Echipa de handbal masculin CSM I Focșani 2007 câștigă în deplasare meciul cu ACS HC Buzău 2012

21 sep 2021 1404 vizualizări

ACS HC Buzău 2012-CSM I Focșani 2007:27-31(13-16)

Meciul a contat pentru etapa a III-a Ligii Naționale Masculine de Handbal ( LNMH).și s-a disputat duminică 19 septembrie 2021 cu începere de la ora 17:30 , în sprturilor Sala Romeo Iamandi din Buzău

Vom reveni cu amănunte.

ACS HC Buzău 2012 – CSM I Focșani 2007: 27-31 (13-16) Arbitri: Claudiu Belean / Ștefan Hendrea

ACS HC Buzău 2012 : Babasafari, Crăciunescu, Manole – Barros 9, Mironescu 6, Dumitrana 3, Milosevic 3, Glendza 2, Nosrati 1, Broască 1, Bejinariu 1, Baican 1, Pelidija. Antrenor: Pero Milosevic.

CSM I Focșani 2007: Marocico, Cloșcă, Rusu – Mănescu 6, Marjanovic 6, Makrishin 6, Miroiu 5, Hrimiuc 3, Marijanac 2, Drăgan 1, Rață 1, Krstevski 1, Popovici, Ragea, Eros. Antrenor: Dalibor Cutura.

Duminică, 19 septembrie, au avut loc patru partide din cadrul etapei a treia a primului eșalon masculin, gazdele câștigând trei dintre acestea. Dinamo s-a impus fără probleme în fața Vasluiului, la fel și CSM București în partida cu nou-promovata U Cluj. Timișoara a obținut prima victorie a sezonului, câștigând acasă cu Suceava, în timp ce CSM Focșani și-a continuat parcursul perfect cu o victorie la Buzău. Ultimul meci al etapei a treia se dispută vineri, 24 septembrie de la ora 16 (TVR 2), Potaissa Turda – HC Dobrogea Sud Constanța.

Dinamo conduce în clasament, cu 12 puncte, având un meci mai mult disputat, campioana fiind urmată de Steaua și CSM Focșani, ambele cu câte 9 puncte. În subsolul clasamentului, trei echipe n-au adunat niciun punct: CSM Alexandria, CSM Bacău și CSM Vaslui. Vă prezentăm și o ierarhie a golgeterilor Ligii Zimbrilor, cu mențiunea că Dinamo și U Cluj au câte 4 jocuri disputate, în timp ce Potaissa Turda și HC Dobrogea Sud au câte 2.

”Duminică 19 septembrie 2021 i, începând cu ora 17:30, în Sala Sporturilor Romeo Iamandi s-a disputat meciul dintre HC Buzău 2012 și CSM Focșani 2007 (echipa aflată, înaintea partidei de astăzi, pe locul al doilea în clasament) în etapa a treia a Ligii Zimbrilor.

Buzoienii au deschis scorul partidei, în minutul 2, primul punct fiind marcat de Milošević Vuk. Începutul partidei a fost echilibrat, HC Buzău aflându-se constant în avantaj până în minutul 22 al primei reprize. Însă CSM Focșani a reușit să se desprindă înspre finalul primei reprize, iar scorul la pauză a fost de 16-13 pentru echipa oaspete.

Deși au intrat pe teren având 3 goluri mai puțin, buzoienii au început în forță și repriza secundă. Totuși, după o a doua repriză extrem de tensionată, CSM Focșani a reușit să se impună, scorul final al partidei fiind de 27 – 31, în ciuda eforturilor lui De Barros care a reușit să marcheze nu mai puțin de 8 goluri și ale lui Liviu Mironescu cu 7 goluri marcate, dintre care 4 în ultimele 4 minute de joc.

Tensiunea partidei s-a resimțit în numărul de eliminări, Buzăul având parte de nu mai puțin de 7 eliminări de câte 2 minute (Dumitrana Zamfir – Zavenica și Glendza Alesandar de două ori fiecare, Baican Florin-Bogdan, Milošević Vuk și Anton Marius), iar Focșani-ul 5 eliminări, dintre care 3 în repriza a doua.”-scriu despre meciul ACS HC Buzău 2012-CSM I Focșani 2007:27-31(13-16), jurnaliștii de la buzaul-sportiv.ro

În celelalte meciuri disputate duminică 19 septembrie 2021 cadrul etapei a treia a Ligii Naționale Masculine de Handbal ( LNMH) s-au înregistrat următoarele rezultate

Dinamo București – CSM Vaslui: 37-26 (19-13) Arbitri: Claudiu Gorina / Florin Melencu

Dinamo: Ghedbane, Heidarirad – Pascual 9, Bannour 6, Negru 4, Racoțea 3, Ghionea 3, Nantes Campos 3, Bizău 3, Sorhaindo 2, Shebib 2, V. Popa 1, Dedu 1, Militaru, Khairi, Humet. Antrenor: Xavier Pascual.

Vaslui: Cioată – Dragon 5, Cumpănici 4, Hușanu 3, Ionescu 2, A. Popa 2, Soare 2, Karamyshev 2, Amihăesi 2, Krivokapic 2, Vancea 1, Chiratcu 1. Antrenor: Gabriel Armanu.

CSM București – U Cluj-Napoca: 36-27 (14-13) Arbitri: Cristina Năstase / Simona Stancu

CSM București: Bucătaru, Baciu – Ungureanu 7, Tărîță 6, Botea 6, Asoltanei 6, Turcu 6, Jerebie 1, Rotaru 1, Mitu 1, Onyejekwe 1, Voica 1, Teixeira, Nica. Antrenor: Eliodor Voica.

U Cluj-Napoca: V. Coman, Apostu – Ramba 8, Kereki 5, A. Coman 4, Putnoky 4, Iancu 2, Laslo 2, Hossu 1, Dedea 1, Ostace, Gurănescu. Antrenor: Vladimir Vojvodic.

SCM Poli Timișoara – CSU Suceava: 33-28 (17-13) Arbitri: Sebastian Mârza / Cristian Nedelea

SCM Poli Timișoara : Tcaciuc, Szopka – Sadoveac 12, Csog 7, Fenici 3, Cîmpan 3, Dumitrescu 3, Cristescu 2, Păiuș 1, Bote 1, Bordeanu 1, Trif, Enculescu, Cîtu. Antrenor: Attila Horvath.

CSU Suceava: Grigoraș, Makaria – Tîrzioru 7, Roșu 5, Juverdianu 3, Lupu 3, Kbilashvili 3, Dascălu 2, Balazs 2, Furak 2, Ștefan 1, Bologa, Stanciuc, Anton, Szasz, Vizitiu. Antrenor: Petru Ghervan.