Home | Politica | Oprişan: „Nu am cerut stare de alertă pentru faima mea personală!”

Oprişan: „Nu am cerut stare de alertă pentru faima mea personală!”

Publicat de 1425 vizualizari 5 comentarii
Dimensiune text: Decrease font Enlarge font
Oprişan a început o adevărată ofensivă împotriva prefectului Hornea pe tema zăpezilor căzute în judeţ, şi care au fost intens speculate politic Oprişan a început o adevărată ofensivă împotriva prefectului Hornea pe tema zăpezilor căzute în judeţ, şi care au fost intens speculate politic

„Noi ne ocupăm de deszăpeziri şi de problemele reale ale cetăţenilor, nu de politică”, a replicat prefectul Sorin Hornea, acuzat că ar fi pus frînă deszăpezirii din judeţ Ninsorile şi viscolul au trecut, reglarea conturilor între Consiliul Judeţean (PSD) şi Prefectură (PDL) privind modul în care s-a intervenit în situaţia de criză din judeţ este în plină desfăşurare

Preşedintele Consiliului Judeţean (CJ) Vrancea, Marian Oprişan, a transmis marţi dimineaţă primului ministru Mihai Răzvan Ungureanu şi Ministerului Administraţiei şi Internelor o sinteză a evenimentelor din ultimele două săptămîni, intitulată „Cronica unui dezastru ascuns de oamenii guvernului PDL”, pe nu mai puţin de 44 de pagini. Preşedintele CJ a acuzat necunoaşterea legii de către reprezentanţii Guvernului, în speţă lipsa de profesionalism a prefectului Sorin Hornea, „care a comis eroare după eroare şi s-a opus vehement declarării stării de alertă, deşi zeci de mii de oameni au stat în frig, fără curent şi fără alimente, izolaţi de lume timp de peste o săptămînă”, după cum afirmă Oprişan. Şeful CJ spune că administraţia PDL ar fi încercat să pună în dificultate un judeţ întreg dintr-un singur motiv, acela de a pune într-o lumină defavorabilă un lider al opoziţiei, Marian Oprişan. Acesta recunoaşte că autorităţile au fost depăşite de amploarea şi intensitatea ninsorilor din 3-16 februarie.

Întrucît autorităţile locale şi-au fundamentat necesarul pentru deszăpezirea din iarna 2011-2012 pe istoricul precipitaţiilor din ultimii cinci ani de zile, utilajele prognozate la începutul iernii nu puteau face faţă situaţiei din zilele trecute. „Din aceste motive am cerut declararea stării de alertă! Nu am cerut stare de alertă pentru faima mea personală sau pentru a face afaceri cu deszăpezitul, aşa cum m-au acuzat reprezentanţii PDL din Guvernului României pentru a-şi ascunde propria incompetenţă! Am cerut stare de alertă pentru ca să putem aduce mai multe utilaje în Vrancea care să scoată de sub troiene drumurile, oraşele, satele şi cătunele! M-am gîndit să-i scot pe oameni cît mai repede din zăpadă!  Am cerut alimente, carburanţi şi bani nu pentru mine ci pentru miile de oameni care aveau nevoie de sprijinul Statului Român pe care ei îl sprijină lună de lună prin taxele şi impozitele pe care le plătesc!”, spune Oprişan. Acesta îi acuză pe reprezentanţii Guvernului că s-au bîlbîit în decizii, au aplicat legea strîmb şi au îngreunat acţiunile de deszăpezire dintr-un judeţ în care preşedintele Consiliului Judeţean şi majoritatea primarilor sînt social-democraţi, pentru a-i pune într-o lumină proastă în faţa oamenilor. „Această atitudine a reprezentanţilor PDL a costat viaţa a doi vrînceni şi, putem afirma, fără drept de apel, că modul în care reprezentanţii PDL din Guvernul României s-au raportat la oamenii din judeţul Vrancea a fost unul aproape criminal”, a mai spus Oprişan. Contactat telefonic pentru a răspunde acuzaţiilor aduse de „vecinul” de la CJ, reprezentantul Guvernului în teritoriu nu a dorit să intre în polemică şi să comenteze materialul realizat la Consiliul Judeţean. „Noi ne ocupăm de deszăpeziri şi de problemele reale ale cetăţenilor, nu de politică”, s-a limitat să declare prefectul Sorin Hornea. Cum funcţia sa este oficial apolitică, se pare că reprezentantul guvernului în teritoriu s-a temut să intre într-o dispută cu şeful de la CJ, care s-a dovedit extrem de vocal de cînd a început criza zăpezii. (Mihaela BEŞLEAGĂ)

Subscribe to comments feed Comentarii (5 publicate)

avatar
ticu 22-02-2012
DB-ule, esti nostim, eu doar am invocat o regula generala adica la tampenii ce raspuns sa primesti, acum tu vii si confirmi ca si in cazul tau regula este valabila, domnule draga CHIAR NU TI SE PARE O TAMPENIE SA -I PUI PREFECTULUI O ASEMENEA INTREBARE? Esti atat de naiv sa crezi ca da cineva date" DIN CASA, DIN DORMITOR". Daca o asemenea intrebare era adresata DNA-ului era cu totul altceva.Nu uita ca traim in romanica noastra draga, poate te desteapta palma asta si trimiti ce stii unde trebuie.
Thumbs Up Thumbs Down
0
Report as inappropriate
avatar
db 22-02-2012
@ ticu
L-am intrebat cati bani publici a dat Prefectura pentru a face reclama PDL-ului de Anul Nou, respectiv cat au costat reclamele din diferite ziare. Mie personal nu mi se pare o tampenie ca sumele de bani publici aruncati aiurea sa fie cunoscute. Dar daca exista aceasta suspiciune de "tampenie" voi actiona si in judecata Prefectura pentru a vedea ce zic si judecatorii. Poate va dau dreptate.
Thumbs Up Thumbs Down
0
Report as inappropriate
avatar
Pt DB 22-02-2012
DB tu esti latrau de pe margini .Atat te pricepi. Spune si tu in viata ta ce-ai realizat ai plantat macar un pom ?? Daca ai fi ata de bun dupa cum critici te-ar fi racolat cineva sa te puna intr-o functie sa aduci un benificiu societati ,dar se vede ca esti inzestrat cu ceva rautate si esti si dusmanos dupa comentariile pe care le faci.
Thumbs Up Thumbs Down
1
Report as inappropriate
avatar
ticu 22-02-2012
DB-ule daca ai fi scris numai aberatii in informarea ta, firesc ca nu putea sa-ti raspunda, asa se intampla de regula cand petentii scriu numai tampenii, deci poti sa iei in calcul si aceasta ipoteza, sper ca nu te superi.
Thumbs Up Thumbs Down
0
Report as inappropriate
avatar
db 22-02-2012
Domnu Hornea ar trebui sa precizeze de problemele caror cetateni se ocupa dansul, ca sa nu existe confuzii si sa-si faca vrancenii sperante desarte. Eu de exemplu am depus de aproape doua luni o cerere de informare la dansul, cerere la care nu a binevoit sa raspunda, desi termenul legal este de 30 de zile. Deci de problemele mele NU se ocupa. In mod evident NU s-a ocupat nici de problemele celor doi care au murit de frig. Deci poate ar trebui dansul sa trimita fiecarui vrancean o scrisoare in care sa-l informeze, " De problemele tale ma ocup" sau " De problemele tale NU ma ocup".
Thumbs Up Thumbs Down
3
Report as inappropriate
total: 5 | afişare: 1 - 5

Spune-ţi părerea despre acest articol!

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Te rog să introduci codul din imagine:

Log in

Or you can

Connect with facebook

  • Trimite unui prieten Trimite pe mail
  • Versiune pentru imprimantă Versiune pentru imprimantă
  • Versiune text Versiune text

VOTEAZĂ ACEST ARTICOL

0

Ultimele stiri / locale

Ultimele stiri nationale

Intrebarea zilei

Care dintre cele trei variante de stemă vi se pare cea mai potrivită pentru a reprezenta oraşul Focşani?

Log in

Or you can

Connect with facebook

Caută articole

Newsletter

Daca doresti sa primesti zilnic fluxul cu cele mai importante stiri din editia on-line a Ziarului de Vrancea inscrie-te aici cu adresa ta de e-mail
Agerpres Realtime