Consul la Milano, detașat din Reghiu. Zeci de funcționari locali trimiși în posturi externe fără concurs
Un articol publicat marți, 5 august 2025, de Profit.ro a scos la iveală o practică tot mai întâlnită în sistemul public românesc: detașarea, fără concurs, a sute de funcționari din primării, consilii județene și alte instituții locale în posturi diplomatice și consulare din străinătate.
Potrivit sursei citate, un total de 273 de persoane erau, la jumătatea anului, detașate de la instituții centrale și locale către ambasade și consulate ale României. Dintre aceștia, peste 50 provin direct din administrațiile publice locale, fără a fi trecut printr-un concurs de admitere în corpul diplomatic și consular.
Vrancea pe harta diplomației: Reghiu și CJ Vrancea, reprezentate în lume
Printre cazurile semnalate, se remarcă și prezența județului Vrancea. Un angajat al Primăriei Reghiu ocupă, în prezent, funcția de consul general la Milano, Italia – o poziție diplomatică de rang înalt. De asemenea, un angajat al Consiliului Județean Vrancea este detașat ca referent principal relații în cadrul Ambasadei României din Pretoria, Africa de Sud.
Conform precizărilor făcute joi 7 august 2025, de către surse neoficiale din Consiliului Județean Vrancea, în legătură cu acest caz:„ Ar fi vorba de Mircea Adam fost consilier județean în mandatul 2016-2020 nu angajat al instituției.”
Niciuna dintre aceste funcții nu a fost obținută prin concurs, ci printr-o procedură de detașare permisă de legislația actuală, care permite transferuri temporare în Serviciul Exterior al MAE (Ministerul Afacerilor Externe) pentru funcții echivalente cu cele diplomatice.
O practică extinsă, dar controversată
Lista publicată de Profit.ro include detașați din diverse instituții locale, inclusiv:
-
Primăria Comunei Chinteni (Cluj) – consul general la Bogota, Columbia
-
Primăria Buftea – reprezentanți în Bologna și Milano, Italia
-
Grădinița „Boboceii”, Brașov – detașare la Almeria, Spania
-
Școala gimnazială nr.1, Avram Iancu (Bihor) – detașare la Gyula, Ungaria
Și exemplele continuă, cu angajați din biblioteci, centre culturale, licee sau chiar din structuri precum SPP, RA-APPS și spitale, detașați pe funcții în misiunile externe ale României.
Reacții și implicații
Potrivit Profit.ro, Guvernul ar pregăti o măsură de blocare a detașărilor și transferurilor între instituțiile statului, ca parte a unui pachet mai amplu de reforme în administrația publică, care prevede reducerea aparatului bugetar cu circa 20%.
Decizia este motivată de nevoia de eficientizare și profesionalizare a serviciului public, în contextul în care numeroase funcții de reprezentare externă sunt ocupate temporar de persoane fără experiență diplomatică, dar cu susținere politică sau administrativă locală.
Întrebări fără răspuns
Deocamdată, autoritățile nu au oferit explicații privind criteriile de selecție sau impactul bugetar al acestor detașări. Este neclar și în ce măsură personalul detașat este evaluat sau revocat în funcție de performanță.
Cert este că Reghiu, o comună vrânceană cu puțin peste 3.000 de locuitori, are în prezent un reprezentant oficial al României în nordul Italiei – într-un consulat general, fără concurs, dar cu responsabilități diplomatice.
Ziarul de Vrancea va urmări îndeaproape subiectul și va solicita puncte de vedere oficiale din partea autorităților locale implicate.












