Internațional

Cine este noua "prințesă" de la Phenian

Ziarul de Vrancea
9 oct 2017 626 vizualizări

Sora mai mică a dictatorului nord-coreean a fost propulsată în cel mai important organ de decizie a țării, fiind a doar doua femeie care este admisă în acest cerc exclusivist n spionajul sud-coreean a prezentat-o în trecut ca un lider care face “abuz de putere”, iar o televiziune a surprins-o la un concert al lui Eric Clapton din Singapore

La sfârșitul săptămânii trecute, sora de 28 de ani a dictatorului Kim Jong Un a fost promovată în cel mai înalt for decizional al țării, un semn că liderul nord-coreean își întărește poziția aducându-și cei mai importanți oameni în cercul puterii, spun experți citați de Reuters.

Kim Yo Jong a fost numită membru supleant al Biroului Politic al Partidul Muncitorilor din Coreea, omnipotentul organ de partid în care sunt luate cele mai importante decizii. Ea devine astfel abia a doua femeie din Coreea de Nord care ajunge în acest club exclusivist după Kim Kyong Hui, care a avut poziții importante când fratele ei, Kim Jong Il conducea țarA. 

“Pentru că este femeie, Kim Jong Un probabil că nu o vede ca pe o amenințare. Sângele apa nu se face, Kim Jong Un crede că poate avea încredere în Kim Jong”, explică Moon Hong Sik, cercetător la Institute for NaTional Security Strategy. Spre deosebire de mătușa ei, care a fost promovată în Biroul Politic în 2012, după ce a servit partidul timp de peste trei decenii, Kim Jong Un a urcat pe treptele puterii cu o viteză nemaivăzută până acum. Kim Kyong Hui nu a mai fost văzută de când soțul ei, Jang Song Thaek, considerat odată numărul 2 de la Phenian, a fost executat în 2013. Serviciul de spionaj sud-coreean crede că ea este acum într-un loc izolat de lângă Phenian unde se tratează de o boală. 

Kim Yo Jong a apărut pentru prima dată în presa de stat în 2011, când a fost văzută în lacrimi lângă Kim Jong Un la înmormântarea tatălui lor. De atunci, Kim a mai apărut de câteva ori împreună cu fratele ei, râzând la concerte, călărind un cal alb sau zâmbind când primea flori la evenimente de stat. Tinerețea și personalitate ei volubilă sunt în contrast puternic cu obișnuiții generali posomorâți și cu cadrele de partid în vârstă care îl însoțesc pe Kim Jong Un la evenimentele oficiale. Deși în trecut apărea numai pe fundal, ea a fost mutată în fața și în centrul pozelor în ultima vreme, ajutându-și fratele la manifestări importante.

 

Căsătorită sau nu?

 

Totuși, în afară de vârsta ei, puține se știu despre Kim Yo Jong. Ea fost identificată public pentru prima dată în februarie 2011 când o televiziune sud-coreeană a surprins-o împreună cu celălalt frate al ei, Kim Jong Chol la un concert Eric Clapton din Singapore. Cei trei, care se pare că au studiat la o școală din Elveția, sunt copiii lui Kim Jong Il cu a patra sa parteneră, Ko Yong Hiu. Kim Jong Chol, cel mai mare dintre fii lui Kim Jong Il nu se implică în politică, ducând o viață retrasă în Phenian, unde cântă la chitară într-o formație, potrivit fostului ambasador adjunct la Londra, care a dezertat în Coreea de Sud. În 2014, Kim Yo Jong a fost numită director adjunct al departamentului de partid pentru propaganda, care se ocupa cu transmiterea mesajelor ideologice prin mass-media, artă și cultură. Anul trecut, fostul șef al spionajului sud-coreean afirma că Kim Yo Jong face “abuz de putere”, pedepsind șefii departamentelor de propagandă pentru “greșeli minore”. O fotografie oficială din ianuarie 2015 arăta că ea purta un inel pe al patrulea deget în tipul unei vizite la un centru pentru copii. Oficiali ai serviciilor secrete din Sud afirmă că ea s-ar putea să se fi măritat cu un coleg de la Universitatea Kim il Sung, dar nu există nicio confirmare în acest sens.

 

 


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.