Schimbare la faţă la pauză

26 iun 2016 1055 vizualizări
Franţa - Irlanda 2-1 (0-1), la Lyon, după ce irlandezii au condus timp de 58 de minute

Franţa: 1. Lloris – 19. Sagna, 4. Rami, 21. Koscielny, 3. Evra – 15. Pogba, 5. Kanté (’46 – 20. Coman; ‘90^3 – 18. Sissoko), 14. Matuidi – 7. Griezmann, 9. Giroud (’73 – 10. Gignac), 8. Payet. Antrenor: Didier Descahamps.

Irlanda: 23. Randolph – 2. Coleman, 12. Duffy, 5. Keogh, 17. Ward – 19. Brady, 8. McCarthy (’72 – 20. Hoolahan), 13. Hendrick, 11. McClean (’68 – 4. O’Shea) – 9. Long, 21. Murphy (’65 – 14. Walters). Antrenor: Martin O’Neill.

Cartonaşe galbene: Kanté (’27), Rami (’44) - Coleman (’25), Hendrick (’41), Long (’72).

Eliminat: Duffy (’66).

Arbitru: Nicolo Rizzoli (Italia).

0-1, min. 2: Brady transformă un penalty acordat în urma unui fault comis în careu de  Pogba asupra lui Long;

1-1, min. 58: Griezmann, cu o lovitură de cap, de la 11 metri, după centrarea de pe dreapta a lui Sagna;

2-1, min. 61: Griezmann, cu un şut de la marginea careului mare, după o pasă cu capul  a lui Giroud.

Plasată într-o zodie norocoasă în grupă, cand în cale i-au apărut Romania, Albania şi Elveţia, selecţionata Franţei şi-a frecat mainile cand optimile i-au rezervat un adversar cu puţini decibeli, Irlanda. Faptul că meciul a început, practic, de la 0-1, le-a dat pe gazde peste cap. În primul act, “cocoşii” au mai avut emoţii mari la voleul lui Murphy (’21) şi au trăit, în afara loviturilor libere executate de Payet (‘8) şi Pogba (’24), doar din sclipirile lui Griezmann (‘9, ’18, ’22), primele două în urma unor lovituri de cap.

După ce şi-a reglat tirul, atacantul lui Atletico a întors cursul meciului în actul secund, cand a demonstrat că o înălţime de 1,75 metri nu e o piedică în a marca cu capul (’58) şi a înscris ca la antrenament după trei minute, concretizand astfel presiunea intensă din startul reprizei a doua, cand Franţa a înregistrat o posesie de peste 75%. Iar cand Irlanda a rămas în zece oameni, după ce acelaşi Griezmann a fost faultat în poziţie iminentă de gol (min. 66), zarurile au fost aruncate definitiv, victoria rămanand la limită doar pentru că Gignac a nimerit bara în minutul 77 şi a trimis pe langă poartă în minutele 86 şi 87, iar Griezmann a şutat în Randolph în minutul 90^3. (Ovidiu MINEA)