Național

MOZAIC ȘTIRI NAȚIONALE: O majoritate sub semnul întrebăriiPSD și AUR și-au cimentat relația din Parlament

Rodica Condurache
2 iun 2026 462 vizualizări

Senatul a votat o nouă conducere a Institutului Cultural Român, prin votul aliat al celor două partide

Plenul Senatului a votat, marţi, o nouă conducere a Institutului Cultural Român, Corina Încrosnatu, propunerea PSD, fiind aleasă preşedinte al Institutului.

Pentru funcţia de preşedinte al Institutului Cultural Român s-au înscris mai multe candidaturi: Roxana Dumitrache, propunerea Grupului parlamentar al USR, Adrian Dupu, propunerea Asociaţiei Transilvane pentru Literatura Română şi Cultura Poporului Român (ASTRA) şi Asociaţiei EURO< 26, Corina-Raluca ÎNCROŞNATU, propunerea Grupului parlamentar al PSD, Liviu-Sebastian JICMAN, propunerea Uniunii Autorilor şi Realizatorilor de Film din România (UARF), Uniunii Teatrale din România (UNITER), Alianţei Naţionale a Uniunilor de Creatori (ANUC), Uniunii de Creaţie Interpretativă a Muzicienilor din România, Asociaţiei Galeriilor de Artă Contemporană din România şi Asociaţiei Iunona.

Corina Încrosnatu, propunerea grupului PSD, a fost votată de plen cu 81 de voturi "pentru" şi 34 de voturi "împotrivă".

Plenul i-a mai votat pe Adriana Gae, propunerea grupului parlamentar AUR, cu 73 voturi "pentru" şi 43 de voturi "împotrivă" şi pe Attila Weinberger, propunerea grupului UDMR, care a primit 89 voturi "pentru" şi 27 de voturi contra.

Fritz: PSD ne demonstrează zi de zi în Parlament că deja există o altă majoritate funcțională

Președintele USR, Dominic Fritz, apreciază că AUR nu este un partid anti-PSD și că rezultatele voturilor recente demonstrează că există deja o ''majoritate funcțională'', din care fac parte parlamentarii celor două partide.

În acest sens, el precizează că PSD și AUR au votat la șefia ICR ''o colaboratoare'' a lui Adrian Năstase, propusă de PSD, și ''un colaborator'' al lui Călin Georgescu, propus de AUR. ''Putem să nu ne mai prefacem că AUR ar fi un partid anti-PSD? Sau mai crede cineva în dorința PSD de a face o coaliție 'proeuropeană' când, de fapt, ne demonstrează zi de zi în Parlament că deja există o altă majoritate funcțională cu extremiștii? Moțiunea de cenzură votată de PSD-AUR nu a fost un accident. Nu a fost o majoritate de conjunctură împotriva unui premier prea încăpățânat, cum au încercat să ne-o vândă. A fost încă un pas în marea operațiune de salvare a PSD-ului, începută de mult'', scrie liderul USR, miercuri, pe Facebook.

Potrivit acestuia, AUR a fost ''creat special să captureze furia oamenilor'' fără să pună în pericol ''privilegiile sistemului sau dominația PSD''.

AUR este un ''vehicul de marketing pentru ca privilegiații și cutiile lor de pantofi să nu fie deranjați cu adevărat'', mai scrie Dominic Fritz.

''George Simion e cu gura mare în public, dar mereu cu un drăguț 'să trăiți' pe buze atunci când PSD are nevoie de voturi în Parlament. Pe scurt, AUR e cel mai mare iepure în politica românească. Nu cred că păcăleala va merge la nesfârșit. De aceea țin așa de mult la linia de 'consecvență pe față' a USR în aceste zile. Facem ce spunem. Fără aranjamente sub masă, fără păcăleli și scheme de marketing. Șarada PSD de a avea în același timp o majoritate de rezervă cu AUR și un guvern proeuropean nu poate fi validată de USR. Iar miniștrii USR au făcut și fac treabă pentru români, așa că nu vedem motivul de ce să susținem un guvern fără acești miniștri'', mai scrie președintele Uniunii Salvați România.

Abrudean: AUR și PSD au confirmat, încă o dată, că parteneriatul lor funcționează în Parlament

Președintele Senatului, Mircea Abrudean (PNL), a declarat, marți seară, că AUR și PSD au confirmat, încă o dată, că parteneriatul lor funcționează în Parlament, el adăugând că aceste două partide lucrează împreună când e vorba de propriile interese, dar nu au venit cu nicio soluție pentru guvernarea țării.

'AUR și PSD au confirmat astăzi, încă o dată, că parteneriatul lor funcționează în Parlament. La votul dat pentru noua conducere a Institutului Cultural Român (ICR), PSD a obținut funcția de președinte, iar AUR o poziție de vicepreședinte. Au reușit încă o dată să găsească o formulă de colaborare, după ce au dărâmat prin moțiune de cenzură un Guvern pro-reforme. Lucrează împreună când e vorba de propriile interese, dar nu au venit cu nicio soluție pentru guvernarea țării, deși a trecut o lună de când au declanșat criza politică în care ne aflăm', a scris liberalul Mircea Abrudean, pe Facebook. El a arătat că Institutul Cultural Român nu este o instituție oarecare. 'ICR reprezintă România în plan cultural și contribuie la promovarea imaginii țării peste hotare. Votul de astăzi este încă un exemplu al felului în care relațiile dintre partide se văd mai bine în rezultatele din Parlament decât în declarațiile publice', a mai afirmat Abrudean.

„Să meargă cu o propunere la Cotroceni”

Liderul grupului PNL din Senat, Daniel Fenechiu, consideră că prin votul PSD-AUR acordat moțiunii de cenzură în luna mai, precum și prin cel de marți pentru conducerea Institutului Cultural Român a fost 'validată' o majoritate, îndemnând-o să avanseze o propunere de premier la Cotroceni. 'Moțiunea de cenzură a validat la nivelul Parlamentului o coaliție, o majoritate. Votul de astăzi a arătat că și la nivelul Senatului există o majoritate. Eu o felicit și îi rog să meargă cu o propunere la Cotroceni, ca să încheiem nebunia asta', a afirmat Fenechiu în plenul Senatului.

Senatoarea USR Simona Spătaru a felicitat, la rândul său, majoritatea creată pentru votarea conducerii ICR.

'Vreau să felicit coaliția PSD-AUR-PACE pentru rezultatul fantastic de la Institutul Cultural Român. Îi felicit și le propun, conform cu aceste principii asumate astăzi, pentru această colaborare pe care o au, ca următoarele audieri pentru Institutul Cultural Român să aibă loc pe stadion', a spus Spătaru.

Liderul senatorilor PSD, Daniel Zamfir, a replicat că USR, prin candidatura propusă, nu a avut susținerea PNL.

'N-aș fi vrut să iau cuvântul, dar candidatul dumneavoastră n-a fost nici măcar susținut de partenerii dumneavoastră, de la PNL. Sunteți izolați complet, ceea ce vă doresc viață lungă', a transmis Zamfir. În privința 'izolării', Spătaru a susținut că PSD merge 'în remorca AUR'.

USR: Coaliţia dintre PSD şi extremiştii proruşi, vot împotriva extinderii protecţiei avertizorilor de integritate din sistemul judiciar

Reprezentanţii USR acuză că senatorii PSD şi partidelor ”extremiste proruse” au votat împotriva includerii judecătorilor şi procurorilor în categoria avertizorilor de integritate.

"Senatorii noii coaliţii între PSD şi partidele extremiste proruse au dat azi încă un semnal că acţionează la unison, pentru protejarea corupţilor şi a sistemului de privilegii, votând cot la cot împotriva extinderii protecţiei oferite de Legea nr. 361/2022 pentru a include explicit judecătorii şi procurorii în categoria avertizorilor de integritate. Votul împotriva dat azi are consecinţe serioase pentru funcţionarea sistemului de justiţie şi pentru încrederea publică", arată USR, într-un comunicat de presă transmis marţi seară.

Senatorul USR Simona Spătaru, vicepreşedintele Comisiei juridice din Senat, a argumentat că un vot împotriva iniţiativei USR va duce la şubrezirea şi mai mult a mecanismelor de integritate şi că, fără o protecţie reală împotriva represaliilor, judecătorii şi procurorii care observă corupţie sau influenţe nelegale vor fi mult mai reticenţi să le semnaleze. Tăcerea devine astfel o opţiune mai sigură decât integritatea. "Un sistem în care chiar cei din interior nu sunt protejaţi atunci când semnalează nereguli transmite un mesaj negativ societăţii: că transparenţa şi responsabilitatea nu sunt pe deplin asumate. Se menţine o ambiguitate juridică periculoasă. Decizia ÎCCJ nr. 182/2024 a confirmat deja că magistraţii nu beneficiază de protecţie, tocmai pentru că legea nu îi menţionează explicit. Fără o clarificare legislativă, această zonă gri va continua să descurajeze raportarea abuzurilor. Această iniţiativă nu era despre privilegii, ci despre protecţie, claritate şi consolidarea statului de drept. Respingerea ei lasă un gol care, mai devreme sau mai târziu, va costa", a declarat Spătaru.

Potrivit USR, România riscă, astfel, să rămână în urmă faţă de standardele europene. Recomandările GRECO şi ale Comisiei Europene sunt clare: protecţia avertizorilor trebuie să acopere toate sectoarele publice, fără excepţii. Excluderea magistraţilor contravine acestui principiu.

USR menţionează că a iniţiat un pachet de 12 proiecte legislative care au ca scop să contribuie la întărirea luptei împotriva corupţiei, în contextul în care, în ultimul an, presa a atras atenţia asupra capturării Justiţiei de grupuri de influenţă.

Mitropolitul Basarabiei s-ar fi retras după apariţia unor imagini compromiţătoare cu caracter sexual

IPS Petru, Arhiepiscopul Chişinăului şi Mitropolitul Basarabiei, a anunţat la sfârşitul lunii mai că demisionează şi a invocat oficial motive de vârstă şi de sănătate, însă la scurt timp după acest anunţ, în spaţiul public au apărut imagini video cu caracter sexual în care ar apărea mitropolitul alături de un bărbat. Apariţia imaginilor a dat naştere speculaţiilor privind o posibilă legătură între difuzarea acestora şi decizia de retragere şi a generat în Republica Moldova reacţii şi controverse care aduc un prejudiciu de imagine instituţiei coordonate de Biserica Ortodoxă Română.

Imaginile au fost publicate de un site românesc. Articolul respectiv afirma că Mitropolitul Petru "s-a autodemis" ştiind că vor fi difuzate imaginile.

Între timp, Patriarhia Română a anunţat că IPS Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, a fost numit locţiitor. Întrucât autenticitatea imaginilor nu a fost deocamdată confirmată, Mitropolia Basarabiei a declarat că aşteaptă rezultatele unei expertize înainte de a emite un comunicat oficial, scrie Ziarul de Gardă, care reaminteşte că primele acuzaţii cu tentă sexuală îndreptate spre cel care a deţinut funcţia de Mitropolit al Basarabiei timp de mai bine de 30 de ani au fost lansate în spaţiul public încă în 2014. Atunci, într-o conferinţă de presă, ÎPS Petru era acuzat că ar fi făcut avansuri cu tentă sexuală mai multor clerici.

Imaginile în care Mitropolitul Basarabiei, Petru, ar întreţine relaţii sexuale cu un alt bărbat - unii au spus că ar fi vorba despre Episcopul Basarabiei de Sud, Veniamin, dar acesta a negat categoric - au generat un val de reacţii pe reţelele de socializare. În timp ce unii au declarat că clericul ar fi "compromis moral", alţii au spus că imaginile au generat scandal din cauza poziţiei mitropoliei faţă de homosexualitate, scrie NewsMaker.

Experta comunităţii WatchDog Tatiana Cojocari a declarat că scandalul a adus un prejudiciu de imagine semnificativ Mitropoliei Basarabiei şi că va constitui "încă un instrument de divizare religioasă".

Jurnalistul Vitalie Cojocari a subliniat într-un comentariu lupta dintre Mitropolia Basarabiei, subordonată Patriarhiei Române, şi Mitropolia Moldovei, subordonată Patriarhiei Ruse, pe fundalul căruia se desfăşoară această controversă.

Mitropolia Basarabiei este parte a Bisericii Ortodoxe Române, reactivată în 1992. Deşi are un număr mai mic de credincioşi decât Mitropolia Moldovei, după invadarea Ucrainei de către Rusia, un număr important de preoţi şi credincioşi au migrat către Mitropolia Basarabiei.

"Au existat investigaţii jurnalistice, mărturii ale celor abuzaţi şi hărţuiţi. Şi totuşi, nimic. Doar eterna explicaţie: "Este o provocare a ruşilor!". (…) Creştinii din Moldova au fost păstoriţi de un personaj sinistru, lipsit de har, de carismă, de cultură, incult şi compromis moral", a scris pe reţelele sociale fostul premier al Republicii Moldova Ion Sturza.

Gorj: Tânără de 18 ani, bătută în propria casă de fostul iubit, care a intrat în locuinţă împreună cu doi prieteni, având feţele acoperite cu cagule

O tânără în vârstă de 18 ani din judeţul Gorj a fost bătută cu o bâtă de baseball, în propria locuinţă, de către fostul său iubit. Bărbatul, însoţit de doi prieteni, a intrat în casa tinerei la ora 4 dimineaţa, toţi trei având feţele acoperite cu cagule. În urma reclamaţiei depuse de familia fetei, cei trei agresori au fost identificaţi, fiind cercetaţi penal.

Ancheta în acest caz a fost deschisă de poliţiştii gorjeni după ce marţi, în jurul orei 4:00, o femeie de 56 de ani, din comuna Jupâneşti, a sunat la 112, cerând sprijinul autorităţilor şi anunţând că fiica sa, în vârstă de 18 ani, a fost bătută în propria casă.

"Din primele cercetări efectuate la faţa locului de către poliţişti din cadrul Poliţiei Oraşului Târgu-Cărbuneşti şi ai Secţiei 6 Poliţie Rurală Târgu-Cărbuneşti a reieşit că, în jurul orei 03:55, în timp ce tânăra de 18 ani se afla la domiciliu împreună cu mama şi fratele său, trei bărbaţi necunoscuţi, având feţele acoperite cu cagule, ar fi pătruns în curtea locuinţei şi ulterior în imobil, după ce ar fi spart geamul uşii de acces. În urma pătrunderii în imobil, unul dintre bărbaţi ar fi lovit-o pe tânără cu un obiect contondent, provocându-i leziuni la nivelul membrelor superioare şi inferioare", informează oficialii Poliţiei judeţului Gorj. După agresiune, cei trei bărbaţi au plecat cu un autoturism într-o direcţie necunoscută, fata fiind preluată de un echipaj medical şi transportată la Spitalul Orăşenesc Târgu-Cărbuneşti. Poliţiştii din cadrul Serviciului de Investigaţii Criminale Gorj au preluat cazul, identificându-i pe agresori. Este vorba despre un bărbat de 28 de ani, din Muşeteşti, şi doi tineri cu vârste de 19 ani, din Târgu Jiu.

Surse judiciare au precizat pentru News.ro că bărbatul de 28 de ani este fostul iubit al fetei, cu care aceasta încheiase relaţia. Nemulţumit că a fost părăsit, el a intrat în casă peste familia tinerei şi a lovit-o pe fată cu o bâtă de baseball, cei doi prieteni ai săi neluând parte la agresiune. Poliţiştii au emis un ordin de protecţie provizoriu împotriva bărbatului de 28 de ani, victima exprimându-şi acordul pentru monitorizarea electronică a acestuia. Ancheta în acest caz continuă, în cadrul unui dosar care vizează infracţiuni de lovire sau alte violenţe, violare de domiciliu şi distrugere.

Primarul Buzăului: „Dacă legea nu prevedea să-mi pierd mandatul, aş fi plecat şi din PSD”

Primarul Buzăului, Constantin Toma, a declarat că ar fi demisionat complet din PSD dacă legislaţia nu ar fi prevăzut pierderea mandatului de primar în cazul părăsirii partidului. Întrebat în direct la radio Campus dacă ar fi demisionat şi din funcţia de membru de partid dacă legea nu prevedea că în acest fel îşi pierde mandatul de primar, Toma a răspuns fără ezitare. "Este o întrebare perfidă, dar răspunsul este DA. Da, dacă era aşa, plecam", a afirmat edilul.

Acesta şi-a argumentat opţiunea prin lipsa de susţinere şi de respect pe care spune că o resimte în interiorul formaţiunii. "Cum să poţi să stai într-o echipă în care nu eşti respectat, nu eşti apreciat în condiţiile în care munceşti din dimineaţă până seara să fie treaba bună?", a spus Toma.

Primarul a explicat că, în opinia sa, rezultatele electorale şi administrative obţinute în ultimii ani nu au fost apreciate de conducerea partidului. "Nu pot să fiu într-o echipă în care nu sunt respectat şi nu sunt apreciat în condiţiile în care, ca membru PSD, am avut cele mai bune rezultate. Organizaţia Municipală pe care am condus-o până astăzi a obţinut de cele mai multe ori cele mai bune rezultate la nivelul întregii ţări", a declarat acesta. Toma a precizat că va rămâne membru PSD doar pentru a nu pierde mandatul câştigat prin vot.

Totodată, primarul municipiului Buzău, a cerut schimbarea conducerii PSD atât la nivel local, cât şi la nivel naţional, susţinând că actualii lideri afectează viitorul partidului. "Mă invită astăzi şi domnul Romeo Lungu să plec. Să plece dumnealui şi cu Sorin Grindeanu şi poate aş rămâne şi eu în partidul ăsta", a declarat primarul.

Ulterior, întrebat dacă îi cere demisia lui Romeo Lungu, Toma a răspuns: "Cu el la conducere se duce partidul în cap, fără să mai faci nimic, nu-i niciun fel de problemă. Doar el nu îşi dă seama de asta".

Întrebat dacă va mai candida pentru un nou mandat de primar, Toma a spus că ar putea candida independent, nu exclude nici varianta de a candida din partea altei formaţiuni politice, dar spune că ar putea candida şi din partea PSD dacă va avea loc o schimbare a conducerii, iar social-democraţii ar da o şansă pentru promovarea meritocraţiei în partid. "Poate să se întâmple, Doamne-ajută, lucruri importante în această ţară şi în acest partid, în sensul în care să se pună bază pe meritocraţie. Adică să fie promovaţi acei oameni cu realizări şi cu carte. Despre asta vorbim", a mai declarat Toma.

Întrebat dacă problemele sale se rezumă la cei doi lideri, edilul a dat un răspuns tranşant: "Mai e cineva în malaxorul ăsta? Sunt doar ăştia doi. Unul aici şi unul la Bucureşti", a spus Constantin Toma, referindu-se la Romeo Lungu şi Sorin Grindeanu. Potrivit primarului, o schimbare la vârful PSD ar putea crea premisele unei relaţii diferite între el şi partid, după perioada tensionată din ultimele luni.

 


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.