Tensiune la maximum în Grupa Albă

24 oct 2016 656 vizualizări
Svetlana Kuzneţova a învins-o pe Agnieszka Radwanska la Turneul Campioanelor, iar Karolina Pliskova a trecut de Muguruza într-un meci plin de întorsături

Ieri, în cadrul Turneului Campioanelor de la Singapore, s-au disputat primele două partide din Grupa Albă. Meciul inaugural al zilei s-a încheiat cu o surpriză, deţinătoarea trofeului, Agnieszka Radwanska (3 WTA) fiind învinsă după două ore şi 48 de minute de rusoaica Svetlana Kuzneţova, ultima sosită la “balul campioanelor, cu scorul de 5-7, 6-1, 5-7. Radwanska a început foarte bine meciul cu darza Svetlana, a reuşit să facă break la 3-1, însă rusoaica s-a agăţat de atunci de orice minge şi la 4-3, în cadrul unui game lung a reuşit să egaleze scorul.  Aga şi-a pierdut serviciul încă odată la 5-5, iar Kuzneţova şi-a adjudecat primul act la a treia minge de set. Radwanska a caştigat uşor setul al doilea, profitand şi de cele 12 erori neforţate ale rusoaicei şi, la modul în care a început decisivul, se părea că poloneza îşi va valorifica avantajul de valoare şi tinereţe. Însă Kuzneţova a recuperat trei break-uri ale adversarei, a salvat o minge de set în game-ul al nouălea şi a trecut în avans la 6-5. Aga a servit pentru a trimite meciul în tiebreak şi, după trei mingi de meci, Kuzneţova şi-a adjudecat victoria. În cealaltă partidă a zilei, s-au întalnit Karolina Pliskova (Cehia) şi Garbiñe Muguruza (Spania). Partida s-a încheiat după două ore şi jumătate în favoarea jucătoarei cehe (6-2, 6-7, 7-5) după o evoluţie a scorului senzaţională: după 6-2 pentru Pliskova în primul set, cehoaica a condus cu 3-1, dar Garbiñe a realizat patru game-uri consecutive; Pliskova nu a cedat, a dus meciul în tie-break pe care l-a pierdut, deşi a avut avantaj de 3-0. În decisiv, Muguruza a avut 4-0 şi 5-2, minge de meci la 5-3, dar Pliskova a fost de neoprit: cinci game-uri consecutive. Miercuri, se vor întalni în runda a doua Kuzneţova cu Pliskova şi Radwanska cu Muguruza.
Clasamentele tenisului
Top 10 WTA: 1 (1). Angelique Kerber (Germania) – 8.000 p; 2(2). Serena Williams (SUA) – 7.050 p; 3 (3). Agnieszka Radwanska – 4.975  p; 4 (4). Simona Halep (Romania) – 4.728 p; 5 (5). Karolina Pliskova (Cehia) – 4.440 p; 6(6). Garbiñe Muguruza (Spania) – 3.736  p; 7 (7). Madison Keys (SUA) – 3.637 p; 8 (8). Dominika Cibulkova (Slovacia) – 3.625 p; 9(9).Svetlana Kuzneţova (Cehia) – 3.490 p; 10 (10). Johanna Konta (Marea Britanie) – 3. 455 p. .  Poziţiile celorlalte jucătoare romane din Top 200:  Irina Begu – 29 (28); Monica Niculescu – 37 (51); Sorana Cîrstea – 81 (82); Patricia Ţig – 113 (119); Ana Bogdan – 119 (122). La dublu: Monica Niculescu – 19 (18); Andreea Mitu – 69 (71); Raluca Olaru – 74 (70).

Top 10 ATP: 1 (1). Novak Djokovic (Serbia) – 12.900 p; 2 (2). Andy Murray (Marea Britanie) -  10.485 p; 3 (3). Stanislas Wawrinka (Elveţia) – 5.820 p; 4 (4). Milos Raonic (Canada) – 4.690 p; 5 (5). Kei Nishikori (Japonia) – 4.650 p; 6(6). Rafael Nadal (Spania) – 4.380 p; 7 (8). Roger Federer (Elveţia) – 3.720 p; 8(7). Gaël Monfils (Franţa) – 3.635  p; 9(10). Dominic Thiem (Austria) – 3.250 p; 10 (9).Tomas Berdych (Cehia) – 3.060 p. Jucătorii romani din top 200: Marius Copil – 175 (198). La dublu: Horia Tecău – 9 (9); Florin Mergea – 14(14).