Home | Utimele Stiri | UPDATE!!! SOS de la Vintileasca. Operatiune de salvare cu tancul a unei gravide

UPDATE!!! SOS de la Vintileasca. Operatiune de salvare cu tancul a unei gravide

Publicat de 825 vizualizari 9 comentarii
Dimensiune text: Decrease font Enlarge font
Stratul de zapada ajunge pina la patru metri in zona de munte. Stratul de zapada ajunge pina la patru metri in zona de munte.

Un elicopter era aşteptat în această dimineaţă să salveze gravida de la Vintileasca, însă aparatul nu a putut decola din cauza ninsorii care s-a aşezat într-un strat gros de patru metri. În zonă se pregăteşte să plece o maşină militară

O femeie din comuna Vintileasca, aflată în durerile facerii, are nevoie urgent de ajutor medical specializat, întrucît fătul este aşezat în poziţie transversală iar gravida nu poate să nască asistată de moaşă. În plus, medicul de la dispensarul din Jitia nu a putut răzbate prin zăpadă, iar în localitate nu este nici un cadru medical. Femeia în vîrstă de 22 de ani urma să fie scosă din nămeţi în această dimineaţă cu ajutorul unui elicopter SMURD, însă din cauza condiţiilor meteo dificile acesta nu a putut decola de la bază. Femeia din satul Bahnele, aflată la prima naştere, a fost scoasă din satul situate la şapte kilometri de centrul comunei cu ajutorul unui utilaj de la primărie. Misiunea primăriei a fost foarte dificilă. “Primăria face efoturi să o poată transporta din satul Bahnele pînă la Vintileasca. Zăpada ajunge pe alocuri la doi metri. Mare noroc că nu adie vîntul, dar vuieşte spre Ulmuşoru, semn că viscolul se apropie”, ne-a relatat de la faţa locului Stana Georgescu, directoarea şcolii şi soţia primarului, pe la ora 11.00. La această oră femeia a ajuns la dispensar, unde este ajutată de două moaşe. O maşină specială de intervenţie a Armatei – MEDEVAC- folosită pentru evacuarea răniţilor de pe front, se află pe drumul către Vintileasca, în încercarea de a ajunge în munţi. Cu toate că drumul de acces este unul naţional, nici un utilaj de deszăpezire de la Drumuri Naţionale nu a ajuns în zonă de două zile. Zăpada depăşeşte un metru pe drumul naţional, iar pe alocuri ajunge chiar şi la patru metri, după cum ne-a spus primarul Marian Georgescu. Primăria a reuşit să degajeze cu greu drumul pînă la graniţa cu comuna Jitia pentru a face loc tancului care vine peste munte, prin Rîmnicu – Sărat. În urmă cu două zile, o tanchetă a Armatei trimisă să salveze o persoană cu o colică apendiculară a eşuat în şanţ, la Jitia. “Maşina nu avea lamă şi nu mai nimerea drumul în marea asta albă. A fost scoasă din şanţ cu buldoexcavatorul primăriei. Din cîte ştiu eu din Armată o asemenea maşină este folosită pentru depistarea terenurilor minate, nu pentru acces în zone dificile. Mai sus, la cîteva sute de metri, tancheta a distrus săniuţa unui copil şi aproape că a lovit şi copilul. Decizia autorităţilor de a nu interveni la vreme pe acest drum s-a dovedit a fi neinspirată. Zăpada e pufoasă, iar acum a depăşit un metru, iar utilajele primăriilor nu fac faţă. S-a neglijat foarte tare situaţia”, ne-a delarat sursa noastră din zonă. Primarul din Vintileasca spune la rîndul său că drumul ar fi trebuit deszăpezit de firma omului de afaceri Dorinel Umbrărescu în condiţiile în care resursele primăriei sînt limitate.

Vă vom ţine la curent cu operaţiunea de salvare.

Subscribe to comments feed Comentarii (9 publicate)

avatar
militar... DOAR! 07-02-2012
o precizare legata de tab: niste senile mai late (cel putin duble iar cauciucul "din dotarea senilei" profilat dupa modelul celor de iarna la masini... si ar mai fi ceva: avand in vedere ca militarii sunt trimisi in zone necunoscute, ar trebui un garmin ceva... cu harti topometrice actualizate... sa nimereasca aia drumul, nu vreo rapa sau un sant; si vedeti ca nu costa o avere, nu le cumparati la pret de tab! vajnica armata romana - oameni inimosi si bravi dar din pacate nu e suficient!
Thumbs Up Thumbs Down
0
Report as inappropriate
avatar
militar... DOAR! 06-02-2012
omule, esti ofiter? las-o moale, armata o fac sutele de oameni ce-si rup oasele si-si risca viata in situatii critice (calamitati sau razboi) - daca esti umar la umar cu ei, atunci respectul meu si al natiei!
tare mi-e ca multe din luptele la care ai/ati participat tu/colegii au fost la popota cu alcoolul (multi cadeati zilnic pe baricade - cel putin "pe vremea mea de militar in termen"); pe de alta parte, tab-ul trimis in misiune de salvare e vai de mama lui - nu este potrivit interventiei in conditiile romaniei; pacalicii din structurile de conducere ale unitatii/armatei sunt de toata jalea, logistica trebuie adecvata tipului de misiune, terenului si conditiilor meteo - dar noi nu avem asemenea structuri decizionale care sa serveasca intereselor tarii, servesc propriilor interese si pe cele ale sefilor lor!
Thumbs Up Thumbs Down
0
Report as inappropriate
avatar
neveteranu 06-02-2012
Sa fie sanatosi, nene. Nu eu i-am trimis pe 3 mii de dolari in Afganistan. S-au dus mercenari asa ca, daca mor, tara nu trebuie sa-i planga. Nu-si dau viata pt Romania ci pt bani. Eroi sunt cei ce muncesc de rup pe un salariu de mizerie in tara ca sa-i finanteze pe mercenarii ce iau bani prin tari straine. Cand vor apara granitele tarii atunci vor fi considerati eroi. Deocamdata sunt doar niste mercenari ce slujesc interese straine de tara noastra.
Thumbs Up Thumbs Down
1
Report as inappropriate
avatar
MILITAR VETERAN 06-02-2012
Unde sunt comentariile cozilor de topor pdl-iste,unpr-iste,psd-iste,pnl-iste si alte "caricaturi politice" fata de institutia armatei? Armata e buna la: dezastre,inundatii,cutremure,lucrari in economie si agricultura,misiuni de mentinerea pacii si salvare oameni,atat in tara cat si in strainatate.Ptr.toti " baietii destepti"(tot e la moda): de aceea se pregateste armata in timp de pace si cand e liniste,sa poata interveni atunci cand e nevoie;toate acestea se executa daca ai o pregatire foarte buna si o tehnica performanta.
Oricât ar părea de paradoxal, cel puţin pentru comentariile din ziare, militarii români din teatrele de operaţiuni servesc interesul naţional mai mult decât orice diplomat, mai mult decât orice parlamentar sau ministru. Războaiele din Balcani si Orient sunt şi războaiele României: pentru recunoaşterea loialităţii faţă de alianţele militare ale României, pentru promovarea intereselor zonale şi pentru formarea politicilor pe termen mediu ale ţării. Suntem în Balcani si Afganistan să îndeplinim nişte obiective politice ale NATO şi trebuie să ne menţinem ferm participarea alături de aliaţi,pentru că aici se joaca credibilitatea noastră ca aliat.Şi nu trebuie să ne ascundem după deget: dacă România nu va fi acolo, altcineva îi va lua locul, fără regrete şi fără prea mari procese de conştiinţă.
Oricât s-ar critica armata rămâne unul dintre instrumentele de forţă ale oricărei diplomaţii!
Mor militari români în teatrele de operaţiuni. Puţini, ar putea spune unii, în comparaţie cu miile de americani morţi. Prea multi, ar spune alţii, care nu sunt obişnuiţi cu logica războiului.
România plăteşte scump preţul aflării ei pe harta decizională a lumii. Un preţ pe care trebuie să ni-l asumăm! Din nefericire, militarii(buni la: dezastre,inundatii,cutremure,lucrari in economie si agricultura,misiuni de mentinerea pacii si salvare oameni,atat in tara cat si in strainatate) plătesc cu propria lor viaţă acest preţ pe care România încă nu-l conştientizează. Nici România "populară" şi nici România "politică"!
Dumnezeu să-i odihnească pe toţi eroii Români!
PACE SI BUCURIE!
MILITAR VETERAN,NESIMTIT,ASISTAT,BENEFICIAR
Thumbs Up Thumbs Down
4
Report as inappropriate
avatar
marian 06-02-2012
Nici macar la ora asta 18.19 minute masinile armatei n-au reusit sa ajunga la Dumitresti. Sunt inzapezite undeva intre Bordesti si Dumitresti. RUSINEEEEEEEEEEEE HORNEA, OPRISAN, PLACINTA, SAPUNARU TRASCULEASCU SI RESTU' HANDICAPATILOR CARE NE CONDUC
Thumbs Up Thumbs Down
5
Report as inappropriate
avatar
sinest mind 06-02-2012
cetatene daca nu faci politica decat la vot, mare adevar graiesti - puteam fi alaturi in Bucuresti la PU!
sa-i regu*am pe toti politicienii!
Thumbs Up Thumbs Down
2
Report as inappropriate
avatar
un cetatean 06-02-2012
Va mira ca nu au venit utilajele sa dezapezeasca pana acum? Pai la asfaltat au venit? NU! La carpacit au venit?! NU... Mai trec 50 de ani pana cand Dumbraveni - Vintileasca va fi un drum circulabil. Rusine guvernantilor, acelora care au fost, acelora care sunt si probabil acelora care vor fi...
Thumbs Up Thumbs Down
5
Report as inappropriate
avatar
bombastic 06-02-2012
@gogu: "probleme gogule?" unde sezi matale de nu bate vantul pe acolo? ca-n oras sunt nameti de 2 metri pe multe strazi secundare si asta din cauza ca a fost spulberata (abia de vreo 3 ore s-a linistit vantul si zapada nu mai pica din inalt)... cat despre arafat... din articol reiese ca tancheta e a armatei nu a smurd! aia e... o iarna super-cacacioasa si oameni ca la noi - si aia cu politica si aia cu deszapezitul si aia cu comentatul... bine totusi ca in situatii medicale se poate interveni cumva... acum speram ca interventia sa se faca in timp util si fara incidente pentru salvatori!
Thumbs Up Thumbs Down
-1
Report as inappropriate
avatar
gogu 06-02-2012
Este inadmisibil ce se intampla , de 4 zile n-a intervenit niciun utilaj de deszapezire pe drumul Dumbraveni -Vintileasca cu toate ca nu a batut vantul absolut deloc iar acum nametii au ajuns la 1 metru si daca ingheata in starea asta doar cu dinamita se mai poate debloca drumul. Daca trecea macar zilnic un utilaj era mai simplu si pentru armata sa mai ajunga dar asa nici pana la Dumitresti n-au sanse de razbit. La ce sa ne mai asteptam in caz de cutremur sau alta situatie de urgenta ca ne mai salveaza cineva daca la o ninsoare mai serioasa (nu viscol!!!) suntem uitati de autoritati . Am inteles , nu sunt bani de salarii , investitii sau asistenta medicala da nici macar organizare pentru situatii limita nu mai exista? Daca nu facea Raed Arafat SMURD-ul cine ne mai putea salva ? Guvernantii nu cred ca au aceasta prioritate , la ei prioritatea nr. 1 e buzunarul plin si atat . Rusineeee hotilor , la carcera cu voi !!!
Thumbs Up Thumbs Down
3
Report as inappropriate
total: 9 | afişare: 1 - 9

Spune-ţi părerea despre acest articol!

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Te rog să introduci codul din imagine:

Log in

Or you can

Connect with facebook

  • Trimite unui prieten Trimite pe mail
  • Versiune pentru imprimantă Versiune pentru imprimantă
  • Versiune text Versiune text

VOTEAZĂ ACEST ARTICOL

0

Ultimele stiri / locale

Ultimele stiri nationale

Intrebarea zilei

Care dintre cele trei variante de stemă vi se pare cea mai potrivită pentru a reprezenta oraşul Focşani?

Log in

Or you can

Connect with facebook

Caută articole

Newsletter

Daca doresti sa primesti zilnic fluxul cu cele mai importante stiri din editia on-line a Ziarului de Vrancea inscrie-te aici cu adresa ta de e-mail
Agerpres Realtime