MOZAIC ȘTIRI INTERNAȚIONALE: Peter Magyar vizitează Polonia în primul său turneu în străinătate
Premierul călătorește cu trenul spre Varşovia pe o linie feroviară de mare viteză construită de „maleficul Bruxelles”
Prim-ministrul Ungariei, Peter Magyar, a început marţi o vizită de două zile în Polonia, prima sa deplasare în străinătate de la preluarea mandatului, o vizită bogată în simbolism pentru un lider care încearcă să-şi readucă ţara în mainstream-ul european, relatează Reuters.
Prim-ministrul polonez Donald Tusk, cu care Magyar se va întâlni miercuri, conduce o coaliţie pro-europeană aflată la putere în Polonia din 2023 şi la rândul său, a refăcut relaţiile cu Bruxelles-ul deblocând fonduri de miliarde de dolari, îngheţate din cauza preocupărilor legate de statul de drept în precedenta guvernare conservatoare. Este o realizare pe care Magyar încearcă să o imite după ce a obţinut o victorie zdrobitoare asupra naţionalistului Viktor Orban în aprilie, un rezultat pe care Tusk l-a descris ca o lovitură dată regimului autoritar şi ca parte a unei schimbări în politica Europei Centrale, departe de naţionalismul eurosceptic.
Relaţiile dintre Varşovia şi Budapesta s-au deteriorat până la o ostilitate deschisă, pe măsură ce Tusk şi Orban s-au ciocnit din cauza abordării conflictuale a liderului maghiar faţă de Ucraina şi a relaţiilor calde cu Rusia.
Vizita lui Magyar este văzută în primul rând ca o resetare simbolică după o perioadă de contacte efectiv îngheţate, menită să redeschidă dialogul privind problemele europene şi Ucraina, a declarat un oficial al guvernului polonez. "Este foarte clar că doresc să restabilească relaţiile cu Polonia la un nivel foarte bun", a adăugat oficialul. "Acestea sunt, aş spune, gesturi care arată o revenire la cele mai bune tradiţii ale legăturilor bilaterale puternice", a adăugat el.
În vizită cu trenul
Vizita lui Magyar îl va duce prin toată Polonia, de la Cracovia, în sud, la capitala Varşovia şi apoi în oraşul portuar baltic Gdańsk. Magyar a declarat luni că va călători cu trenul spre Varşovia marţi seara pe "o linie feroviară de mare viteză construită cu fonduri UE - de către «maleficul Bruxelles»", făcând aluzie la retorica anti-UE a lui Orban. El a spus că decizia sa de a testa reţeaua feroviară poloneză a venit în contextul dorinţei de a construi, în cele din urmă, o legătură de mare viteză între Varşovia şi Budapesta.
Magyar este însoţit de o serie de miniştri, printre care ministrul de externe Anita Orban, ministrul economiei şi energiei Istvan Kapitany, ministrul transporturilor şi investiţiilor David Vitezy şi ministrul apărării Romulusz Ruszin-Szendi. "Domeniile de responsabilitate ale miniştrilor participanţi determină în mod natural direcţia discuţiilor", a menţionat Magyar.
Energia, prioritate pe agendă
Magyar s-a angajat să pună capăt dependenţei Ungariei de energia rusă până în 2035, iar energia va fi pe agenda discuţiilor din Polonia. "Aceasta este o chestiune prioritară pentru ambele ţări, criza petrolului reprezentând o provocare majoră", a spus Magyar. Varşovia intenţionează să ofere Budapestei acces la GNL din SUA prin intermediul unui nou terminal din Gdańsk, care urmează să devină operaţional în 2028, a declarat o sursă familiarizată cu acest subiect. Compania poloneză Orlen vinde deja GNL din SUA către Ucraina.
Varşovia intenţionează, de asemenea, să discute despre sprijinul acordat Ucrainei, precum şi despre viitorul cadru de cooperare în cadrul Grupului de la Vişegrad, format din ţările din Europa Centrală, au declarat oficialii. Guvernul Ungariei doreşte sprijinul Poloniei în negocierile privind deblocarea fondurilor UE, întrucât ambele ţări au avut dispute similare legate de statul de drept. "Decizia nu a fost încă luată şi va fi în mod clar atât politică, cât şi procedurală, motiv pentru care acest sprijin este crucial pentru Budapesta", arată Wojciech Przybylski, de la grupul de reflecţie Visegrad Insight.
Nou record de licitaţie pentru o operă de Brâncuşi
O sculptură a lui Constantin Brâncuşi, care a aparţinut lui S. I. Newhouse, un magnat al mass-media care a fost la un moment dat printre cei mai importanţi colecţionari de artă din lume, s-a vândut luni seara, la Christie’s, pentru o sumă de 93 de milioane de dolari, doborând recordul de licitaţie al sculptorului modernist. Cu comisioanele incluse, suma totală s-a ridicat la 107,6 milioane de dolari
Tranzacţia a început cu o ofertă de 82 de milioane de dolari şi a atras o jumătate de duzină de oferte înainte de a fi vândută unui cumpărător reprezentat de Maria Los, vicepreşedintă şi şefă a departamentului de consultanţă pentru clienţi din America. După finalizarea tranzacţiei, s-au auzit aplauze.
"Danaida", un cap din bronz datând din 1913, a avut o estimare de 100 de milioane de dolari la cerere înainte de licitaţie, situându-se cu mult peste recordul actual al artistului la licitaţie. În 2021, sculptura din bronz lustruit şi marmură "La jeune fille sophistiquée (Portrait de Nancy Cunard)", datând din 1928/ 32, s-a vândut cu 71,2 milioane de dolari la Christie's New York în 2018.
Următoarele trei rezultate pentru Brâncuşi sunt: 57,3 milioane de dolari pentru "La muse endormie", o sculptură din bronz patinat cu foiţă de aur, vândută în 2017 la Christie's New York; 29,2 milioane de dolari pentru sculptura din stejar "Madame L.R. (Portrait de Mme L.R.)" la Christie's Paris în 2009; şi 27,5 milioane de dolari pentru sculptura din marmură şi piatră "Oiseau dans l'espace" la Christie's New York în 2005.
Titlul "Danaida" se inspiră dintr-un mit grecesc în care, potrivit Christie's, fratele regelui Danaos a cerut ca cele 50 de fiice ale regelui să devină soţiile fiilor săi. "Din porunca regelui, Danaidele - cu excepţia uneia - îşi ucid soţii în noaptea nunţii. Ca pedeapsă, ele sunt exilate în Hades şi condamnate să umple ulcioare din care apa se scurge repede". Acest mit a fost preluat şi de Auguste Rodin, precum şi de alţi artişti, cam în aceeaşi perioadă cu Brâncuşi.
Sculptura lui Brâncuşi, recent vândută, face referire la sculptura egipteană şi la statuile din Asia de Est, fiind realizată cu foiţă de aur şi patină neagră. Au fost realizate şase turnări în bronz ale operei, dintre care patru se află în colecţii instituţionale: Centrul Pompidou din Paris, Muzeul de Artă din Philadelphia, Tate din Londra şi Kunst Museum Winterthur din Elveţia. Potrivit casei Christie's, acesta este singurul exemplar aurit care se află încă în proprietate privată.
Pe lângă aurire, sculptura era foarte căutată datorită provenienţei sale. Înainte de a ajunge în posesia lui Newhouse, aceasta fusese cumpărată iniţial de Eugene şi Agnes Meyer în 1914, la prima expoziţie personală a lui Brâncuşi, organizată la Galeria 291 a lui Alfred Stieglitz din New York. A ajuns apoi în posesia fiicei sale, care au vândut-o lui Newhouse în 2002 pentru 18,2 milioane de dolari, sumă care a stabilit un record pentru vânzarea unei sculpturi la acea vreme.
Licitaţia pentru colecţia "Masterpieces: The Private Collection of S.I. Newhouse" a atins suma totală de 631 de milioane de dolari, toate loturile fiind vândute. Împreună cu cele trei licitaţii anterioare din această colecţie, vândute la Christie's în 2018, 2019 şi 2023, Colecţia Newhouse a atins luni seară o valoare cumulată de 1,05 miliarde de dolari, devenind a doua cea mai valoroasă din istorie după colecţia lui Paul Allen din 2022 - singura altă colecţie care a depăşit 1 miliard de dolari, tot la Christie's.
După aproape şapte minute de licitaţie, lucrarea lui Pollock intitulată "Number 7A, 1948" s-a vândut cu 181.185.000 de dolari, aproape triplând recordul anterior al artistului. Această lucrare de mari dimensiuni a fost pictată când artistul avea 36 de ani şi reprezintă o capodoperă deosebit de importantă din opera sa.
Tabloul "Portretul doamnei K." (1924) al lui Joan Miró, o viziune îndrăzneaţă asupra feminităţii şi erotismului, s-a vândut cu 53.535.000 de dolari, stabilind un nou record de licitaţie pentru artist.
Profitând de elanul serii, mai multe lucrări ale lui Picasso au obţinut, de asemenea, rezultate excepţionale: "Tête de femme (Fernande)" (1909), "Homme à la guitare" (1913), "La femme enceinte, 1er état" (concepută în 1950; această versiune din bronz turnată în jurul anilor 1951-1953) şi Tête de femme (1907) s-au vândut cu 48.360.000 de dolari, 40.885.000 de dolari, 22.485.000 de dolari şi 14.435.000 de dolari.
Trei opere magnifice semnate de Mark Rothko, Cy Twombly şi Joseph Cornell, provenind din colecţia Agnes Gund, s-au vândut împreună pentru suma de 150,8 milioane de dolari. Tabloul lui Rothko intitulat "Nr. 15 (Două nuanţe de verde şi o dungă roşie)" a stabilit un record pentru artist la licitaţie, fiind vândut pentru 98.385.000 de dolari. Gund a achiziţionat opera direct de la artist în 1967, în timpul unei vizite la atelierul acestuia.
Merkel critică lipsa eforturilor diplomatice ale Uniunii Europene cu Rusia
Fostul cancelar german conservator Angela Merkel cere luni Uniunii Europene (UE) să-şi crească eforturile diplomatice în conflictul cu Rusia pentru a se ajunge la pace, relatează AFP.
Angela Merkel declară că "regretă" faptul că Europa "nu-şi foloseşte suficient potenţialul diplomatic", într-un interviu acordat postului public de televiziune WDR. Ea consideră că este "absolut justificat" ca Ucraina să fie susţinută militar şi să se producă totodată un efect descurajator.
Angela Merkel a guvernat Germania timp de 16 ani, până în decembrie 2021, cu mai puţin de trei luni înaintea invaziei Ucrainei de către Rusia. Ea a fost criticată, de atunci, din cauza complezenţei sale prea mari faţă de Rusia şi pentru că a făcut Germania dependentă, timp de mulţi ani, de livrări de energie rusească la preţuri mici.
Germania a devenit unul dintre principalii susţinători ai Ucrainei şi şi-a relansat industria apărării
Fostul cancelar german îşi reafirmă în acest interviu susţinerea faţă de ajutarea militară a Ucrainei. Însă ea pledează în favoarea unei intensificări a diplomaţiei europene în războiul dintre Kiev şi Moscova. "Descurajarea militară + activităţile diplomatice sunt ceea ce consider eu importante", subliniază ea.
În opinia sa, "nu este suficient" ca doar preşedintele american Donald Trump să menţină contactul cu Rusia. "Şi noi contăm, ca europeni", subliniază Angela Merkel.
Întrebată despre pertinenţa unei medieri în conflictul cu Vladimir Putin, ea a răspuns că în timpul negocierilor care au avut loc la Minsk, în Belarus, pe când era ea cancelar, în urma anexării Crimeei de către Rusia, în 2014, "nici prin cap nu i-ar fi trecut" să ceară unui mediator să se ducă în capitala belarusă "pentru ca să vorbească cu Putin". "Trebuie să iei asta în propriile mâini", subliniază ea.
Vladimir Putin, întrebat, la începutul lui mai, care este candidatul său favorit să reia dialogul cu europenii, a răspuns că el "personal" îl preferă pe predecesorul lui Angela Merkel, fostul cancelar social-democrat Gerhard Schröder.
Trei morţi la o moschee din San Diego, inclusiv doi presupuşi atacatori
Trei persoane au fost ucise la o moschee, în San Diego, după pătrunderea în aceasta a doi presupuşi atacatori, care au fost găsiţi morţi în apropierea lăcaşului de cult, anunţă luni autorităţile americane, relatează AFP.
"În acest stadiu, se pare că suspecţii sunt morţi din cauza rănilor provocate prin împuşcare pe care şi le-au cauzat ei înşişi", a anunţat într-o conferinţă de presă şeful Poliţiei din San Diego Scott Wahl. Forţele de ordine, desfăşurate în număr mare, au anunţat anterior că au "neutralizat" o "ameninţare".
Primarul oraşului San Diego Todd Gloria a confirmat că au avut loc focuri de armă la Centrul Islamic, situat la aproximativ 14 kilometri de centrul oraşului şi alcătuit dintr-o moschee şi o şcoală. "Toţi copiii, membrii personalului şi profesorii sunt în siguranţă, în afara centrului islamic", a anunţat într-un mesaj un reprezentant al centrului, imamul Taha Hassane. "Avem câteva victime, dar nu s-a confirmat încă", a adăugat el. "Nu mai există o ameninţare la ora actuală", a dat el asigurări.
La Washington, preşedintele american Donald Trump a comentat atacul şi a deplâns o "situaţie teribilă". "Mi s-au dat câteva prime informaţii, dar noi vom reexamina situaţia îndeaproape", a declarat preşedintele american presei, la Casa Albă.
Zeci de maşini de poliţie erau prezente la faţa locului atacului, iar câteva zeci de poliţişti puternic înarmaţi au încercuit centrul, potrivit unor imagini difuzate de către presa locală.
Şeful Poliţiei din San Diego a anunţat într-o conferinţă de presă că Centrul Islamic dispune de servicii de securitate şi că una dintre persoanele moarte "este un agent de securitate care munceşte" la centru. Atacul intervine cu o zi înaintea unei sărbători musulmane importante, Eid al-Adha sau "Sărbătoarea Sacrificiului", în timpul căreia familiile sărbătoresc şi comemorează supunerea faţă de profetul Ibrahim.
Patru morţi şi opt răniţi în sudul Turciei, într-un atac armat
Patru persoane au fost ucise, iar alte opt au fost rănite luni de către un bărbat înarmat, în apropierea oraşului turc Mersin (sud), potrivit presei locale, relatează AFP. Potrivit agenţiilor turce private de presă DHA şi IHA, suspectul era căutat după atac. El a deschis mai întâi focul într-un restaurant, unde l-a ucis pe proprietarul localului şi pe un angajat şi a rănit mai mulţi clienţi. El a ucis prin împuşcare alţi doi bărbaţi în timpul fugii.













