MOZAIC ȘTIRI NAȚIONALE: Avocatul Poporului, reprezentat de o apropiată PSD, a atacat la CCR ordonanţa privind programul SAFE
Motivul, lipsa avizului Consiliului Legislativ şi nerespectarea interdicţiei constituţionale privind emiterea ordonanţelor de către un Guvern demis
Avocatul Poporului a transmis la Curtea Constituţională o excepţie de neconstituţionalitate referitoare la Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 38/2026 pentru modificarea şi completarea unor acte normative, care se referă la programul SAFE, motivul constituindu-l încălcarea obligaţiei constituţionale de solicitare a avizului Consiliului Legislativ şi nerespectarea interdicţiei constituţionale privind emiterea ordonanţelor de către un Guvern demis. Instituția Avocatul Poporului este condusă de Renate Weber, o apropiată PSD. Mandatul ei în fruntea instituției este expirat, dar PSD a refuzat să dea cursul numirii unui alt reprezentant așa cum a fost înțelegerea la momentul constituirii alianței PSD, PNL și USR. Avocatul Poporului arată, printre motivele de neconstituţionalitate, încălcarea obligaţiei constituţionale de solicitare a avizului Consiliului Legislativ şi nerespectarea interdicţiei constituţionale privind emiterea ordonanţelor de către un Guvern demis. Astfel, potrivit cererii, Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 38/2026 pentru modificarea şi completarea unor acte normative, publicată în Monitorul Oficial al României nr. 393 din data de 8 mai 2026, încalcă art. 110 alin. (4) din Constituţie, potrivit căruia "Guvernul al cărui mandat a încetat potrivit alineatelor (1) şi (2) îndeplineşte numai actele necesare pentru administrarea treburilor publice, până la depunerea jurământului de membrii noului Guvern". De asemenea, potrivit art. 37 alin. (3) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 57/2019 privind Codul administrativ, "în cazul încetării mandatului sau, în condiţiile prevăzute de Constituţie, până la depunerea jurământului de către membrii noului Guvern, Guvernul continuă să emită numai actele cu caracter individual sau normativ, necesare pentru administrarea treburilor publice, fără a promova politici noi iar în această perioadă, Guvernul nu poate să emită ordonanţe sau ordonanţe de urgenţă şi nu poate iniţia proiecte de lege". "Din Informaţia de presă privind actele normative adoptate în şedinţa extraordinară a Guvernului României din 4 mai 2026, rezultă că Guvernul a adoptat în data de 4 mai 2026 Ordonanţa de urgenţă pentru modificarea şi completarea unor acte normative. Ulterior, însă, Secretariatul General al Guvernului cu adresa nr. 84 din 05.05.2026 a transmis Consiliului Legislativ un nou proiect al Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 38/2026, denumit Proiect de Ordonanţă de urgenţă pentru modificarea şi completarea unor acte normative, fiind înregistrat la Consiliul Legislativ cu nr. D416/05.05.2026. În Avizul negativ nr. 448/05.05.2026 al Consiliului Legislativ, referitor la proiectul de Ordonanţă de urgenţă pentru modificarea şi completarea unor acte normative, Consiliul Legislativ reţine că "se constată faptul că, în forma actuală a proiectului, au mai fost adăugate doisprezece noi articole, conţinând intervenţii de modificare şi, după caz, de completare a mai multor acte normative", arată Avocatul Poporului. Potrivit Avocatului Poporului, modificările substanţiale operate asupra proiectului în cadrul şedinţei de Guvern din 4 mai 2026 - concretizate prin introducerea a 12 articole noi - atrăgeau, potrivit legii, obligaţia obţinerii unui nou aviz şi, deşi această cerinţă a fost formal îndeplinită prin solicitarea transmisă cu adresa nr. 84/05.05.2026, solicitarea de aviz a intervenit abia după pretinsa adoptare a actului în şedinţa din 4 mai 2026. Prin urmare, lipsa solicitării avizului Consiliului Legislativ cu privire la configuraţia finală a actului normativ, reprezintă, în sine, un viciu procedural esenţial, cu consecinţa încălcării art. 79 din Constituţie.
Adolescent, tratat inuman de mama sa: bătut cu bâta, ţinut nemâncat şi fără apă
Băiatul ar fi fost lăsat singur în casă cu săptămânile şi obligat să doarmă în frig, afară l instanţa de judecată a refuzat propunerea de arestare a femeii
O femeie din judeţul Bihor este anchetată pentru rele tratamente aplicate minorului, fiiind suspectată că, timp îndelungat, şi-a tratat inuman copilul, pe care l-a lăsat singur în casă şi a plecat în străinătate, iar când a revenit l-a bătut cu parul, l-a ţinut nemâncat şi fără apă, l-a dat afară, noaptea, lăsându-l să doarmă în frig şi, nemulţumită că băiatul avea un sac de dormit, i l-a luat. Din cauza oboselii fizice şi psihice cauzate de propria mamă, copilul nu a putut merge la şcoală. Procurorii care au investigat cazul au solicitat arestarea preventivă a femeii, însă instanţa de judecată a respins propunerea, plasând-o pe mamă sub control judiciar. Femeia, mamă a unui băiat născut în octombrie 2011, este suspectată că i-a pus în primejdie dezvoltarea intelectuală, fizică şi morală prin rele tratamente aplicate minorului. Comportamentul inuman al mamei faţă de copilul pe care îl avea în grijă implică de la neglijare, la violenţă fizică, faptele mamei aducându-l pe copil în situaţia în care acesta nu a mai putut merge la şcoală din cauza oboselii fizice şi psihice. Din datele procurorilor reiese că, în perioada 15-30 septembrie 2025, mama şi-a lăsat copilul, în vârstă de 13 ani la acel moment, singur şi nesupravegheat într-un apartament din municipiul Beiuş, lăsându-i bani pentru a se descurca. El a fost nevoit să se gospodărească şi să-şi gătească singur, fără a merge la şcoală, iar în tot acest timp mama sa a fost plecată în străinătate. Procurorii spun, de asemenea, că, în ultimii doi ani, femeia a fost violentă fizic şi verbal cu fiul său, pe care l-a înjurat şi l-a lovit în mod repetat folosind un încălţător, cu palma şi pumnul. Anul acesta, în 27 aprilie, l-a lovit pe copil cu o piatră în picior. ”În noaptea de 26/27.04.2026, la adresa din comuna Lazuri de Beiuş, sat Cusuiuş, judeţul Bihor, l-a obligat şi i-a impus persoanei vătămate minore M.P.A să doarmă afară, învelindu-se/ acoperindu-se cu un sac de dormit, fiind nevoit să-şi facă foc în exteriorul casei pentru a se încălzi, iar ulterior, i-a luat sacul de dormit şi s-a întors în casă. În acest sens, persoana vătămată a fost nevoită să-şi facă şi să-şi întreţină focul în exteriorul imobilului. De asemenea, minorul a fost nevoit să-şi caute alte învelişuri prin gospodărie (un covor pentru a-l folosi pe post de saltea şi o pătură pentru a se înveli). La data de 27.04.2026, minorul a intrat în casă forţând uşa de acces a dependinţei interioare ca urmare a asigurării uşii cu cheia de către G.M.C., s-a băgat sub plapumă pentru a se încălzi, iar ulterior, la revenirea la locuinţă, inculpata l-a lovit cu o bâtă/un par fără a se observa urme de violenţă pe corpul persoanei vătămate”, se arată în documentele procurorilor. În aceeaşi perioadă, copilul a fost ţinut fără mâncare şi fără apă. Consecinţa abuzurilor la care a fost supus este greu de cuantificat. Cert este că, în 26 şi 27 aprilie, copilul nu a putut să meargă la şcoală din cauza oboselii fizice şi psihice.
Bărbat pedepsit fiindcă ar fi încercat să-şi înece câinele
l animalul nu ar fi fost lăsat să iasă din apă până când au intervenit martorii l câinele, preluat de ASPA Bucureşti
Poliţiştii din Bucureşti au deschis un dosar penal şi fac cercetări, după ce un bărbat ar fi încercat să-şi înece câinele în Parcul Tineretului. Animalul era în apă şi nu ar fi fost lăsat să iasă din apă până când au intervenit martorii, aceştia sunând şi la 112. Ulterior, anchetatorii au aflat că nu ar fi fost prima dată când câinele era abuzat. "Poliţiştii Serviciului pentru Protecţia Animalelor din cadrul DGPMB au mers astăzi la domiciliul deţinătorului câinelui care ar fi fost abuzat ieri în Parcul Tineretului şi au deschis un dosar penal pentru continuarea verificărilor. Totodată, a fost dispusă plasarea animalului în adăpost", anunţă ASPA Bucureşti. Câinele, un mascul din rasa Malinois, în vârstă de 7 luni, a fost preluat de ASPA şi transportat la adăpostul ASPA Mihăileşti, unde vor fi efectuate evaluări şi investigaţii medicale. "În prezent, câinele este în siguranţă şi primeşte îngrijirile necesare. Potrivit martorilor, ieri, în Parcul Tineretului, proprietarul şi-ar fi aruncat câinele în lac şi nu l-ar fi lăsat să iasă din apă. La intervenţia persoanelor aflate în zonă, animalul a fost scos din lac, fiind vizibil extenuat", au precizat oficialii ASPA Bucureşti. Aceştia explică faptul că martorii au apelat 112, iar la faţa locului s-a deplasat un echipaj al Secţiei 14 Poliţie, care a aplicat o sancţiune contravenţională proprietarului. Ulterior, au apărut şi alte informaţii şi mărturii potrivit cărora animalul ar fi fost agresat în public şi în alte situaţii. Mai multe persoane au relatat incidentul pe reţelele de socializare, internauţii arătându-se extrem de revoltaţi de gestul bărbatului, care a fost sancţionat şi contravenţional. "Un câine nu ajunge într-un lac, într-o stare de panică, «din greşeală»", a scris un bărbat. Reprezentanţii organizaţiei Kola Kariola afirmă că acelaşi bărbat ar fi fost văzut pe Calea Ferentari încercând să arunce câinele în faţa maşinilor.
Bărbatul suspectat că a ucis o fată de 18 ani, arestat preventive
Crima s-a petrecut la ferma unde fata făcea practica şcolară l suspectul a mai fost condamnat, tot pentru omor
Bărbatul suspectat că a ucis o fată de 18 ani, la ferma din judeţul Bihor unde aceasta făcea practica şcolară, a fost arestat preventiv pentru omor calificat. Procurorii afirmă că el este recidivist, fiind condamnat anterior tot pentru omor. Reprezentanţii Parchetului de pe lângă Tribunalul Bihor au anunţat, luni, că poliţiştii au fost sesizaţi, vineri, la ora 11:45, prin apel SNUAU 112, de către un bărbat cu privire la faptul că fiica sa, în vârstă de 18 ani, care se afla în practică şcolară la o fermă din localitatea Parhida, comuna Tămăşeu, judeţul Bihor, nu mai răspunde la telefon. În urma căutărilor făcute de poliţişti, împreună cu proprietarul fermei, fata a fost găsită moartă, într-un lan de rapiţă, în extravilanul localităţii Parhida, cu urme de tăiere şi înţepare la gât. "Din cercetările efectuate în cauză până la acest moment, a rezultat bănuiala rezonabilă că inculpatul J, condamnat anterior pentru săvârşirea unei infracţiuni de omor, în data de 08.05.2026, în jurul orei 11.00, în timp ce se afla în extravilanul localităţii Parhida, com. Tămăşeu, jud. Bihor, i-a aplicat victimei A mai multe lovituri cu un cuţit în zona gâtului, cauzându-i mai multe plăgi tăiat-înţepate care au condus la decesul acesteia", au arătat procurorii. În acest dosar, procurorul a formulat o propunere de arestare preventivă a bărbatului pentru 30 de zile, aceasta fiind admisă, sâmbătă, de Tribunalul Bihor. El este cercetat pentru omor calificat, faptă prev. de art. 188-189, alin. 1, lit. e) din Codul penal. La efectuarea cercetărilor, Parchetul de pe lângă Tribunalul Bihor a beneficiat de sprijinul Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Bihor - Serviciul de Investigaţii Criminale.
Băiatul de cinci ani căutat după ce a plecat de lângă tatăl său, găsit în viaţă
l el era într-o pădure, fiind observat cu ajutorul camerei cu termoviziune din elicopter
Băiatul de cinci ani din judeţul Sibiu căutat încă de luni după ce a plecat de lângă tatăl său a fost găsit în viaţă, ieri, într-o zonă de pădure. El a fost reperat cu ajutorul camere cu termoviziune din elicopterul IGAv. ”Minorul a fost identificat cu ajutorul camerei de termoviziune din elicopter. Din primele informaţii, acesta este în viaţă”, au transmis reprezentanţii Inspectoratului General de Aviaţie (IGAv). Forţele terestre au fost informate despre locaţia copilului şi se îndreaptă către acesta. Luni, Toma Alexandru Zerestea, în vârstă de 5 ani, în timp ce se afla împreună cu tatăl său într-o zonă din extravilanul localităţii Sebeşu de Jos, cunoscută popular drept "Ruscă", a plecat într-o direcţie necunoscută fără a mai reveni. Tatăl copilului a fost cel care a sunat la numărul de urgenţă 112, în jurul orei 18.00. Marţi, în acţiunile de căutare au fost angrenate peste 450 de persoane: poliţişti, jandarmi, pompieri, militari, salvamontişti, voluntari, precum şi echipe canine. IPJ Sibiu preciza că a fost verificată o suprafaţă de aproximativ 15 km², prin activităţi desfăşurate atât în zone împădurite, cât şi în zone greu accesibile din extravilanul localităţii. De asemenea, echipele din teren au avut sprijin aerian din partea IGAv. "Conform procedurii în astfel de situaţii, a fost efectuată cercetarea la faţa locului, atât la domiciliul persoanei care face obiectul dispariţiei, cât şi la locul în care a fost văzută ultima dată, fiind prelevate de către specialiştii criminalişti probe în interesul cauzei. La ora 22:00 a fost transmis cel de-al treilea mesaj RO-Alert cu privire la dispariţia copilului, mesajul conţine semnalmentele acestuia", au precizat, marţi, poliţiştii.
Nicuşor Dan: Trebuie să sporim cheltuielile dedicate apărării
Preşedintele Nicuşor Dan a afirmat, în debutul summitului B9 de miercuri, de la Bucureşti, că aliaţii trebuie să sporească cheltuielile dedicate apărării şi să dezvolte toţi împreună o bază industrială militară transatlantică solidă. Şeful statului a subliniat că această reuniune este „o oportunitate” de a reafima sprijinul aliaţilor pentru Ucraina şi Republica Moldova, „nu doar declarativ, ci şi eficient”, întrucât „de securitatea lor depinde securitatea noastră”. „Întâlnirea noastră se desfăşoară într-un climat internaţional dinamic şi se desfăşoară, ca de obicei, cu două luni înainte de Summitul NATO de la Ankara. Nu e lipsit de importanţă faptul că suntem în apropierea Ucrainei, suntem în apropierea Mării Negre şi suntem în apropierea locurilor în care teritoriul aliat este ameninţat. Scopul reuniunii noastre de azi este de a coagula, de a acorda viziunile noastre despre viitorul Alianţei Nord-Atlantice şi pentru fiecare dintre ţările noastre există o prioritate pentru propria securitate. Există o prioritate pentru consolidarea relaţiei transatlantice. Există o prioritate pentru consolidarea Alianţei. De aceea, motto-ul acestei reuniuni este «Oferind mai mult pentru securitatea transatlantică»”, a spus Nicuşor Dan.
Un ieşean acuzat că şi-a violat mama de 71 de ani a ajuns la „răcoare”
Un bărbat de 48 de ani, din judeţul Iaşi, a fost arestat preventiv, fiind acuzat că şi-a violat şi lovit mama, în vârstă de 71 de ani. Potrivit anchetatorilor, femeia a avut nevoie de 15 zile de îngrijiri medicale, în urma loviturilor repetate la faţă şi pe corp. "În referatul cu propunere de luare a măsurii arestării preventive s-a reţinut că la data de 02.05.2026, inculpatul în vârstă de 48 de ani a forţat persoana vătămată, mama acestuia, în vârstă de 71 de ani, să întreţină raporturi sexuale, lovind-o cu pumnii în zona feţei şi a corpului, victima necesitând 15 zile de îngrijiri medicale", precizează sursa citată. De asemenea, sursa citată informează că procurorul de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Hârlău a solicitat judecătorului de drepturi şi libertăţi, în 30 aprilie, luarea măsurii arestării preventive pentru 30 de zile faţă de o persoană cercetată pentru viol, şi această propunere fiind admisă de judecător.
Percheziţii DNA la Biroul Vamal de Frontieră Constanţa
Procurorii DNA fac percheziţii, miercuri, la Biroul Vamal de Frontieră Constanţa pentru investigarea unor fapte de corupţie. Potrivit unor surse locale, procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie au descins, miercuri dimineaţă, la sediul Biroul Vamal de Frontieră Constanţa pentru a cerceta anumite fapte de corupţie. În urmă cu două luni, procurorii DNA au avut o altă acţiune la Vama Constanţa, după ce fostul şef al Biroului Vamal de Frontieră Constanţa Sud, Octavian Lică Parfenie, şi adjunctul său, Christian Gudu, au fost acuzaţi de luare de mită. Conform anchetatorilor, în 24 noiembrie 2025, Parfenie ar fi pretins, prin intermediul unei alte persoane, de la administratorul unei societăţi comerciale care desfăşura activităţi în Portul Constanţa, sume de bani cuprinse între 100 şi 350 de euro pentru fiecare container importat.













