Home | Educatie | Codul Muncii apără angajaţii „înzăpeziţi” care nu pot veni la muncă

Codul Muncii apără angajaţii „înzăpeziţi” care nu pot veni la muncă

Publicat de 1021 vizualizari 1 comentarii
Dimensiune text: Decrease font Enlarge font
Navetiştii nu au ajuns la serviciu în aceste zile Navetiştii nu au ajuns la serviciu în aceste zile

Reprezentanţii Inspectoratului Teritorial de Muncă (ITM) aduc la cunoştinţa angajatorilor măsurile pe care le pot lua în condiţiile acestea de iarnă pentru angajaţii care nu pot ajunge la muncă.

Dat fiind faptul că în 13 februarie a fost declarată stare de alertă în judeţul Vrancea ca urmare a ninsorilor abundente şi a viscolului, care au pus în pericol vieţi omeneşti, ITM face cunoscut angajatorilor care au salariaţi navetişti şi care nu s-au putut prezenta la locul de muncă din motive neimputabile acestora, mai multe prevederi legislative din Codul Muncii.
 Astfel,  angajatorul are dreptul să stabilească organizarea şi funcţionarea unităţii, însă are obligaţia să se consulte cu sindicatul sau, după caz, cu reprezentanţii salariaţilor în privinţa deciziilor susceptibile să afecteze substanţial drepturile şi interesele acestora. De asemenea, angajatorul poate acorda concediu de odihnă la cererea salariaţilor, contractul individual de muncă  poate fi suspendat prin acordul părţilor, în cazul concediilor fără plată. Contractul individual de muncă poate fi suspendat de drept pentru situaţia de forţă majoră. Nu în ultimul rînd, contractul individual de muncă poate fi suspendat din iniţiativa angajatorului în cazul întreruperii sau reducerii temporare a activităţii, fără încetarea raportului de muncă, pentru motive economice, tehnologice, structural sau similar. Pe durata reducerii şi/sau a întreruperii temporare a activităţii, salariaţii implicaţi în activitatea redusă sau întreruptă, care nu mai desfăşoară activitate, beneficiază de o indemnizaţie, plătită din fondul de salarii, ce nu poate fi mai mică de 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat. (Sorin TUDOSE)

Subscribe to comments feed Comentarii (1 publicate)

avatar
blocatar 15-02-2012
Cand o sa fim informati daca administratorii de la blocuri trebuie sa aiba incheiate contracte de munca inregistrate la ITM si cine raspunde daca astfel de contracte nu au fost inca incheiate. La noi in bloc au fost 2-3 administratori si nu mai stim care este deoarece nu avem nici comitet activ.Putem sa o patim ca in bahne si nu stim ce va fi cu noi fapt pentru care rugam ITM si Z d V sa ne informeze cu aceste lucruri. Va multumesc !
Thumbs Up Thumbs Down
0
Report as inappropriate
total: 1 | afişare: 1 - 1

Spune-ţi părerea despre acest articol!

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Te rog să introduci codul din imagine:

Log in

Or you can

Connect with facebook

  • Trimite unui prieten Trimite pe mail
  • Versiune pentru imprimantă Versiune pentru imprimantă
  • Versiune text Versiune text

VOTEAZĂ ACEST ARTICOL

5.00

Ultimele stiri / locale

    Ultimele stiri nationale

    Intrebarea zilei

    Care dintre cele trei variante de stemă vi se pare cea mai potrivită pentru a reprezenta oraşul Focşani?

    Log in

    Or you can

    Connect with facebook

    Caută articole

    Newsletter

    Daca doresti sa primesti zilnic fluxul cu cele mai importante stiri din editia on-line a Ziarului de Vrancea inscrie-te aici cu adresa ta de e-mail
    Agerpres Realtime