Ruşii sunt din nou stăpani pe gheaţă

1 feb 2015 753 vizualizări
Ei au cucerit nouă din cele 12 medalii la Campionatele Europene de patinaj artistic de la Stockholm Spaniolul Javier Fernandez a devenit pentru a treia oară consecutiv campion european în proba individuală masculină, în cadrul competiţiei continentale care s-a încheiat ieri la Stockholm

Diferenţa între celebrul patinator iberic şi următorii clasaţi a fost uriaşă. Fernandez a acumulat 262, 49 puncte, fiind urmat de ruşii Maxim Kovtun (235,68) şi Serghei Voronov (233,05). Javier Fernandez s-a impus şi la CE din 2013 şi 2014 şi devine primul patinator care caştigă trei titluri consecutive, după Alexander Fadeev (1987, 1988, 1989). Au urmat în clasament Aleksei Bychenko (Israel), Michal Brezyna (Cehia) şi Peter Liebers (Germania), în condiţiile în care fostul campion european, francezul Florent Amodio s-a clasat pe locul nouă.
În concursul feminin, Rusia a ocupat tot podiumul chiar în condiţiile în care controversata campioană olimpică Iulia Lipniţkaia nu a fost prezenţă. În urma unui program liber ireproşabil, Elizaveta Tuktamîşeva (18 ani)  a ocupat primul loc, cu 210,40 puncte, urmată de Elena Rodionova (16 ani) cu 209, 54 p şi Anna Pogorilaia (16 ani), cu 191, 81 p. Cele mai bune patinatoare non-ruse s-au dovedit surorile Joshi şi Viktoria Helgesson, clasate pe locurile IV şi V, în timp ce pe poziţia a şasea s-a clasat Maé-Bérénice Méité (Franţa). Experimentata patinatoare finlandeză Kiira Korpi, clasată a patra după programul scurt a fost nevoită să abandoneze programul liber din motive medicale. Debutantă într-o competiţie de asemenea anvergură, patinatoarea romană Julia Sauter, nu a reuşit să intre în programul scurt şi s-a clasat pe locul 35, depăşind doar trei sportive.
Ruşii au făcut “podium” şi în concursul perechilor sportive, victoria revenind celebrului cuplu Yuko Kawaguchi / Aleksandr Smirnov (207, 67 p), urmat de Ksenia Stolbova / Fedor Klimov (201,11) şi Evghenia Tarasova / Vladimir Morozov (183,02). Yuko (de origine japoneză) şi Smirnov au caştigat al doilea titlul european, după cinci ani, în ultima vreme stand în umbra perechii Tatiana Volosojar / Maksim Trankov. Pe următoarele locuri sau clasat Valentina Marchei / Ondrej Hotarek (Italia), Vanessa James / Morgan Ciprès (Franţa) şi Nicole della Monica / Matteo Guarise (Italia). În prima probă, la dans pe gheaţă, s-au impus francezii Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron. Rusia a cucerit la această ediţie două medalii de aur, trei de argint şi patru de bronz, “scăpand din mană” doar trei medalii, aurul şi argintul la dans şi aurul masculin individual.