17 feb 2017 4708 vizualizări
CSM Focşani - CSM Făgăraş 29-19 (14-9), în liga naţională de handbal

Echipa de handbal CSM Focşani 2007 a caştigat clar meciul jucat joi seara în Liga naţională. Elevii antrenorului Viorel Ciubotaru s-au impus cu scorul de 29-19 (14-9), după un meci în care problema învingătoarei s-a pus doar cateva minute la începtul reprizei secunde. Focşănenii au dominat clar primele 20 de minute şi s-au distanţat la 13-6. A fost momentul în care  a apărut prima relaxare, iar oaspeţii au marcat de trei ori consecutiv. Şi la reluarea reprizei secunde, braşovenii au ţinut aproape, iar în minutul 39 scorul era 15-12. A fost nevoie de cateva intervenţii ale portarului Marocico şi contraatacurile reuşite ale jucătorilor de la CSM pentru ca problema invingătoarei nu se mai pună. S-a ajuns la 20-14, 25-16, iar în final s-a înregistrat diferenţa maximă, zece goluri. Cu cinci minute înainte de final am înregistrat şi prezenţa pe teren a primului jucător internaţional din istoria echipei focşănene de handbal, portarul georgian Şhota Tevzadze. Acesta a avut două intervenţii salutate la scenă deschisă de publicul care a umplut din nou tribunele Polivalentei. Cu această victorie, focşănenii şi-au asigurat o diferenţă consistentă de puncte faţă de CSM Făgăraş. Se poate spunefocşănenii au evitat în proporţie de 90 la sută evitarea retrogradării directe din liga naţională, lucru pe care anul trecut l-au realizat abia după ultima etapă a play-out-ului. Rămane acum lupta pentru poziţiile 9 şi 10 care i-ar scuti pe jucătorii de la CSM de turneul de baraj. Acest lucru este însă greu de realizat în condiţiile în federaţia i-a lăsat pe focşăneni fără cele trei puncte din partida cu Reşiţa. (D.C.)

"Am arătat ca o adevărată familie! Am arătat ca o echipă! Am jucat cu multă determinare, cu mult suflet, cu tricouri rupte, cu strângeri din dinți. Am alergat până la epuizare și am încheiat partida în manieră de mare echipă, cu zambetul pe buze, cu faze de handbal spectacol ce au făcut deliciul suporterilor! Așa arată, sintetizat, în câteva cuvinte, partida din această seară. Nu pot decât să vă felicit și să vă mulțumesc pentru tot! Mă înclin!"-Cătălin Vlădescu-contul defacebook