima coincide perfect cu momentul intrării Camerei de Conturi în clădire. O instituție publică ce avertizează cu adevărat dispune măsuri: cere demisii la timp, sesizează organele competente, blochează plățile, modifică bugetul. Nimic din toate astea nu s-a întâmplat între 2022 și 2025.
De altfel, chiar comunicatul Primăriei recunoaște că, încă din anul 2021, Corpul de Control al primarului a constatat la CSM Focșani 2007 nereguli grave aferente perioadei anterioare — printre care contracte de activitate sportivă care nu trecuseră prin Comitetul Director, lipsa procedurilor de control financiar preventiv și altele asemenea. Fac aici o precizare necesară: chestiunea contractelor încheiate fără aprobarea Comitetului Director este o problemă pe care eu însumi am ridicat-o, în mod oficial, la acel moment — iar reacția domnului primar a fost, atunci ca și acum, tăcerea. Tăcerea, în cazul respectiv, era explicabilă: aceste contracte fuseseră semnate într-o perioadă în care răspunderea cădea direct asupra ordonatorului principal de credite, adică tot asupra domniei sale. Întrebarea firească, după cinci ani, rămâne: de ce s-a oprit domnul primar exact la transmiterea raportului către Camera de Conturi și nu a făcut pasul firesc, sesizarea celorlalte instituții competente ale statului, așa cum legea îl obliga să procedeze atunci când constata nereguli de o asemenea gravitate?
Și dacă tot vorbim despre istorie, hai să mergem puțin mai în urmă — pentru că, în mod foarte convenabil, comunicatul Primăriei se oprește din povestit fix la anul 2021. Or, domnul Cristi Valentin Misăilă este primar al Municipiului Focșani și ordonator principal de credite din anul 2016. Este, conform aceluiași Regulament, membru de drept al Comitetului Director al CSM Focșani 2007 tot din 2016. Iar în perioada 2016–2020, la CSM Focșani 2007, viza de control financiar preventiv propriu nu a fost aplicată, în niciun an, pe toate documentele care, prin lege, ar fi trebuit să o poarte. Și tot în perioada 2016–2020, CSM Focșani 2007 nu s-a încadrat în niciun an în bugetul aprobat la începutul anului. Patru ani, sub mandatul de primar al domnului Misăilă, cu exact aceleași probleme pe care Camera de Conturi le constată astăzi. Sunt lucruri care se pot verifica — și îi invit pe toți cei interesați să o facă.
Cum se împacă acest fapt cu narativul potrivit căruia domnul primar „a avertizat constant” și „a cerut respectarea legii”? Răspunsul simplu este că nu se împacă deloc.
Și pentru că tot suntem în zona istoriei, dați-mi voie să-mi reamintesc, public și domnului primar, încă un episod care îl caracterizează perfect. La un moment dat, în anii anteriori, bugetul Municipiului Focșani era blocat, iar echipa de fotbal a CSM risca să rateze înscrierea în competiție din lipsă de fonduri. Pentru ca echipa să nu fie scoasă din campionat, am decis, ca om de afaceri al acestui oraș, să fac o sponsorizare din firma pe care o administram la acel moment. Banii erau ai mei, decizia era legală, scopul era ca sportivii focșăneni să poată juca. Iar răspunsul domnului primar Cristi Valentin Misăilă la acest gest a fost o plângere penală împotriva mea.
Repet, pentru claritate: într-un moment în care administrația condusă de domnia sa nu avea bani pentru club, un cetățean al acestui oraș a pus bani din buzunar ca să salveze înscrierea echipei. Iar răspunsul administrației a fost o plângere penală. Aceasta este măsura raportului domnului primar Misăilă cu acest club, cu acest oraș și, în general, cu oamenii care fac lucruri.
Mai e ceva ce nu pot trece sub tăcere. Faptul că un primar al Municipiului Focșani cere prin comunicat de presă demisia unei contabile dintr-o instituție publică subordonată spune mult mai multe despre primar decât despre contabilă. Există proceduri legale pentru sancționarea unui funcționar public — comisii de disciplină, documente justificate, dreptul la apărare. Niciuna dintre acestea nu trece prin Biroul de Presă. A pune un nume și un prenume pe site-ul oficial al Primăriei, cerând public demisia, este un gest nedemn pentru funcția de primar. Iar întrebarea care rămâne, dacă această persoană era într-adevăr responsabilă: cine a păstrat-o în funcție în 2021, 2022, 2023, 2024 și 2025, în condițiile în care, conform comunicatului propriu, Corpul de Control al Primăriei semnalase aceleași probleme încă din 2021? Răspunsul, din nou, este unul singur: ordonatorul principal de credite. Adică tot domnul primar.
Ne-am obișnuit, în acești ani, cu un tipar de comunicare ușor recognoscibil al domnului primar: când lucrurile merg bine, e meritul administrației; când lucrurile merg prost, vina e a altora. A directorului. A contabilei. A consilierilor. A Comitetului Director. A celor care fac sponsorizări din banii lor. A oricui, numai a domniei sale niciodată. Camera de Conturi Vrancea, însă, nu funcționează cu această aritmetică. Camera de Conturi a constatat o neconformitate generalizată și a adresat Scrisoarea către conducere domnului Primar Cristi Valentin Misăilă personal — pentru că el este, prin lege, ordonatorul principal de credite, pentru că este membru de drept al Comitetului Director și pentru că este persoana care răspunde, prin funcție, de modul în care administrația locală gestionează banii cetățenilor.
L-aș ruga, prin urmare, pe domnul primar să-și vadă de îndatorirea de primar — pe care încearcă, de aproape zece ani, să o îndeplinească — și să lase deoparte stilul defectuos de a face politică pe care îl practică, din păcate, și mulți dintre colegii săi la nivel național: suntem la guvernare împreună, luăm decizii în unanimitate, dar când vine momentul asumării ne aducem aminte că, de fapt, alții sunt de vină. Este un tipar care a obosit pe toată lumea. Și care, mai grav, lasă cetățeanul cu impresia, justificată, că nimeni nu mai răspunde pentru nimic.
Asumarea responsabilității nu se face prin cererea demisiei altora. Se face prin recunoașterea publică a faptului că lucrurile nu au mers cum trebuie și că, în calitate de primar, îți asumi acest lucru. Restul este, din păcate, doar comunicare politică.
Fisiere atasate
Ziarul de Vrancea nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.