Favoritele din calificări merg mai departe la ”Vrancea Trophy”
”Vrancea Trophy – Trofeul CJ Vrancea şi al Municipiului Focşani”, aflat la ediţia a XI-a, a început sâmbătă, 25 iunie, pe arenele ”George Bucuroiu” din Complexul Sportiv Milcovul Sud, cu jocurile primelor tururi din calificări. Sportivele intrate în concurs au oferit spectatorilor care au rezistat caniculei de sâmbătă dispute interesante în care principalele favorite - Gabriela Duca, Kelia Le Bihan, Andra Maria Niţescu şi Gabriela Nicole Tătăruş s-au impus fără emoţii. Cea mai importantă competiţie sportivă a ultimilor zece ani din Vrancea, ”Vrancea Trophy – Trofeul CJ Vrancea şi al Municipiului Focşani”, este oferită de Consiliul Judeţean Vrancea, Consiliul Local şi Primăria Municipiului Focşani, are ca sponsori firmele Artifex, Pandora, Premium Porc SRL, Deep Serv, Migami, transportator oficial firma Scorpion iar ca parteneri pe Corso Café, Prodcombilc, DJST Vrancea, Comcereal, Dili Beauty Shop, Tricotton Junior, Contliv, Modular Best, Pensiunea Monte Carlo, Hotel Unirea. (Dan CHIRIAC)
Rezultate din primul tur al calificărilor:
Alexandra Maria Staiculescu – Luiza Alexandra Codreanu 6-4, 6-4
Cristiana Miruna Tudor – Brănduşa Antonia Grasu 6-2, 7-6 (4)
Virginia Eliana Tică – Evelyne Christelle Atticia Tiron 4-6, 0-6
Rezultate le turului 2
Gabriela Duca (1) - Iulia Maria Farcaş 6-1, 6-0
Alexandra Maria Staiculescu – Teodora Elena Radu
Kelia Le Bihan (Franţa) (2) – Barbora Kijaseva (Cehia) 6-1, 6-4
Andreea Cula – Ana Maria Gavrilovici 6-2, 6-3
Andra Maria Niţescu (3) – Francesca Dorotheia Ciutescu 6-3, 7-5
Mihaela Micu – Ioana Florentina Popescu 1-6, 2-6
Gabriela Nicole Tătăruş (4) - Ioana Ivan 6-6, retragere
Clara Patricia Rizea – Oana Irimescu 6-3, 6-4
Izabela Gabriela Novac – Ioana Toanchină 7-5, 6-2
Nicoleta Cristina Băjescu – Tania Andrada Mare 4-6, 0-6
Mareia Toma – Maria Victoria Negoiţă 6-3, 7-6 (2)
Andreea Beberechi – Ioana Bogdan 6-1, 6-1
Anamaria Vlădescu – Gabriela Ana Maria Davidescu 2-6, 1-6
Gabriela Aura Zîrnoveavu – Teodora Stângă 2-6, 2-6
Duminică
Teren 1
Alexandra Maria Niţescu – Ioana Florentina Popescu 1-6, 3-6
Kelia Le Bihan – Andreea Cula
Andreea Beberechi – Gabriela Ana Maria Davidescu
Clara Patrizia Rizea – Izabela Gabriela Novac
Teren 4
Alexandra Maria Staiculescu – Teodora Elena Radu 6-3, 2-6,3-6
Tania Andrada Mare – Maria Toma
Teren 6
Evelyne Christelle Atticia Tiron - Natalie Cvackova 7-5, 7-5
Cristiana Miruna Tudor – Ştefana Andrei