Național

Episcopul de Huși, anchetat pentru sex cu minori

Ziarul de Vrancea
24 ian 2018 1760 vizualizări

Fostul episcop al Hușilor, Corneliu Bârlădeanul, este cercetat pentru comiterea infracțiunii de act sexual cu minori, fiind acuzat că ar fi întreținut raporturi sexuale cu elevi ai Seminarului Teologic din Huși.

Având în vedere calitatea de înalt ierarh a suspectului, ancheta este instrumentată de Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Iași. "O serie de persoane vor fi citate și urmează să fie audiate la Poliția Municipiului Huși. Dosarul este insrumentat de procurori din cadrul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Iași, polițiștii din Huși fiind delegați să efectueze o serie de audieri", au declarat, ieri, pentru Agerpres, reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Vaslui.

Corneliu Bârlădeanul a reclamat, anul trecut, la DNA Iași, faptul că este șantajat de trei preoți care i-ar fi cerut bani sau funcții pentru a nu face publică o înregistrare în care prelatul ar apărea în timp ce întreținea raporturi sexuale cu o persoană despre care se crede că era un elev de la Seminarul Teologic Huși, actualmente preot într-o parohie din județul Vaslui.

În urma acestui incident, Corneliu Bârlădeanul s-a retras din funcție, dar a rămas cu titlul de episcop. El locuiește la Mănăstirea Văratec, în județul Neamț.

Cei trei preoți acuzați de șantaj au fost arestați la domiciliu și ulterior plasați sub control judiciar. După trimiterea în judecată a celor trei preoți acuzați de șantaj, o înregistrare video în care se presupune că fostul episcop Corneliu Bârlădeanul întreținea raporturi sexuale cu un elev a apărut în spațiul public.

Dosarul de șantaj în care este implicat fostul episcop, Corneliu Bârlădeanul, este în defășurare. Magistrații de la Tribunalul Vaslui au decis ca ședințele în acest proces să se desfășoare cu ușile închise, deoarece vizează viața inimă a persoanei.


 


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.